Takto sa prejavuje cirhóza pečene. Aká je však prevencia ochorenia?

Takto sa prejavuje cirhóza pečene. Aká je však prevencia ochorenia?

Pečeň predstavuje najväčší orgán brušnej dutiny. Uložená je na pravej strane pod pravou klenbou bránice. Zároveň ide o najväčšiu žľazu ľudského tela s vonkajším vylučovaním. V organizme plní množstvo dôležitých funkcií. Význam má z hľadiska metabolizmu. 

Taktiež napomáha čistiť krv, ukladá látku zvanú glykogén a produkuje žlč. Tento orgán môžu postihnúť mnohé nepríjemné ochorenia, pričom medzi tie najzávažnejšie patrí okrem iných aj cirhóza pečene. Aké sú symptómy cirhózy? Dá sa vyliečiť cirhóza? A prečo vzniká toto ochorenie pečene? Zistite viac v článku!

Čo je cirhóza pečene?

Cirhóza pečene predstavuje chronické a progresívne ochorenie pečene, ktoré je charakteristické prestavbou štruktúry menovaného orgánu. Pri rozvoji tejto choroby v podstate dochádza k postupnej nekróze, čiže odumieraniu pečeňových buniek.

Tie sú následne nahrádzané väzivovým tkanivom. V danom mieste sa tvoria uzly a jazvy, ktoré výrazne sťažujú prekrvenie orgánu. Takáto zmena stavby orgánu zapríčiňuje, že pečeň už nie je schopná plniť svoju funkciu, čo má negatívny vplyv na celý organizmus. 

V neskorých štádiách ochorenie často vedie k vzniku rakoviny pečene (hepatocelulárny karcinóm), ktorá patrí medzi najzávažnejšie komplikácie cirhózy pečene. Cirhóza pečene je v súčasnej dobe pomerne častým ochorením. Zároveň ju radíme medzi najčastejšie príčiny úmrtia. Vo zvýšenej miere pritom postihuje najmä dospelé osoby, mužov i ženy, v produktívnom veku.

Hlavné príčiny cirhózy pečene

Aké sú príčiny cirhózy? Príčin vzniku tohto ochorenia je niekoľko. Medzi tie najčastejšie radíme predovšetkým alkoholizmus. Za cirhózu pečene však nemusí byť zodpovedný len alkohol. Rozvoj ochorenia totiž môžu podporiť napríklad i vírusová hepatitída B alebo C (spôsobujú zápal pečene) či rozličné metabolické poruchy. Na pečeň majú negatívny vplyv aj mnohé lieky a toxíny.

Odporúčame: 20 príznakov parazitov v tele!

prejavy cirhózy pečene

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy cirhózy pečene

Prejavy postupujúcej cirhózy pečene sú rozličné. Toto ochorenie sa prejavuje v prvom rade zväčšením pečene a upozorňujú naň i zvýšené hodnoty pečeňových testov. Tieto symptómy však odhalí až lekár pri diagnostike a laboratórnom vyšetrení krvi. V prvotných fázach sa však táto choroba skôr neprejavuje, prípadne len veľmi nenápadne. Práve tento fakt je často zodpovedný za neskorú diagnózu cirhózy.

Menované ochorenie pečene sa však na úvod môže prejavovať napríklad týmito príznakmi:

 • zvýšená únava a slabosť,

 • nechuť do jedla,
 • zápcha či nadúvanie,
 • u žien problémy s menštruačným cyklom,
 • úbytok telesnej hmotnosti,
 • bolesť brucha (často na pravom boku alebo v pravom nadbrušku)
 • pocity tlaku v pravej časti pod rebrami či voda v bruchu,
 • bolesti kĺbov či opuchy dolných končatín.

Ďalšími príznakmi cirhózy pečene v neskorších štádiách je aj žlté sfarbenie kože a slizníc alebo biele lámavé nechty s ryhovaním. V posledných fázach ochorenia je niekedy prítomné i zvracanie krvi či poruchy vedomia.

Pozri aj: Recept: Šťavnatá maková štrúdľa plná višní

prevencia cirhózy pečene

Zdroj: Shutterstock®

Diagnostika cirhózy pečene zahŕňa:

 • lekársku anamnézu – lekár zhromaždí podrobnú lekársku anamnézu vrátane otázok týkajúcich sa alkoholovej konzumácie, rodinnej histórie ochorení pečene a prípadných predchádzajúcich ochorení pečene,
 • fyzikálne vyšetrenie – môže zahŕňať kontrolu klinických príznakov, ako sú žltačka (zafarbenie kože a bielok očí), zväčšená pečeň, prítomnosť ascitu (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine) alebo príznaky zväčšenej sleziny,
 • krvné testy – pečeňové testy, kompletný krvný obraz, testy na koaguláciu (schopnosť krvi zrážať sa), testy na infekčné ochorenia pečene,
 • zobrazovacie vyšetrenia – ultrazvuk brušnej dutiny, CT, MRI (magnetická rezonancia),
 • biopsiu pečene – získava sa malá vzorka pečeňového tkaniva na mikroskopické vyšetrenie,
 • iné testy – v závislosti od príčiny a príznakov cirhózy môžu byť potrebné ďalšie testy, ako sú testy na autoimunitné ochorenia pečene alebo genetické testy.

Liečba cirhózy pečene

Cirhóza pečene predstavuje nezvratné chronické ochorenie, ktoré dokáže výrazne skrátiť život pacienta. Túto chorobu najmä v neskorších štádiách nie je možné úplne vyliečiť, no s jej liečbou je potrebné začať čo najskôr. Tá totiž dokáže progresiu ochorenia aspoň potláčať.

Okrem rozvoja choroby sa liečba zameriava aj na tlmenie sprievodných symptómov. Často sú používané lieky na regeneráciu pečeňového tkaniva či liečivá tlmiace ďalšie tráviace ťažkosti. Pacient by sa mal úplne vyhýbať alkoholu, mastným jedlám či cigaretám a mal by dbať na zdravší životný štýl. Vo vážnych prípadoch, ak napr. nastane zlyhanie pečene, sa tiež pristupuje k transplantácii pečene.

Prevencia cirhózy pečene

Človek by však v prvom rade mal myslieť na prevenciu tohto ochorenia. Tá zahŕňa najmä abstinenciu od alkoholu, prípadne iba jeho príležitostnú konzumáciu v rozumných množstvách. Taktiež je potrebné sa chrániť pred infekčnou hepatitídou B a C (napríklad aj prostredníctvom očkovania).

Zdravie a funkciu svojej pečene môžeme podporiť vhodným jedálničkom plným ovocia a zeleniny, udržiavaním si ideálnej hmotnosti aj vyhýbaním sa nepotrebných liekov. Čo sa týka jedálnička, je vhodné zamerať svoju pozornosť aj na úpravu potravín – podľa odborníkov je lepšie dusenie a varenie. Čo by sa v jedálničku malo a nemalo nachádzať je vhodné konzultovať s lekárom!

Aktualizované na 05. 03. 2022


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

19 komentárov

Soňa Krátka 20.12.18 12:05

SK
karma
114.00

poznala som pani, ktorá nikdy nepila a predsa mala toto ochorenie...

 • 3
Odpovedať

Mária Chromíková 20.12.18 13:38

MC
karma
109.00

Nepríjemné ochorenie.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 20.12.18 20:38

PV
karma
113.00

Prežila som to .. Moja mamka na to zomrela.. Bolo to veľmi ťažké obdobie , aj pre ňu a aj pre mňa .. Nie je tu už 12 rokov ,vytrpela si veľmi veľa.. Chýba mi ♥

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 20.12.18 21:53

karma
115.00

Treba sa vyhýbať alkoholu,pokiaľ sa dá aj liekom a dúfať,že sa človek nenakazí žltačkou.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 20.12.18 21:59

ĽŠ
karma
100.00

Prevencia je naozaj dôležitá; poznala som mladú pani, ktorá, žiaľ, tiež podľahla tomuto ochoreniu kvôli hepatitíde B.

 • 1
Odpovedať

Mária Sivová 21.12.18 10:30

MS
karma
100.00

Pohárik sem tam nezaškodí ale určite iba s mierou.Zaujímalo by ma, či aj pri tomto ochorení zohráva úlohu dedičná predispozícia.

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 21.12.18 13:13

DB
karma
114.00

človek môže byť úplný abstinent,ale užíva lieky,ktoré ovplyvnia činnosť pečene a je to.na jednej strane pomôžu,na druhej vás pochovajú.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 23.12.18 06:13

AS
karma
108.00

veru, dobre by bolo žiť bez liekov.Lekár hneď predpíše antibiotiká, všetky lieky majú vedľajšie účinky- popísané na letáčiku na dlhé riadky

 • 0
Odpovedať

Veronika Marejková 21.12.18 14:08

VM
karma
109.00

Zaujímavý článok

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 23.12.18 06:09

AS
karma
108.00

dúfam, že táto choroba ma obíde!

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 23.12.18 19:12

MB
karma
108.00

je to smutné čo všetko môže človeka postihnúť a nemusí byť alkoholik...

 • 0
Odpovedať

Andrea Hrtúsová 29.12.18 13:55

AH
karma
115.00

Osobnú skúsenosť s týmto ochorením nemám. Keďže som stále v kontakte s ľuďmi, mám možnosť pozorovať ľudí, ktorí si toto ochorenie pomaly,
ale isto ,privolávajú.

 • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 07.01.19 22:01

karma
74.00

och desivý článok ,

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 07.01.19 22:41

JK
karma
100.00

Je to hrozná choroba aj v mojom okolí na ňu zomrela priatelka vôbec nepila alkohol

 • 0
Odpovedať

Lenka Čajová 08.01.19 13:56

karma
97.00

Dozvedela som sa veľa nového z článku zaujímavé informácie

 • 0
Odpovedať

Ivana Šurániová 15.01.19 20:29

karma
100.00

hm

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 18.01.19 14:42

karma
100.00

Veľmi nepríjemná diagnóza. Nielen používatelia alkoholu majú cirhozu pečene. Kvalitnými prípravkami na regeneráciu pečené sa dá zmierniť choroba? Asi nie, ale skvalitniť život.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 07.04.21 23:29

karma
106.00

Zaujímavý a poučný článok o pečeni.
Zarazil ma však komentár od Elizabeth Biden, ktorý bol určite odkopírovaný a propaguje nejaký predražený a neoverený liek.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.08.21 19:06

JK
karma
100.00

Dobre vedieť

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní