Toto sú potraviny poškodzujúce zuby! Sú aj v tvojom jedálničku?

Toto sú potraviny poškodzujúce zuby! Sú aj v tvojom jedálničku?

Naše zuby by nám mali slúžiť v podstate celý život. Preto by sme sa mali o ne aj náležite starať. Dentálna hygiena a prehliadky u zubného lekára by mali byť samozrejmosťou. Pre svoje zuby však môžeme urobiť ešte viac. Vedeli ste napríklad, že niektoré potraviny či nápoje ich môžu výrazne poškodzovať? Viaceré z nich sú pritom bežnou súčasťou jedálnička mnohých z nás. Na ktoré potraviny, poškodzujúce zuby, by ste si mali dávať najviac pozor? To vám prezradíme v nasledujúcom článku!

Na ktoré potraviny si treba dávať pozor?

1. Cukrovinky

Asi vás ani neprekvapí, že na čele zoznamu potravín, škodiacich zubom, sa nachádzajú rôzne druhy cukroviniek. Tvrdé cukríky či lízanky sú vlastne iba kopa cukru, ktorá našim zubom rozhodne neprospieva. Ešte viac im uškodíte, ak spomínané cukrovinky začnete hrýzť. Tým môže totiž dôjsť priamo k narušeniu zubnej skloviny.

Väčším kamarátom zubov však nie sú ani mäkké žuvacie cukríky, obľúbené gumové medvede, karamel či turecký med. Tie sa totiž lepia nielen na zuby, ale aj do medzizubných priestorov a ťažko sa z nich odstraňujú. Tieto miesta následne predstavujú živnú pôdu pre baktérie.

Pozri aj: Kútiky na perách: Vieš, prečo vlastne vznikajú a ako ich ošetrovať?

citrusové plody

Zdroj: Shutterstock®

2. Citrusové ovocie

Ak si chceme osladiť život zdravšou cestou, väčšinou siahame po ovocí. No i v tejto kategórii potravín na naše zuby číha zopár záškodníkov. Väčšinou ide o rozličné citrusy. Našim zubom totiž môžu škodiť nielen príliš sladké potraviny, ale aj tie kyslé. Veľmi agresívne na celý chrup pôsobia najmä kyseliny, nachádzajúce sa v tomto ovocí. Pozor si dávajte hlavne na citróny či limetky! Obzvlášť opatrní by mali byť jedinci s citlivou zubnou sklovinou. Po konzumácii citrusov je vhodné prepláchnuť si ústa čistou vodou.

3. Omáčky na grilovanie

Nepriateľom zubov nemusia byť len primárne sladké potraviny. Cukor sa totiž nachádza aj v množstve slaných jedál, o čom často ani netušíme. Napríklad také omáčky na grilovanie, v ktorých si počas leta na záhrade marinujeme mäso, sú skutočne plné cukru. Asi najväčšiu záťaž pre sklovinu predstavujú sladkokyslé omáčky. Niektoré z nich dokonca môžu spôsobiť i zafarbenie zubov. Po konzumácii podobných potravín si preto zuby i medzizubné priestory poriadne vyčistite, aby ste odstránili všetky usadené kúsky, ktoré by mohli napáchať škody.

nanuky

Zdroj: Shutterstock®

4. Ľadové potraviny

Našim zubom môžu škodiť i mrazené potraviny, ako napríklad zmrzlina či nanuky, bez ktorých si mnohí nevedia predstaviť letné obdobie. Nebezpečné sú najmä vtedy, ak ich hryziete, podobne ako vyššie zmienené cukríky. Naša zubná sklovina je skutočne tvrdá, no prežúvanie kocky ľadu, ktorú vytiahnete z osviežujúceho drinku, ju môže skutočne ohroziť. Tohto zlozvyku sa zbavte! Ľad nechajte plávať v nápoji a nanuky radšej lížte.

5. Ovocné šťavy

Zdravie zubov môžu negatívne ovplyvňovať nielen potraviny, ale aj rôzne nápoje. Ovocné šťavy, predovšetkým tie čerstvé, prestavujú pre organizmus dobrý zdroj vitamínov i minerálov. Doma pripravené šťavy, ale aj tie z obchodu, v ktorých je zvyčajne ešte k tomu množstvo pridaného cukru, sú však plné ovocných kyselín, ktoré sa s našimi zubami jednoducho nekamarátia. Ak si chcete vychutnať obľúbenú šťavu či smoothie nápoj, pite ich cez slamku, aby ste svoje zuby lepšie chránili.

káva

Zdroj: Shutterstock®

6. Káva

Bez kávy množstvo ľudí ani nezačne svoj deň. Naše zuby však majú k tomuto nápoju trochu iný vzťah. Jeho konzumáciou sa totiž podporuje vznik zubného povlaku. Ten môže byť, najmä pri podcenení ústnej hygieny, príčinou kazu, zápalu i zápachu z úst. Káva môže navyše spôsobiť nepekné zafarbenie zubov. Podobné účinky má dokonca i čierny čaj. Ak sú tieto nápoje neoddeliteľnou súčasťou vášho pitného režimu, o to viac si dajte záležať na starostlivosti o zuby.

7. Biele víno

Nepriateľom zubov je i alkohol. Kým pohár vína môže mať na naše zdravie pozitívne účinky, pri častejšej konzumácii môže škodiť najmä zubom. Červené víno môže na nich spôsobovať nepekné škvrny. Biele víno však býva ešte škodlivejšie. Negatívne totiž vplýva hlavne na zubnú sklovinu. Pri konzumácii vína je vhodné dopriať si niečo pod zub, čo pomôže neutralizovať kyseliny v ústach.

Pozri aj: Kivi ako najlepší zoštíhľujúci prostriedok: Ako to dokáže?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Elena Švachová 20.05.18 21:55

karma
109.00

Podľa tohto článku by som si musela umývať zuby aspoň 10x za deň,po každom požití "niečoho".Čo je nemožné.Ak si dám kávu,alebo zmrzku niekde v meste,nebudem predsa utekať niekde na wc umyť si zuby.Zuby si umývam ráno a večer a nemienim to meniť... :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní