Nekonečný boj so špinou skončil! Vieme, ako účinne odstrániť škvrny

Nekonečný boj so špinou skončil! Vieme, ako účinne odstrániť škvrny
 • 21.07.2018
 • Simona Kostková

Letné grilovačky po sebe, okrem preplneného brucha, často zanechávajú aj špinavé obrusy alebo oblečenie. Skončila aj vám omáčka na tričku? Tak potom máme pre vás skvelú správu! Zozbierali sme overené tipy na to, ako sa zbaviť aj tých najhorších škvŕn.

Škvrny, zažraná špina či fľaky na oblečení, sa väčšinou zachytávajú na častiach, ktoré sú najviditeľnejšie a často sa kvôli nim musíme zbaviť obľúbeného trička či nohavíc. To už však nemusí byť váš problém! Poradíme vám, ako sa zbaviť škvŕn na oblečení, nábytku či kobercoch. Vyhrajte aj ten najstarší boj so škvrnami, vďaka prírodným pomocníkom, ktorých nájdete aj v kuchyni!

Škvrny na obrusoch

 • Najčastejším problémom na obrusoch je mastný fľak od jedla. Ako prvé použite okamžite savý papier, ktorý vytiahne väčšinu mastnoty. Výsledný efekt môžete zlepšiť, ak na tento papier priložíte jemne nahriatu žehličku a budete ňou prechádzať po škvrne. Pokiaľ sa vám to nepodarí odstrániť, vyskúšajte kukuričný škrob. Nasypte väčšie množstvo na škvrnu a nechajte ho pôsobiť štvrť hodiny, následne obrus vyperte.

 • Druhou najčastejšou pohromou, hlavne bledých obrusov, je káva. Pokiaľ sa vám ráno pošťastí vyliať kávu na obrus, dajte ho pod studenú vodu. Ďalšou možnosťou je soľ, ktorú necháte chvíľu pôsobiť a následne obrus vyperiete. Vyskúšať môžete aj perlivú vodu.

 • Nepríjemná je taktiež žuvačka, ktorá sa náhodou prilepí na obrus. Veľmi jednoducho ju odstránite, ak dáte celý obrus do mrazničky alebo na ňu aspoň priložíte ľad. Žuvačku následne celkom jednoducho odlúpnete, poprípade miesto prebehnete hubkou.

 • Veci, ako ovocie či zelenina, ktoré pristanú na obruse, odstránite trošku ťažšie, ale ide to. Na škvrnu od tmavého ovocia, akými sú napríklad čučoriedky, pomáha citrónová šťava – pokvapkajte a nechajte pôsobiť, následne operte. „Zeleninovú škvrnu“ odstránite surovým zemiakom. Rozkrojte ho na polovicu a ním prebehnite škvrnu, až kým nezmizne.

 • Zmrzlinu alebo čokoládu z obrusu odstránite pomocou studenej vody. V prípade staršej škvrny od čokolády použite ocot. Zmrzlinu dokonale odstráni aj kypriaci prášok v spojení so studenou vodou.

ako odstrániť škvrny na oblečení

Zdroj: Shutterstock®

Škvrny na koberci

 • Scéna ako z filmu – pijete víno, pohár sa vám vyšmykne z ruky a celý obsah sa vyleje na krásny koberec. Čo teraz? Ak budete pohotoví, stopy po pohrome zahladíte dokonale. Polejte škvrnu perlivou vodou, pridajte trošku soli a nechajte pôsobiť. Následne to prebehnite ešte mokrou hubkou. Na biele víno použite citrónovú šťavu, ktorú takisto nechajte pôsobiť a následne dočistite hubkou.

 • Pokiaľ chcete iba oživiť starý koberec, ktorý máte radi, poprípade je rodinným dedičstvom, začnite dôkladným luxovaním. Následne ho detailne vyčistite octovou vodou a nechajte vyvetrať. Výsledkom budete milo prekvapení!

 • Mastnotu z koberca odstránite veľmi jednoducho – pomocou múky. Nechajte ju na mastnom fľaku pár minút a následne poriadne vyčistíte mokrou hubkou. Po romantickom večere sa vám môže pošťastiť vyliať na koberec, okrem vína, aj vosk zo sviečky. Ten postačí zoškrabnúť nožíkom a v prípade, ak to nepomáha, tak na vosk dajte savý papier a prechádzajte po ňom jemne nahriatou žehličkou, ako to bolo pri mastnom fľaku na obruse. Dbajte však na teplotu, ktorá ak bude príliš vysoká, môže poškodiť syntetické vlákna.

škvrny od vína

Zdroj: Shutterstock®

Škvrny na nábytku

 • Popraskané drevo či starší nábytok síce nemusia byť iba výsledkom našej nešikovnosti a neodstránite ich tak ľahko ako škvrny, no napriek tomu sa s tým dá niečo urobiť! Popraskané či suché drevo sa nedá opraviť do pôvodného stavu, hlavne pokiaľ ste laik. Pomôcť mu však môžete vlažným svetlým pivom, ktorým ho navyše aj vyčistíte. Starší nábytok zas oživí vazelína, ktorou vyleštite nábytok a následne ju utrite suchou handrou.

 • Pokiaľ nepoužívate podtácky, tak máte pravdepodobne na drevenom stole krúžky od pohárov. Krúžok očistite najprv zubnou pastou, následne pretrite suchou handrou. Vyskúšať môžete aj olej a soľ. Na škriabance od zvierat opäť použite vazelínu, ktorá pomôže poškodenému drevu - nechajte ju pôsobiť celý deň. Pomôcť vám môže aj mokrá hubka, ktorú takisto nechajte položenú na inkriminovanom mieste celý deň.

 • Ak máte nábytok z mramoru, určite viete, že je na škvrny veľmi citlivý. Čistiť ho musíte vždy iba mydlovou vodou, ktorá má neutrálne pH a neublíži nábytku. Na lakovaný nábytok, naopak, pôsobí voda s octom. Liter vlažnej vody zmiešajte s pohárom octu a vyčistite tým nábytok. Zmiešať môžete aj zemiakovú múčku a olej. Nábytok vždy vyčistite dosucha!

 • Sedačky a všetko čalúnenie viete vrátiť do pôvodného stavu tiež, ale musíte postupovať naozaj opatrne. Dym z cigariet odstránite celkom nevšedne – rozprašovačom s vodkou. Na pleseň pomôže glycerín. A samotný prach je vhodné odstraňovať pravidelne vysávačom, no pokiaľ vám ostávajú miesta, kam sa veľmi ťažko dostanete, skúste toto. Namočte plachtu do octovej vody a prehoďte ju cez zaprášené čalúnenie. Nielen že odstránite prach, ale oživíte aj farbu.

Tip: Na každodenné čistenie dreveného nábytku nepotrebujete žiadne drahé prípravky, postačí vám petrolej a pár kvapiek olivového oleja.

ako odstrániť fľaky na stole

Zdroj: Shutterstock®

Škvrny na stene

 • Najťažšie, skoro až nemožné, sú fľaky a škvrny na bielej stene. Vyskúšajte zabojovať o ich čistotu s jedlou sódou! Navlhčite hubku, nasypte na ňu sódu a jemne očistite nečistoty.

 • Na mastnotu na stene v kuchyni použite striedku chleba, z ktorej si vyrobíte guličku. Tá bude slúžiť ako guma na mastnotu!

 • Ak máte umelecky nadané dieťa, ktoré vám zanecháva na stene farebné obrázky, odstráňte ich jednoducho pomocou zubnej pasty.

Zaujme ťa: Ako vyčistiť hrnce, panvice, či plechy? Skús tento neuveriteľný trik!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 21.07.18 08:19

ĽŠ
karma
100.00

Účinné - väčšinu tipov mám vyskúšaných a sú naozaj efektívne; zopár je pre mňa novinkou - ďakujem!

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 21.07.18 13:00

karma
108.00

Tak toto je naozaj užitočný článok.Dávam do záložiek..

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 21.07.18 18:04

MM
karma
100.00

niektoré tipy sú už overené praxou, niektoré ešte počkajú na vhodnú dobu

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 21.07.18 22:15

karma
109.00

Niektoré rady som už poznala a tie ostatné by bolo dobre si zapamätať.

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 22.07.18 06:25

karma
113.00

užitečné rady, vyzkouším

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 23.07.18 16:40

BS
karma
100.00

Super rady, človek sa učí celý život...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní