Chceš vedieť, ako ušetriť za energie počas zimy? Takto jednoducho!

Chceš vedieť, ako ušetriť za energie počas zimy? Takto jednoducho!
  • 22.11.2018
  • Simona Kostková

Chladné obdobie nastúpilo v plnej paráde, i keď na sneh si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Práve toto je to obdobie, kedy sa tešíme na príchod domov, na horúcu sprchu, teplý čaj a ešte teplejšiu posteľ. Je to pocit na nezaplatenie, i keď po určitej dobe platiť budeme musieť. Viete, ako sa dá v takejto zime ušetriť na energiách?

Nepredstaviteľná situácia pre mnohých z nás, no i tak jej čelíme každý rok. Zimy bývajú čoraz chladnejšie a peňazí stále menej a menej. Ako to vyriešiť? Ako mať teplúčko po celú zimu a na účte pár eur navyše? Tak presne toto sa dozviete v našom sporivom článku.

Kvalitne zateplený byt či dom je základ

Ak si myslíte, že vám prinesieme rady typu – viac sa obliekajte alebo nechoďte von, nemusíte sa báť. Myslíme na vaše pohodlie. Prvé, čo môžete urobiť, je zatepliť si byt či dom, v ktorom bývate. Ak ste doteraz váhali, či sa vám to oplatí alebo nie, tak už neváhajte. Teplo, ktoré si tak vážime v každej časti nášho obydlia, často uniká cez zle zaistenú izoláciu či dokonca cez strechu. Pripravte sa preto čo najskôr na tento úkon a nájdite si kvalitnú firmu, ktorá vám to spraví. Sami uvidíte, že budúcu zimu vám bude oveľa teplejšie a po ďalšie roky vám výrazne klesne spotreba.

Spolu s kvalitným zateplením si dajte rovno vymeniť aj okná. Okno s dvojitým sklom vám rozhodne zachráni unikajúce teplo a neprepustí dnu toľko chladu, ako okno s jedným sklom. Ale teraz si predstavte, aké to musí byť s trojitým oknom! Jednoznačne teplejšie a tým pádom aj príjemnejšie.

Pozri aj: Veľký návod na odľahčenie bytu: Čoho sa treba zbaviť ako prvého?

ako zatepliť dom

Zdroj: Shutterstock®

Zatiahnite si!

V prípade, že vyššie spomenuté úpravy už máte hotové alebo na ne nemáte momentálne dostatok financií, nemusíte zúfať. Ďalším skvelým tipom, ako zachovať v miestnosti čo najviac tepla, sú závesy. Aké jednoduché, však? Ak chcete, aby vo vašej domácnosti bolo o čosi teplejšie a aby ste ušetrili peniaze za energie, stačí, ak si kúpite hrubšie závesy. Závesy dnes nepredstavujú drahú položku a dajú sa pomerne ľahko zohnať. Pokojne si zadovážte špeciálne jedni hrubé závesy, ktoré budete používať iba počas chladných dní. Dajte však pozor na to, aby neprekrývali radiátor, inak by vám mohla byť oveľa väčšia zima, ako s tenkými závesmi. Pokiaľ nechcete investovať do závesov a máte doma žalúzie či rolety, pokojne ich na večer, keď zájde slnko, zatiahnite a zachovajte teplo v miestnosti.

Veľmi častou chybou, ktorá je úzko spojená so závesmi, je vetranie. Mnoho ľudí robí to, že nechá pootvorené okno po dlhšiu dobu, namiesto toho, aby poriadne vyvetrali behom pár minút. Zmeňte preto svoje vetranie aj vy a vetrajte pokojne častejšie, no s oknom dokorán.

ako prežiť zimu

Zdroj: Shutterstock®

Nájdite si lepšieho dodávateľa!

Možno vás neprekvapíme tým, že mnohé firmy vám poskytujú energie za zbytočne vysoké ceny. Poobhliadnite sa preto po rôznych dodávateľoch, ktorí vám možno poskytnú teplo za oveľa menší peniaz. Avšak dajte si pozor na to, aby sa k vám nedostali mylné informácie. Snažte sa vždy jednať priamo s dodávateľom, ktorý vám povie najlepšiu cenu a podmienky, za ktoré vám energie dodá. Na Slovensku dnes máme minimálne štyroch dodávateľov, o ktorých sa môžete dočítať na internete.

Ak už sa rozhodnete pre nového dodávateľa na základe zaujímavej zľavy či iných výhod, ktoré vám ponúkne, zistite si, či to nie je iba jednorazové alebo časovo obmedzené. Potom je často otázne, či sa vám prestup vôbec oplatí. Postupujte rovnako ako to robíte pri výbere mobilného operátora.

ako mať teplejšie v byte

Zdroj: Shutterstock®

Skoncujte s požieračmi energie!

Ďalšími úspornými radami, ktoré vás asi prekvapia, sú spotrebiče. Pri výbere každého elektrického spotrebiča si vždy všímajte jeho spotrebu. Vyberajte si nielen tie najkvalitnejšie, ale aj tie, ktoré majú nízku spotrebu energie. Tie bývajú označené ako A až A+++. Samozrejme, sú to drahšie investície, no časom zistíte, že vám nielen dobre slúžia, dlho vydržia, ale že vám „nežerú“ zbytočne veľa energie. Toto sa týka hlavne tepelných spotrebičov a sušičky na oblečenie. Dobre urobíte i vtedy, ak si zadovážite úspornú žiarovku. Opäť ide o drahší nákup, no životnosť a nízka spotreba vás prinavrátia do plusu.

Zaujímavé je tiež to, že mnoho spotrebičov nechávame dlhodobo zapnutých alebo v zásuvke a energie nám tak unikajú ako šialené. Neplatí to, samozrejme, o všetkých prístrojoch a spotrebičoch v domácnosti, no napríklad taký DVD prehrávač sa často presunie do pohotovostného režimu, v ktorom rovnako spotrebúva energiu. Platí to o všetkých prístrojoch, ktoré aktívne nevyužívate. Medzi ne patrí aj nabíjačka na telefón, ktorú často nechávame už priamo v zásuvke, keby sa nám vybil mobil. Je to doslova požierač elektriny.

Poslednou, mini radou, ktorú mnohí nebudú chcieť čítať, preto sme ju dali až na koniec, je umývanie sa. Vymeňte príjemnú horúcu vaňu za sprchu! Počas krátkej sprchy neminiete toľko vody, ako pri takej 190-litrovej vani. Namiesto toho sa zahŕňajte potravinami a nápojmi, ktoré sú vyhlásené svojou termickou schopnosťou, zadovážte si teplejšie ponožky a užite si zimu v teple!

Odpadneš: Ako na minimalistický životný štýl? Poradíme ti, kde začať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 22.11.18 06:52

ĽŠ
karma
100.00

Výborné tipy od A po Z!

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 22.11.18 17:57

karma
108.00

Veľmi uzitočne rady,snažíme sa dodržiavať každu zimu...

  • 2
Odpovedať

Daniela Bieliková 23.11.18 16:35

DB
karma
117.00

celkom dobré rady, aj s gramatickou chybou :-)

  • 3
Odpovedať

Mária Maxianová 23.11.18 18:44

MM
karma
100.00

najväčší je problém je výber dodávateľov energií

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 13:22

karma
127.00

Ja sa snažím neprekurovať a mám všade LED žiarovky.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní