Čo zahrnúť do pitného režimu? Počíta sa iba voda?

Čo zahrnúť do pitného režimu? Počíta sa iba voda?
  • 16.06.2014
  • Silvia Karasová

O tom, že pravidelný pitný režim je nutnosťou nielen v horúcich dňoch, hádam netreba hovoriť. Ak predsa len patríte k tým typom, ktorý za celý deň vypijú maximálne dva poháre vody, potom si radšej rovno prečítajte AKO SPRÁVNE DODRŽIAVAŤ PITNÝ REŽIM. Ak totiž potrebu hydratácie organizmu zanedbávate, hrozí vám kolaps. Mimo toho vážne poškodzujete svoje obličky, neprospievate ani kvalite svojej pleti, vlasov, nechtov a pokožky a vytvárate ideálne podmienky pre vznik stresu a nervozity. Piť je teda veľmi potrebné, ale čo zahrnúť do pitného režimu?

Pozri aj: Jednoduchá cesnaková pomazánka na chlebík i jednohubky

voda

Zdroj: Shutterstock®

Voda a minerálne vody

Samozrejme najideálnejšia je voda. Aj tu ale mnohých môže trápiť dilema, aká voda. Z vodovodu? Destilovaná? Prevarená? Minerálna? Máme to šťastie na väčšine územia Slovenska je voda z vodovodu pitná. A teda ľahko dostupná aj zdravá. Napriek tomu ju aj vďaka módnym trendom častokrát podceňujeme a vyhadzujeme peniaze za balené fľaše rôznych pramenitých a minerálnych vôd. Dopriať si ich z času na čas je samozrejme aj zdraviu prospešné, ich pravidelná konzumácia, sa už taká zdravá nevidí. Keď už minerálka, tak maximálne pol litra denne, a aj to nie dlhodobo.

Pri ich kúpe sa sústreďte na zloženie a do nákupného košíka vložte radšej takú, ktorá je nízko mineralizovaná. Tie, ktoré sú liečivé, prípadne majú vysokú mineralizáciu, sú vhodné len na občasné pitie – teda vtedy, keď nimi potrebujete cielene dať niečo do poriadku.

Pozri aj: Ako variť zemiaky, aby boli hotové raz-dva? Dať ich do studenej alebo teplej vody?

bylinné čaje

Zdroj: Shutterstock®

Voda ochutená ovocím a bylinkami aj bylinný čaj

Takže čistá voda je v pitnom režime číslo 1. Ak vám ale nechutí, ako ju ozvláštniť? Pokiaľ vám, čo sa chute týka, nestačí citrónová alebo limetková šťava, vyskúšajte ako bonus ešte aj čerstvý zázvor a k tomu lístky čerstvej mäty. Takýto citrónovo-zázvorový drink nielenže osvieži, ale pomáha tiež naštartovať metabolizmus. Jedlo, ktoré zjete tak rýchlejšie strávite. Zároveň si posilníte imunitu, dodáte telu potrebné vitamíny a vďaka zázvoru z neho odstránite aj nadbytočné tuky.

Skvelou voľbou sú aj bylinkové a ovocné čaje, ideálne nesladené. Kávu naopak do pitného režimu nerátame. 

Pozri aj: Netradičný perník: Gaštanovo-čokoládové nebíčko v papuľke

ovocné šťavy

Zdroj: Shutterstock®

Zriedené ovocné a zeleninové šťavy

Ak ani takáto limonáda vašim chuťovým bunkám nezaimponuje, dodajte na svoj pitný lístok ovocné alebo zeleninové šťavy. Pokojne ich zrieďte aj vodou, kombinácie nech podľahnú vaším fantáziám. A ak zatúžite po očistnom účinku namiešajte si hoc aj detoxikačné šťavy.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Martina Zahoranová 16.06.14 07:30

MZ
karma
92.00

teraz v lete pijem buď čistú vodu alebo vodu s citrónom a mätou

  • 0
Odpovedať

Silvia Čáranová 16.06.14 15:18

karma
-1.00

tak presne to je čistá voda kludne citronová štava do nej a sem tam minerálka.

  • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 16.06.14 18:25

IG
karma
-1.00

Niet nad čistú vodu z vodovou, stále čerstva a skvelá, citrón resp. mäta len podporia jej skvelú chuť.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 21.05.20 10:11

KS
karma
133.00

Môj pitný režim pozostáva z čistej neperlivej vody, zeleného čaju a rôznych iných bylinkových čajov a zo 100% ovocných alebo zeleninových štiav. V lete si doprajem aj osviežujúci nápoj s pridaním citróna, mäty, bazového sirupu alebo uhorky. Samozrejme že sem tam aj zhreším a dám si aj ochutenú vodu :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní