Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke

Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke
  • 05.11.2016
  • Miška Baboľová

Pocit bezhraničných možností, ľahkosti, vznášania sa medzi oblakmi s anjelskými krídlami na chrbte vo svete, kde je všetko možné, pretože v nás prúdi nekonečná sila.

A potom zlom – sila sa vytratí, zo vznešeného sveta rýchlo padáte, krídla zmizli, nič nebrzdí pád, narazíte na dno a v opustenosti odchádza aj chuť žiť. Takýto je život s bipolárnou poruchou.

1. epizóda: Stav mánie

Bipolárna afektívna porucha, nazývaná aj maniodepresia či „choroba tvorivých ľudí“, je psychické ochorenie, ktoré môže mať pri neliečení až fatálne následky. Človek sa cíti ako na hojdačke, dookola prežíva dve protichodné fázy. Najskôr trpí mánickým stavom, srší živelnou silou, vymýšľa často bizarné a nerealizovateľné plány, pracuje na nich bez spánku aj niekoľko dní a  má pocit, že sa mu všetko darí. Častým prejavom je aj nekonečná prietrž slov, ktoré nie sú logicky usporiadané a nedávajú význam.

Bude vás zaujímať: Kapusta - jej účinky na krásu a zdravie

bipolárna porucha

Zdroj: Shutterstock®

2. epizóda: Hlboká depresia

Kríza nastane, keď nastúpi druhá fáza ochorenia – depresia. Všetky ideály sa rozplynú a pacient vníma realitu v horšom svetle, než v akom sa v skutočnosti nachádza. Nastúpi epizóda apatie, bezmocnosti, skľúčenosti, beznádeje a hlbokých depresií. Človek trpiaci bipolárnou poruchou v tejto fáze ochorenia často nevychádza zo svojho domu, nekomunikuje s okolím a má sklony ku samovražde. Prechod zo stavu mánie do obdobia depresie sa uskutočňuje v určitom časovom slede a opakovane sa tieto dve epizódy striedajú. Človek mení neustále svoju náladu, pocit vitality v období depresie mizne a vytráca sa aj schopnosť zastávať svoju sociálnu rolu.

Bude vás zaujímať: Ako mať dlhší a kvalitnejší život?

problém bipolárnej poruchy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa vyliečiť?

Utlmenie priebehu maniodepresívnej choroby vedie cez lieky. Úplné vyliečenie je zatiaľ nemožné. Účinné sú takzvané stabilizátory nálady, zabraňujúce neprimeraným výkyvom nálady. Užívajú sa pravidelne a dlhodobo. Najznámejším stabilizátorom je lítium. Pri liečení choroby pomáhajú aj sedenia so psychiatrom. V rodine pacienta je časté napätie, ktoré liečenému neprospieva, a preto sú bežné aj rodinné terapie. Dôležité je taktiež vedieť o ochorení čo najviac. Tak dokáže pacient a jeho príbuzní včas odpozorovať návrat bipolárnej poruchy.

Bude vás zaujímať: 10 dôvodov, prečo čítať knihy

prejavy bipolárnej poruchy

Zdroj: Shutterstock®

Bipolárna porucha si nevyberá

Spomínaným ochorením trpí približne 1 % populácie. Riziko výskytu sa zvyšuje, ak v rodine už niekto trpel touto poruchou. Medzi pohlavím si nevyberá, maniodepresiou trpia rovnako ženy aj muži. Zvyčajne naplno prepukne až v dospelosti, no ani prípady výskytu ochorenia u detí nie sú raritou. Bipolárna porucha neobišla ani známe tváre ako Robbie Williams, Curt Cobain či Ozzy Osbourn,  americký herec Jeana-Claude Van Damma alebo slovenský spevák Richard Müller.

Bude vás zaujímať: Zacvičte si flowin a vyformujte svoju postavu!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Maxianová 05.11.16 18:53

MM
karma
100.00

zaujímavé...

  • 0
Odpovedať

Stanislava Mészárošová 02.12.16 20:18

SM
karma
-1.00

niekedy mavam aj ja vykyvy nalad ale az take zle to nie je...

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 03.12.16 15:04

SK
karma
113.00

musí to byť veľmi náročné, aj na rodinu

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 11.12.16 19:56

AK
karma
100.00

vážna choroba

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 21.12.16 14:19

AK
karma
100.00

to som ešte nepočula

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní