Vieš, čo je lecitín? Zisti, ako vplýva na tvoje telo!

Vieš, čo je lecitín? Zisti, ako vplýva na tvoje telo!

Na to, aby naše telo fungovalo správne, potrebuje obrovské množstvo rozličných látok, a to od základných živín, ktorými sú sacharidy, tuky a bielkoviny, cez vitamíny rozpustné vo vode aj v tukoch až po minerály a stopové prvky, ako sú napríklad železo, horčík, vápnik či selén. Okrem toho sú tu rozličné enzýmy, flavonoidy, karotenoidy a množstvo ďalších látok a zlúčenín, ktorých nedostatok sa môže ľahko podpísať na zdraví človeka.

Počuli ste už o lecitíne? Táto prírodná látka vplýva na krvný obeh, mozog aj pečeň. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo je lecitín, ako ovplyvňuje ľudský organizmus aj aké sú jeho zdroje!

Čo je lecitín?

Lecitín z chemického hľadiska radíme medzi fosfolipidy, ktoré predstavujú tuky zložené z mastných kyselín, glycerolu, kyseliny fosforečnej a cholínu. Názov tejto látky je odvodený z gréckeho slova lekithos, čo v preklade znamená žĺtok. Je súčasťou tukov aj mastných kyselín a nájdeme ho u ľudí aj zvierat, v rastlinách, riasach či dokonca mnohých mikroorganizmoch. Túto látku si do istej miery dokáže telo syntetizovať samo, zbytok musí byť napríklad v prípade človeka dopĺňaný stravou. 

Prvýkrát bol lecitín izolovaný práve zo žĺtka v roku 1850 a za týmto objavom stojí chemik Theodore Nicolas Gobley. Neskôr bol lecitín nájdený aj v mozgovej hmote, krvi, žlči či viacerých orgánoch. V 20. rokoch 20. storočia sa začala priemyslová výroba tejto látky zo surového sójového oleja. Lecitín zo žĺtkov našiel uplatnenie najmä v kozmetike či farmácii. Dnes je v EÚ lecitín povolený ako prídavná látka v rozličných potravinách. V zložení produktov je ho možné nájsť aj pod označením E 322. 

Odporúčame: Vieš, aké nástrahy ukrýva klimatizácia v aute? Pozor na svoje zdravie

účinky lecitínu

Zdroj: Shutterstock®

Aký má vplyv na ľudský organizmus?

Rôzne zdroje uvádzajú trochu odlišné odporúčané denné dávky lecitínu. Vo všeobecnosti však môžeme uvažovať o potrebe prijímať denne v rozmedzí od 2 až 3 do 10 g tejto látky. Lecitín vplýva prakticky na celý organizmus. V prvom rade pozitívne pôsobí na správnu činnosť buniek aj imunitného systému. Priaznivo ovplyvňuje aj stav ciev a srdca. Na jeho dostatočný príjem by si mali dávať pozor jedinci, ktorých trápi vysoká hladina cholesterolu.

Taktiež napomáha udržiavať krvný tlak v norme a predstavuje tak prevenciu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Lecitín má ďalej vplyv aj na mozog a nervovú sústavu. Zlepšuje koncentráciu a má blahodarný vplyv na pamäť. Taktiež zabezpečuje dobrú regeneráciu svalov aj správne fungovanie pečene. Jeho dostatočná úroveň v organizme rovnako podporuje zdravie vlasov, nechtov a celej pokožky.

zdroje lecitínu

Zdroj: Shutterstock®

Kde ho nájsť?

V internetových či kamenných lekárňach sú dostupné napríklad rozličné výživové doplnky, ktoré dodajú organizmu potrebnú dávku lecitínu. Tie sú často pripravované zo sóje. Ak sa budete po takýchto doplnkoch stravy obzerať, dávajte si pozor na to, aby sója, z ktorej sú vyrobené, nebola geneticky modifikovaná. Túto informáciu by ste mali nájsť na obale produktu. Chcete si však lecitín doplniť aj prirodzenejšie? Prítomný je v mnohých potravinách, ktoré sú vítanou súčasťou každého jedálnička.

Medzi najlepšie prírodné zásobárne tejto látky patria vaječné žĺtka, živočíšne vnútornosti ako pečeň a, samozrejme, aj sójové bôby. Ďalšími zdrojmi lecitínu sú olejnaté semená rastlín a kvalitné za studena lisované rastlinné oleje či oriešky i arašidy. Okrem toho sa nachádza aj v ovsených klíčkoch a vločkách, šošovici, mliečnych výrobkoch či dokonca kvasniciach.

Pozri aj: Úžasné premeny mejkap artistky na kreslené postavičky: Je to ľudský chameleón!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Anna Kristova 29.04.19 09:50

AK
karma
100.00

najlepšie je ho získavať z pestrej stravy,ktorá obsahuje napr.orechy,mandle atď.

  • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 01.05.19 12:51

HZŠ
karma
100.00

Semená rastlín mám rada a podobnaj oriešky, tak snáď mi nechýba.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní