Vieš, aké sú príznaky syndrómu vyhorenia? Takto mu v práci predídeš!

Vieš, aké sú príznaky syndrómu vyhorenia? Takto mu v práci predídeš!

Milujete svoju prácu, no zrazu sa niečo zmenilo. Už pre vás nie je potešením, spôsobuje vám enormný stres a nerobí vám to v žiadnom prípade dobre. Ani kolegovia, ktorých ste predtým zbožňovali, vám už príliš nevoňajú... Viete, ako spoznáte príznaky syndrómu vyhorenia, aby ste tejto nepríjemnej diagnóze včas predišli? 

Najprv odíde chuť

Chuť pracovať je jedným zo základných predpokladov, aby ste svoju prácu vykonávali dobre a dosahovali v nej aj požadované výsledky. Keď odíde a všetko týkajúce sa vašej práce vás začne jednoducho otravovať, je čas zbystriť. Postupné strácanie záujmu o úlohy, stretnutia, tímovú prácu je prvým príznakom syndrómu vyhorenia. Ak sa navyše v práci cítite ako v klietke, mali by ste zvážiť odchod.

Zaujme ťa: TOP joga videá, ktoré ti kompletne vyformujú postavu

znaky prepracovanosti

Zdroj: Shutterstock®

Bez výsledkov

Ďalším jasným príznakom vyhorenia je strata energie a s tým spojená absencia výsledkov. Začínate vynechávať svoje pravidelné aktivity a ste demotivovaní, no na druhej strane vaša práca kontroluje váš život. Myslíte na ňu stále, zvyšuje vám tlak, priberáte, nespíte? Potom ste na „dobrej” ceste k vyhoreniu.

Ako syndrómu vyhorenia predísť?

Keď ste už identifikovali, že syndróm vyhorenia môže byť aj u vás naozaj za dverami, je najvyšší čas rázne zakročiť. Najprv si musíte uvedomiť, že zdravie máte len jedno a je prvoradé. Spite preto minimálne 7 hodín každú noc, zdravo sa stravujte a hýbte sa aspoň 150 minút týždenne, a to aj napriek tomu, že máte pocit, že musíte namiesto toho pracovať.

Na vine syndrómu vyhorenia môže byť v niektorých prípadoch aj zamestnávateľ, ktorý od vás možno chce priveľa – priveľa odpracovaných hodín, nadčasy, úlohy, ktoré nie sú vo vašom popise práce. V tomto prípade by ste sa mali s nadriadeným otvorene pozhovárať a upozorniť ho na to, že takýto nával práce jednoducho nezvládate. Ak je práce na vás aj tak priveľa, stresuje vás, vyvíja na vás tlak, mali by ste zvážiť zmenu pozície. Niekedy pomôže aj vypnúť a vybrať si tú dovolenku, ktorá sa vám na konte vďaka prepracovanosti poriadne nahromadila.

Inšpiruj sa: Moderné chodenie naboso: Táto zábavka môže byť pre teba nebezpečná!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 10.09.19 05:51

ĽŠ
karma
100.00

Uvedomiť si, že zdravie máme len jedno je naozaj prvoradé!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní