Najstrašidelnejšie miesta na Slovensku: Naženú ti husiu kožu!

Najstrašidelnejšie miesta na Slovensku: Naženú ti husiu kožu!
  • 23.04.2022
  • Michaela Kožáková

Naše Slovensko je nádhernou krajinou pýšiacou sa podmanivou prírodou, bohatou históriou, pestrou kultúrou a chutnou tradičnou kuchyňou. Dôvodov pre objavovanie čarovných zákutí, cestovanie a spoznávanie krás Slovenska je naozaj veľa. Zabudnime však na chvíľu na tatranské štíty, UNESCO pamiatky či termálne kúpele. Ak sa radi bojíte a zaujímajú vás paranormálne javy, nemusíte cestovať ďaleko. I u nás máme niekoľko strašidelných miest opradených legendami a záhadnými príbehmi, pri návšteve ktorých vám stuhne krv v žilách. Nevysvetliteľné javy, mučenie, brutálne praktiky, hlasy duchov, krvou preliata história – poďte s nami spoznať zopár z nich. A možno sa inšpirujete.

Pozri aj: Najškaredšie mestá na svete: Bude ti z nich do plaču!

Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela

Zdroj: INSTAGRAM/z_inej_perspektivy

Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela

Bývalá psychiatria v Pezinku je už dlhé roky spájaná s mrazivými príbehmi. V tejto časti Malých Karpát sa v minulosti ťažili rôzne nerasty a v okolí nemocnice sa nachádzali aj antimónové bane. Hlavne kvôli polohe tu v roku 1918 vznikli železné kúpele, ktoré však nemali taký ohlas, aký by si zaslúžili a preto boli v roku 1924 predané. Začali tu ubytovávať psychicky chorých pacientov. Najskôr len mužov, potom po roku 1938 a prístavbe už ubytovávali aj ženy a deti. V roku 1976 zahájili výstavbu nového pavilóna, kde sa postupne kvôli modernizácii presťahovala celá psychiatria.

Komplex budov ostal opustený a postupne chátral. K jeho dnešnému vzhľadu prispeli i vandali. Ak chcete vedieť, či v opustených budovách psychiatrie straší, naberte odvahu a navštívte ju sami aspoň zvonku. Pozor, vstup do vnútorných priestorov je na vlastné riziko, pretože objekt je v skutočne dezolátnom stave. 

Mariánska Čeľaď

Zdroj: INSTAGRAM/awesome0228

Mariánska Čeľaď

V okrese Nové Zámky, kúsok od Podhájskej, ukrytý v lese ticho chátra kláštor s názvom Mariánska Čeľaď. Na prvý pohľad toto miesto nevyzerá tak, že by mohlo mať temnú minulosť. Legenda hovorí, že sa za múrmi mohutného kláštora strácali ženy, ktoré pred smrťou boli zneužité a poslúžili mužom v celibáte. Iné jazyky tvrdia, že za zmiznutie žien môžu zbojníci, ktorí sa skrývali v lese.

Kláštor má tri poschodia a tvar písmena C. Kedysi k nemu patrili aj dve vežičky, tie však postupom času zmizli. Zachovali sa pivnice a jeden tunel, ktorý bol vraj prepojený s ďalšími kostolmi v okolí. Pár rokov dozadu bolo miesto útočiskom stúpencov satanizmu. Kláštor sa rozhodli preskúmať i členovia skupiny Slovak Ghost Hunters. Údajne počuli ženské vzlyky i mužský hlas, ktorý sa k nim prihováral. Dokonca zazreli i postavu ženy, ktorá prešla cez chodbu. Na spirit box (komunikátor s oným svetom) sa im podarilo nahrať zopár slov a viet. Boli to hlasy stratených žien alebo démon, ktorého privolali satanistické seansy?

Katov dom, Trenčín

Zdroj: INSTAGRAM/trencianske_muzeum

Katov dom, Trenčín

Katov dom, ktorý podľa tradície slúžil ako príbytok mestskému katovi a zároveň bol mestskou väznicou, stojí v Trenčíne už päť storočí. Múry domu boli svedkami krutého mučenia. Odsúdení, železom prikovaní o vlhkú a studenú stenu, poslušne čakali na vykonanie rozsudku. Tým, ktorí sa nechceli k zločinu priznať, kat „pomáhal" rôznymi spôsobmi – bičovaním, drvením kostí, španielskou čižmou a mnohými ďalšími neľudskými praktikami. Všetko sa to dialo v podzemí, takže nárek a vzdychy väzňov nebolo počuť. Avšak, keď pred pár rokmi dom premenili na múzeum s galériou, začali sa ozývať strašidelné a nepríjemné zvuky.

V chladnej miestnosti bez jediného okna sú vystavené katove nástroje a pomôcky. Ťažká kladka visiaca v pravom rohu sa z času na čas sama od seba rozhojdá. A to poriadne. Až tak, že si to všimne každý! Dom dali dokonca vysvätiť kňazovi. To však nepomohlo a stále v ňom straší. Návštevnosť múzea neklesla, práve naopak. Ľudia, ktorí majú radi paranormálne javy navštevujú dom práve s týmto zámerom – aby na vlastnej koži aspoň trochu zažili strach odsúdených.

Sanatórium, Borová Hora, Zvolen

Zdroj: INSTAGRAM/lord_horvath

Sanatórium, Borová Hora, Zvolen

Ošarpané a zdemolované sanatórium na Borovej hore vo Zvolene, kde sa kedysi liečili ľudia s respiračnými a pľúcnymi ochoreniami, sa nachádza asi dvadsať minút od centra Zvolena. Miesto, ktoré tiež slúžilo ako vojenská nemocnica nemilosrdne zničili vandali. Všetko, čo sa dalo,  posprejovali a povybíjali okná.

V sanatóriu sú stále pozostatky nemocničného náradia a pomôcok, a dokonca tu môžete nájsť i staré záznamy a röntgenové snímky pacientov, ktorí sa tu liečili. Hneď vedľa sanatória je malé travertínové jazero, ktoré je druhé najrádioaktívnejšie jazero na Slovensku a cez zimu vôbec nezamŕza. Niektorí veria, že sanatórium obýva temná sila, ktorá odtiaľ vyháňa všetkých zvedavcov. Je to naozaj pravda? Tak či onak, toto miesto je skutočne strašidelné. Chodby s izbami pacientov, zvyšky bielych dlaždíc na stenách, porozhadzované dokumenty, rozbité umývadlá – odvážili by ste sa sem vstúpiť?

Sklabinský Hrad

Zdroj: INSTAGRAM/timea_fiedler

Sklabinský Hrad

Zrúcanina hradu Sklabina sa týči na zarastenom kopci nad obcou Sklabinský Podzámok. Počas búrok na hrade údajne počuť rinčanie reťazí a zbraní, dunivé kroky a tiež sa tu zjavuje duch rytiera bez tváre. Ďalšia legenda hovorí o obrovskom hadovi s uhrančivým pohľadom, ktorý žije v zemi pod hradom a živí sa horúcou krvou a vínom. Kto sa naňho pozrie, ihneď na mieste skamenie.

Lesopark Brezina

Zdroj: INSTAGRAM/ivanka_dzurnakova

Ďalšími tajomnými a strach naháňajúcimi miestami na Slovensku je Čahtický hrad a podzemie, Lesopark Brezina s krutou a smutnou minulosťou, reštaurácia Fontána v Dunajskej Strede (kde sa odohrala krvavá dráma), Michalovský Černobyľ alebo opustený objekt na sídlisku SNP, Dom duchov v Štiavnických Baniach, Slovenský Bermudský trojuholník – Tribeč, Kaštieľ v obci Abrahám s bývalou liečebňou pre obézne deti, Hrad Sitno či Urbanova veža v Košiciach.

Neprehliadni: Najkrajšie tiesňavy na Slovensku: Tieto musí navštíviť každý milovník prírody!

Zdroj foto: Zdroj foto: Zdroj foto – úvodná koláž: Instagram.com/christiekralov, Instagram.com/bibib0th

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 23.04.22 07:30

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé, rada by som si pozrela.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 23.04.22 09:25

KK
karma
105.00

Nemám rada strašidelné veci.

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 15.05.22 15:26

BS
karma
100.00

Desia ma také miesta, radšej by som si pozrela niečo krajšie...

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 18.06.22 17:02

KS
karma
133.00

Na ich návštevu by som asi guráž nemala :-D

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 13:06

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 13:06

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní