Prevencia rakoviny hrubého čreva: 5 krokov k zdravším črevám a telu

Prevencia rakoviny hrubého čreva: 5 krokov k zdravším črevám a telu

Prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka je veľmi dôležitá. V súčasnej dobe totiž výskyt tohto ochorenia stále rastie. Napríklad na Slovensku ide o jedno z najčastejších zhubných ochorení vôbec. Síce sa možnosti liečby tohto ochorenia pri včasnej diagnóze stále zlepšujú, vždy je oveľa jednoduchšie chorobe predchádzať.

Za rakovinou hrubého čreva stojí viacero neovplyvniteľných faktorov, ako napríklad genetika či vek, no mnoho ďalších faktorov vie človek svojimi rozhodnutiami veľmi dobre ovplyvniť. Na vzniku tohto nádorového ochorenia sa totiž môže podieľať i naša strava, fajčenie a konzumácia alkoholu aj nedostatok pohybu. V nasledujúcom článku vám prezradíme zopár jednoduchých, no účinných spôsobov, ako sa čo najlepšie ochrániť pred touto zákernou chorobu.    

Pozri aj: Z čoho vám a vašim deťom doma hrozí otrava?

zdravé stravovanie

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa čo najlepšie ochrániť pred zákerným ochorením?

1. Zdravá strava je základ

Je dokázané, že riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka sa výrazne znižuje vhodným stravovaním. Naše telo potrebuje dostatok čerstvej zeleniny aj ovocia. Na tanieri by vám pravidelne nemala chýbať napríklad zelená alebo tmavožltá zelenina. Skvelá je kapusta, brokolica, zeler, sladké zemiaky či tekvica. Dôležité sú i ďalšie potraviny rastlinného pôvodu, ako celozrnné produkty alebo hnedá ryža. Dávajte pozor na to, aby ste prijímali dostatok vitamínu C aj E, vápnika či selénu.

Ochranné účinky majú aj potraviny, bohaté na karotény a antioxidanty. Niektoré potraviny je však, naopak, vhodné obmedziť. Reč je o červenom mäse, údeninách, výrobkoch z bielej múky či sladkostiach. Telu výrazne napomáha eliminovanie nadbytočného príjmu tukov a cukrov. Dôležitá je však aj samotná príprava potravín. Nevhodné je najmä vyprážanie na tukoch a úprava mäsa vo veľmi vysokých teplotách.

konzumácia probiotík

Zdroj: Shutterstock®

2. Podporte zdravie hrubého čreva!

Je dôležité podporovať dobré trávenie aj správnu činnosť čriev. V hrubom čreve človeka žije nespočetné množstvo rozličných živých mikroorgaizmov, pričom mnohé z nich priaznivo ovplyvňujú vnútorné prostredie čriev. Takzvané probiotiká podporujú zdravie sliznice čriev, prirodzený metabolizmus, hojace procesy, ochranu pred škodlivými látkami a celkovú obranyschopnosť tela. Nájdete ich napríklad v kyslomliečnych výrobkoch.

Nemenej dôležitá je aj vláknina, ktorá podporuje peristaltiku čriev a zároveň predstavuje potravu pre probiotiká. Okrem toho zmäkčuje stolicu a urýchľuje jej prechod črevami. Tak prispieva k pravidelnému vylučovaniu a predchádza zápche i ďalším črevným ťažkostiam. Nedostatok potravy, bohatej na vitamíny a vlákninu, výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Odporúčame: Zdravé ovocné oleje: marhule, granátové jablko a melón

prechádzky v prírode

Zdroj: Shutterstock®

3. K strave je potrebné pridať pohyb

Dostatočný pohyb v kombinácii so zdravou stravou dokáže udržať telo v dobrej kondícii a zabezpečí ideálnu hmotnosť. Prospieva našim kostiam a svalom, srdcu i pľúcam, podporuje metabolizmus i psychické zdravie, no službu robí aj črevám. Bez dostatočného pohybu totiž trvá prechod potravy tráviacim traktom oveľa dlhší čas. Črevo tak môže byť dlhšie vystavené rozličným škodlivým látkam. Pohybovým aktivitám by sme mali venovať aspoň 30 minút denne. Vhodná je prechádzka i bicyklovanie.

4. Poznajte rodinnú anamnézu a svoj zdravotný stav!

Vyššie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva majú i osoby, u ktorých sa v rodine toto ochorenie už vyskytlo. V takomto prípade má prevencia ešte väčší význam. Vhodné je napríklad i pravidelné testovanie sa na skryté krvácanie v stolici. Úplnou samozrejmosťou by mali byť pravidelné návštevy u lekára. Dôležité je tiež neprehliadať zmeny v zdravotnom stave a najmä trávení. Nezanedbávajte liečbu tráviacich či črevných ťažkostí a ochorení, napríklad polypov na črevách.

odolávanie stresu

Zdroj: Shutterstock®

5. Dôležitá je aj psychohygiena

Prevencia takmer všetkých ochorení v sebe nezahŕňa len udržiavanie a podporu fyzického zdravia, ale aj toho psychického. Je dôležité sa nachádzať v psychickej pohode, byť výkonný a odolný voči stresu. Dlhodobý stres je totiž veľkým ničiteľom nášho zdravia a môže napáchať veľa škôd. Negatívne pôsobí na metabolické procesy aj tráviaci či imunitný systém. Snažte sa ho preto lepšie zvládať alebo sa čo najviac vyhýbajte stresovým situáciám.

Pozri aj: Jarabina vtáčia: Skús tento netradičný recept na výživu z jarabiny!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Jana Mariaková 24.08.18 08:47

JM
karma
90.00

Prevencia je skutočne doležitá. Ja napríklad jem každý den aspoň jedno jablko a dostatok zeleniny k obedu. :)

  • 1
Odpovedať

Veronika Marejková 24.08.18 21:51

VM
karma
109.00

Zdravie máme len jedno. Treba si ho vážiť.

  • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 06.09.18 18:30

karma
100.00

veľmi dobrý článok, mám zo života s tymto skúsenosť. Uprava stravy, prípravky výzivy, pohyb, a všetko, co je tam napísané, treba dodržiavať.

  • 0
Odpovedať

Robert Jurčák 06.09.18 18:36

RJ
karma
100.00

výborný a poučný článok....musím sa veru nad sebou zamyslieť....ako zlepšiť životosprávu...mám v nej resty

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.09.18 09:57

AS
karma
108.00

zaujímavý článok. len škoda že nepíšu tu viac o stravovaní seniorov , napr. po operácií žlčníka, lebo vtedy sa nemôžu niektoré "zdravé potraviny" konzumovať

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 10.09.18 11:14

AK
karma
100.00

strava a pohyb to je základ prevencie

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 21.09.18 11:40

karma
110.00

A podotknem k tej psychohygiene.. dôležité je aj prijatie seba samých...sebaláska, prestať seba odmietať, vážiť si seba a naučiť sa milovať...k tomu vedie každá nerovnováha v tele.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 28.09.18 12:16

JK
karma
100.00

Je to zákerná choroba a prevencia je dôležitá

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní