Poznáš tieto liečivé huby? S telom dokážu viac, ako si myslíš!

Poznáš tieto liečivé huby? S telom dokážu viac, ako si myslíš!

Máte radi huby? Na Slovensku máme dostupných tisíce druhov húb, z toho asi päť stoviek jedlých druhov. Vo veľkom sa využívajú najmä v gastronómii. Vďaka vysokému obsahu proteínov, nízkemu glykemickému indexu a nízkemu obsahu sacharidov, sa stávajú prísadou, ktorú vo vašej kuchyni môžete používať úplne bez výčitiek. Huby však nie sú skvelé len pre svoje zloženie. Je dokázané, že majú aj zdravotné benefity na ľudské telo. Povieme vám, aké liečivé huby existujú a na čo sa používajú.

Bude sa ti páčiť: Pozor: Toto sú vedľajšie účinky antibiotík, o ktorých sa nehovorí!

huba reishi

Zdroj: Shutterstock®

Huba Reishi na psychiku

Huba Reishi je nazývaná aj hubou nesmrteľnosti a nie náhodou. Už celé tisícročia je kráľovnou húb v Japonsku a v Číne, pričom u nás ju dostanete vo forme tabliet či prášku. Reishi sa rozhodne nebojte používať! Dokáže bojovať proti rakovine a podporovať silu imunitného systému. Okrem toho je dobrá na spánok a dokáže zápasiť s psychickými poruchami, ako je depresia a úzkosť. Prášok sa hodí do čaju aj do čokoládového koláča.

huba korálovec ježovitý

Zdroj: Shutterstock®

Levia hriva ako vzpruha mozgu

Doslovný preklad anglického názvu tejto huby je levia hriva. Latinsky sa nazýva Hericium erinaceus, čo u nás prekladáme ako korálovec ježovitý. Všetky tieto názvy vyplývajú zo vzhľadu tejto huby, čo vidíte aj na jej fotografii vyššie. Korálovca nenájdete v bio obchodoch nadarmo. Je významnou liečivou hubou, preslávenou v orientálnej kuchyni a z ľudského tela z nej prosperuje najmä mozog. Podporuje jeho činnosť, poznávanie a pamäť, pričom pôsobí ako štít proti Alzheimerovi či skleróze multiplex. V našich končinách ju nájdete v podobe tabletiek.

huba shiitake

Zdroj: Shutterstock®

Shiitake na silné srdce

Poslednou liečivou hubou, ktorú budeme spomínať, nie je žiadna iná, ako staré dobre známe shiitake. V slovenskom preklade húževnatec jedlý je huba, široko využívaná v orientálnej, ale aj európskej gastronómii. Nemá len znamenitú a výraznú chuť, ale aj blahodarné účinky na ľudské srdce. Shiitake sa postará o správnu cirkuláciu krvi, znižovanie hladiny zlého cholesterolu v krvi a všeobecne o silu a zdravie najdôležitejšieho ľudského orgánu. Shiitake nájdete v sušenej podobe, v prášku, ale aj ako výživový doplnok v podobe kapsúl.

- Anketa

MÁTE RADI HRÍBY?

Odpovedalo 119 ľudí  

Milujem ich a používam ich do jedál často.
84%
Mám ich rada, no nevarím z nich príliš veľa.
15%
Huby nemusím ani ja, ani moja rodina.
1%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Helena Povalova 06.06.18 08:01

HP
karma
107.00

Som rada, že som sa o hubách dozvedela viac.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 06.06.18 21:05

JK
karma
100.00

Hríby mám rada často ich varím no tieto nepoznám

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní