Nový trend v joge: Je toto najlepšia joga na spaľovanie kalórií?!

Nový trend v joge: Je toto najlepšia joga na spaľovanie kalórií?!

  • Zdieľaj:
 • 3

Človek by si povedal, že vo svete cvičenia ho už nič nové prekvapiť jednoducho nemôže. A ten človek sa evidentne veľmi mýli. Opäť tu máme novinku, tento raz je zo sveta jogy so zrodom v zaoceánskom New Yorku. Je to v podstate opak hot jogy, ktorá sa cvičí vo vyhriatych miestnostiach (v niektorých prípadoch až na 40 stupňov Celzia). A čo ešte prezradíme na úvod? Možno len toľko, že je to azda najlepšia joga na spaľovanie kalórií, a to je čo povedať!

Hot versus cold

Veríme, že mnohí z vás si z úvodu zobrali svoje a spojili si dve a dve dokopy. Novým fenoménom v joga cvičení je cold joga, ktorá sa logicky praktizuje v chlade. Či už je to vo vhodne vychladenej miestnosti, alebo niekde vonku na snehu – to je v podstate jedno. Podľa newyorského fitnes štúdia, ktoré prinieslo túto revolučnú novinku, má cvičenie cold jogy veľa zdravotných výhod, podobne ako cvičenie hot jogy alebo jogy samotnej. 

A v akých konkrétnych teplotách sa cold joga cvičí? Podobne ako v hot joge ani tu nie je až také dôležité to, pri koľkých stupňoch cvičíte. Spomínané inovatívne štúdio však svojich zákazníkov „trápi” v miestnostiach vychladených na 16, 13 alebo dokonca 7 stupňov Celzia.

Viac o hot joge: Je hot joga nebezpečná? Zisti, či patríš do rizikovej skupiny!

joga na snehu

Zdroj: Shutterstock®

Keď sa mrznúť oplatí

Vedeli ste, že keď je ľudskému organizmu zima, tak neustále pracuje na tom, aby sa zahrial? Teplo vyrába premenou energie, ktorej v chladnom prostredí vynaloží oveľa viac ako v normálnom či teplom prostredí. Preto vedci tvrdia, že cvičenie v chlade prinúti telo spáliť oveľa viac energie, a teda aj oveľa viac kalórií ako cvičenie v normálnych teplotách. Ako na to prišli? Testovali to na spiacich ľuďoch, ktorí počas spánku v chladnejšej miestnosti vydali v niektorých prípadoch až o 11 % viac energie ako počas spánku v miestnosti vykúrenej o niekoľko stupňov Celzia viac.

čo je cold joga

Zdroj: Shutterstock®

Má aj mentálne výhody

Cvičenie v chlade má podľa výskumov výhody nielen na telo, ale aj dušu, teda aj na psychickú stránku. Po mentálnej stránke vás cold joga dokáže prinútiť žiť v prítomnosti a viac sa sústrediť na to, čo práve robíte. Je to tak preto, že v teplom prostredí sa mozog sústredí na koniec cvičenie už na začiatku a navyše teplo nás odrádza od pohybu. U zimy je to naopak, pretože k pohybu nás motivuje, čo dokazujú aj štúdie, ktoré sledovali maratóncov. Tí podávali oveľa horšie výkony v teple ako v zime. Nuž, ostáva nám len čakať, kedy sa revolučná cold joga začne precvičovať aj v tunajších joga štúdiách, alebo môžme zobrať všetko do vlastných rúk a už počas tejto zimy vybehnúť s joga podložkou do zamrznutej prírody.

Zaujme ťa: Ako vybrať matrac pre dieťa? Zabezpeč mu ten najlepší spánok!


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Varhaníková 11.11.19 11:33

karma
125.00

Tak hej čerstvý vzduch a správne dýchanie robí svoje, ale muselo by svietiť slnko, inak sústrediť sa na cvičenie a triasť sa od zimy nie je vhodná kombinácia. :O) Zaujímavé...

 • 0
Odpovedať

Žofia Mažáriová 11.11.19 18:22

ŽM
karma
117.00

Vo vhodne vykúrenej miestnosti alebo v dobrom počasí vonku - pre mňa žiadne hot ani cold

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 13.02.20 19:46

karma
100.00

Na cvičenie mám rada príjemnejšie teploty, v chladnom ale aj horúcom prostredí sa neviem sústrediť na cvičenie.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Video: Philips OneBlade – skutočne najlepší holiaci strojček?!
LIFESTYLE

Video: Philips OneBlade – skutočne najlepší holiaci strojček?!

 • 7
 • 07.03.2021
Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!
Vlasy

Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!

 • 12
 • 22.05.2021
Každodenná starostlivosť o pleť: Nezabúdaš na tento dôležitý krok?
Akné

Každodenná starostlivosť o pleť: Nezabúdaš na tento dôležitý krok?

 • 0
 • 13.05.2021
TOPlist