Čo vidieť v Drážďanoch? Pri návšteve mesta nevynechaj tieto zastávky!

Čo vidieť v Drážďanoch? Pri návšteve mesta nevynechaj tieto zastávky!

  • Zdieľaj:
 • 7

Drážďany môžeme bez pochýb zaradiť medzi najznámejšie a najočarujúcejšie mestá v Nemecku. Majú bohatú históriu a v súčasnej dobe predstavujú v krajine obľúbený turistický cieľ. V meste je nespočetné množstvo historických a kultúrnych pamiatok i miesta na zábavu, oddych či nákupy. Čo vidieť v Drážďanoch, ak sa ich rozhodnete navštíviť? Zistíte to v nasledujúcom článku. Prezradíme vám, ktoré zastávky pri prechádzke mestom určite nemôžete vynechať.

Čo vieme o Drážďanoch?

Drážďany sú hlavným mestom Slobodného štátu Sasko, ktorý predstavuje jednu zo šestnástich spolkových krajín Nemecka. Počet obyvateľov mesta presiahol hranicu 540 000. Drážďany sa rozprestierajú v okolí Krušných i Lužických hôr, asi 190 km južne od Berlína, neďaleko hraníc s Českou republikou. Mestom preteká rieka Labe. Prvá zmienka o Drážďanoch pochádza z roku 1206, no okolie mesta bolo osídlené už dávno predtým. Traduje sa, že na mieste dnešných Drážďan bola najskôr založená rybárska osada. Význam mesta mimoriadne vzrástol po tom, čo bolo Sasko koncom 15. storočia vyhlásené za kráľovstvo. K rozmachu mesta došlo najmä v 17. a 18. storočí, kedy vznikli mnohé významné stavby.

Nezabudnuteľným míľnikom v histórii mesta je rok 1945, kedy došlo k jeho bombardovaniu. Viac, ako polovica Drážďan, bola úplne zničená. S opravami a výstavbami v meste sa začalo koncom štyridsiatych rokov. Mesto sa tiež muselo dať do poriadku aj po povodniach v roku 2002, ktoré spôsobili značné škody a to i na obnovených budovách. V súčasnej dobe Drážďany predstavujú obľúbené turistické miesto a taktiež sú významným centrom kultúry a umenia. Pravidelne sa tu usporadúvajú mnohé známe podujatia či festivaly. Spomenúť môžeme festival Filmfestival Dresden, hudobné slávnosti Dresdner Musikfestspiele či obľúbené vianočné trhy Dresdner Striezelmarkt.

Pozri aj: Máš rada krásne miesta? Zisti, čím je zaujímavý Český Krumlov!

Neumarkt Drážďany

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Redakcia KAMzaKRASOU Nikol Turková

Zažite potulky starou časťou mesta!

Historické centrum mesta ponúka hneď niekoľko zaujímavých miest, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť na vlastné oči. Mnohé z nich sa sústreďujú okolo známeho námestia Neumarkt. Jeho dominantou je hlavne Kostol Panny Márie (v origináli Frauenkirche), ktorý je tiež symbolom Drážďan. Počas spomínaného bombardovania bol zničený a neskôr zrekonštruovaný. Tento luteránsky kostol je charakteristický najmä svojou kupolou, ktorá je známa ako Kamenný zvon. Neoddeliteľnou súčasťou námestia je aj pamätník Martina Luthera, ktorý nájdete hneď pri kostole.

Rovnako tu narazíte na renesančnú budovu, nazvanú Johanneum, ktorá kedysi slúžila ako stajňa pre kočiare a kone. Dnes tu už niekoľko desaťročí sídli dopravné múzeum. V uličke za budovou sa nachádza jedinečný nástenný obraz, dlhý až 102 metrov, ktorý je vytvorený z vyše 23 000 porcelánových dlaždičiek. Známy je ako Kniežací sprievod (Fürstenzug) a zobrazuje panovníkov z rodu Wettinov. Ide o skutočný svetový unikát. Ak sa necháte viesť touto ulicou ďalej, dorazíte až ku katedrále Sanctissimae Trinitatis, ktorá predstavuje najväčšiu kostolnú stavbu Saska.  

Altmarkt Drážďany

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Redakcia KAMzaKRASOU Nikol Turková

Neďaleko námestia Neumarkt sa nachádza i ďalšie známe námestie, ktoré nesie názov Altmarkt. Ide o obchodné a spoločenské centrum mesta. Na tomto rozľahlom pravouhlom námestí sa pravidelne konajú rozličné slávnosti či tradičné vianočné trhy. Známe drážďanské vianočné trhy s neopakovateľnou atmosférou si môžete tento rok vychutnať v období od 28.11. do 24.12.2018. Neďaleko tohto miesta stojí i evanjelický Kostol sv. Kríža (Kreuzkirche), ktorý vás uchváti nádherne zdobeným interiérom. Ak vám nevadí zopár schodov, určite odporúčame vyšliapnuť si až na vrchol jeho veže. Z nej sa vám totiž naskytne jedinečný výhľad na mesto a okolie.

Odporúčame: Tip na krátku zimnú dovolenku – Barcelona

Zwinger a Semperova opera

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Redakcia KAMzaKRASOU Nikol Turková

Nevynechajte jedinečnú Semperovu operu a Zwinger!

Dominantou Drážďan a jednou z najnavštevovanejších pamiatok v meste i celom Sasku je bezpochyby komplex barokových budov, známy ako Zwinger, ktorý pozostáva z mnohých prepojených pavilónov, brán a záhrad. Tieto priestory sa mali stať nádvorím nového zámku, kde by sa usporadúvali slávnosti. Stavba však nebola dokončená a areál dlhú dobu chátral. Neskôr došlo k jeho dôkladnej rekonštrukcii. V súčasnej dobe sídlia v priestoroch Zwingeru najmä galérie či múzea. Nájdete tu Obrazáreň Starí majstri, zbierku porcelánu aj Matematicko-fyzikálny pavilón so zbierkou astronomických či fyzikálnych nástrojov.

Celá stavba je zdobená mnohými plastikami, no jednou z najočarujúcejších častí komplexu je dielo so sochami a fontánami, nazvané Kúpeľ nýmf (Nymphenbad). Hneď vedľa Zwingeru na Opernom námestí narazíte na Semperovu operu (Semperoper), ktorá bola vybudovaná v rokoch 1838 až 1841. Pri bombardovaní však bola táto novorenesančná stavba zničená a neskôr zrekonštruovaná a znova otvorená. Zaraďujeme ju medzi najkrajšie operné domy sveta. Táto štátna opera Saska bola pomenovaná po svojom architektovi Gottfriedovi Semperovi.

Odporúčame: Ochorenia vlasovej pokožky: Takto si s nimi hravo poradíš!

Drážďany Neustadt

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Redakcia KAMzaKRASOU Nikol Turková

Čo vidieť na druhej strane rieky?

Ak navštívite Drážďany, určite sa nezdržujte iba v starej časti mesta. Aj Nové mesto (Neustadt) má turistom a návštevníkom čo ponúknuť. Táto mestská štvrť sa nachádza na pravom brehu rieky Labe a jej srdcom je námestie Neustädter. Nájsť tu môžete asi najznámejší drážďanský pamätník, nazvaný Zlatý jazdec (Goldener Reiter). Ide o zlatú sochu saského kurfirsta a poľského kráľa, známeho ako August Silný. Na námestie nadväzuje dlhá pešia zóna, lemovaná barokovými domami, ktorá je plná obchodov a reštaurácií. Nezabudnite zájsť i do jednej z bočných ulíc až k Trojkráľovému kostolu (Dreikönigskirche).

Za návštevu stojí aj neďaleká Pfundova mliekareň z roku 1880, ktorej priestory sú zdobené nádhernými, ručne maľovanými dlaždicami. Je považovaná za najkrajšiu predajňu mlieka na svete. V novej časti mesta by ste však rozhodne nemali vynechať ani Japonský palác, v ktorom v priebehu histórie sídlili viaceré významné osobnosti. V súčasnej dobe sa tu nachádza Etnologické múzeum s mnohými historickými zbierkami. Neváhajte sa poprechádzať i v záhradách, ktoré nájdete za palácom. Plynulo na ne nadväzujú Labské lúky, ktoré lemujú rieku. Z tohto miesta sa vám naskytne nezabudnuteľný výhľad na druhú časť mesta.

Nemecké múzeum hygieny v Drážďanoch

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Redakcia KAMzaKRASOU Nikol Turková

Múzeum hygieny ponúka vzdelávanie i zábavu

Múzeá dokážu byť niekedy skutočne nezáživné, no to rozhodne neplatí o tom drážďanskom. V meste totiž sídli Nemecké múzeum hygieny (Deutsches Hygiene-Museum), ktoré sa zaraďuje medzi najzaujímavejšie vedecké múzeá v Európe. Nájdete ho neďaleko mestskej botanickej a zoologickej záhrady. V budove z roku 1930 sa nachádza niekoľko stálych aj krátkodobých expozícií. Múzeum je zamerané na človeka a zobrazuje ho z biologického, kultúrneho i sociálneho hľadiska. Stále expozície sú delené na niekoľko tematických okruhov a to napríklad život a smrť, jedlo a pitie, sexualita či pamäť a učenie.

Dozviete sa tu množstvo dôležitých informácií o fungovaní mozgu, stavbe ľudského tela, výžive alebo reprodukcii. Múzeum ponúka vzdelávanie zábavnou a interaktívnou formou a je plné zaujímavých aktivít. Nudiť sa nebudú dospelí ani deti. Pre najmenších je pripravená aj výstava pre deti, ktorá je zameraná na zmyslové vnímanie človeka. V súčasnej dobe je v múzeu pre návštevníkov otvorená aj špeciálna výstava o rasizme a výstava, zameraná na spoznanie Slnka zo všetkých strán.    

Pozri aj: Sociálna fóbia: Porucha, ktorá ti zmení život. Ako ju poraziť?


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 23.11.18 06:02

ĽŠ
karma
100.00

Nespočetné množstvo historických a kultúrnych pamiatok, ... krásne mesto!

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 23.11.18 19:34

MC
karma
109.00

Rada by som si pozrela hlavne Semperovu operu a Zwinger.

 • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 24.11.18 22:17

ĽU
karma
100.00

pekné mesto s pamiatkami

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 26.11.18 20:41

MM
karma
103.00

Krásne mesto

 • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 27.11.18 08:12

karma
114.00

Drážďany sú nadherné, môjho priateľa som tam vzala toto leto a povedal mi, že sa mu páčia viacej ako Praha. Maličké, útulné mesto, kde je vlastne všetko pokope :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.02.21 21:44

JK
karma
100.00

Určite je tam krásne

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 15.02.21 10:04

KS
karma
133.00

Súdiac podľa fotiek je to veľmi pekné mesto :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Dlhotrvácny rúž: stále ste nenašli „ten pravý“?
Novinky

Dlhotrvácny rúž: stále ste nenašli „ten pravý“?

 • 2
 • 25.11.2022
Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek
Vlasy

Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek

 • 0
 • 28.10.2022
Domáci prírodný botox: Vyrob si ho sama iba z troch prísad!
Vyrob si sama

Domáci prírodný botox: Vyrob si ho sama iba z troch prísad!

 • 2
 • 07.11.2022