Domáci citrónový krém alebo lemon curd: Ideálny na palacinky alebo do zákuskov

Domáci citrónový krém alebo lemon curd: Ideálny na palacinky alebo do zákuskov

Baví nás objavovať a skúšať nové recepty, ktoré sú niečím iné, netradičné a pre mnohé z nás neznáme. Po monkey bread prichádzame s ďalšou pochúťkou pochádzajúcou zo zahraničia. Lemon curd alebo citrónový krém nie je až taký bežný, ale je možné zohnať ho aj v obchode. No ak si ho chcete uvariť sami, tak neváhajte – určite sa v kuchyni nestratí. Ba naopak, trúfame si povedať, že sa zje tak rýchlo, že ho začnete pripravovať oveľa častejšie.

Lemon curd alebo teda citrónový krém sa častokrát prirovnáva k marmeláde s kyselkavou chuťou. Skvelé na ňom je, že ho môžete skladovať v chladničke a vytiahnuť ho z nej zakaždým, keď dostanete chuť na niečo kyselkavé. Tak sa pustite spolu s nami do jeho prípravy.

citrónový krém

Zdroj: Shutterstock®

Na citrónový krém budeme potrebovať:

  • 2 BIO citróny
  • 115 g masla
  • 2 vajíčka
  • 200 g kryštálového cukru

Príprava takého citrónového krému, pochádzajúceho zo zahraničia a známeho pod názvom lemon curd, nie je vôbec zložitá. Je však potrebné krém neustále miešať, aby ste omylom z neho nespravili citrónovú omeletu.

Najskôr si teda nastrúhame citróny (najemno) – do krému ide kôra a potom si ich odšťavíme. Do väčšieho hrnca si dáme vodu a do menšieho zase ostatné ingrediencie okrem vajíčok. Vytvoríme si v podstate vodný kúpeľ, v ktorom necháme roztopiť maslo spolu s cukrom a necháme spojiť s citrónovou šťavou a kôrou.

V extra miske si rozmiešame vajíčka a postupne ich zamiešame do zmesi v hrnci. Všetko miešame metličkou dovtedy, kým krém nezhustne. Po dovarení prelejeme krém do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a necháme vychladnúť. Takýto lahodný citrónový krém je skvelý na palacinky, lievance, ale aj do krémov, zákuskov alebo tort. Dokonca si lemon curd môžete zamiešať do jogurtu, natrieť na toast a pod.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Lucia Šeptáková 09.03.21 04:37

karma
110.00

Už na pohľad vyzerá úžasne.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 09.03.21 06:57

ĽŠ
karma
100.00

Určite stojí za vyskúšanie.

  • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 10.03.21 00:03

ZS
karma
100.00

Vôňu cítim až sem :)

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 10.03.21 11:12

MR
karma
104.00

vďaka za tip

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní