Toxické kamene: Tieto radšej ani nechytaj do rúk!

Toxické kamene: Tieto radšej ani nechytaj do rúk!

Vedeli ste o tom, že aj kamene môžu byť jedovaté?! Niektoré sú dokonca také toxické, že vedia spôsobiť vážne zdravotné problémy, dokonca aj smrť. V niektorých prípadoch ich nebezpečenstvo tkvie v malých toxických čiastočkách, ktoré sa z nich odlupujú a môžu sa dostať až do pľúc, inokedy sa toxicita prejaví pôsobením vyššej teploty. No kamene, o ktorých bude reč v článku, nie je vhodné ani brať do rúk. A ktoré to sú?

Galenit

Iným menom aj sulfid olovnatý je najvýznamnejšou rudou olova. Tvorí na vzhľad zaujímavé sivé kocky, ktoré sú krehké a pri lámaní sa z nich uvoľňuje pre zdravie nebezpečný olovnatý prach. K otrave olovom môže dôjsť vdychovaním uvoľneného prachu, ale aj dotykom.

Pozri aj: Halucinogénne korenie v tvojej kuchyni? Aká dávka je smrteľná?

Galenit

Zdroj: Shutterstock®

Arzenopyrit

Kontakt a manipuláciu s holými rukami neodporúčame ani v prípade arzenopyritu. Ako už napovedá jeho názov, je v ňom obsiahnutý arzén – konkrétne ide o sulfid železa a arzénu. No a o tom, že arzén nepatrí práve k blahodarne pôsobiacim látkam na organizmus, sa asi ani nemusíme bližšie rozpisovať. Ak sa táto tvrdá ruda s vysokou hustotou zahreje, stane sa magnetickou a uvoľní jedovatý plyn. Zaznamenať možno aj typický zápach po cesnaku, a to práve kvôli prítomnosti arzénu. Arzenopyrit sa nachádza blízko ložísk zlata.

Arzenopyrit

Zdroj: Shutterstock®

Torbernit

Na prvý pohľad pomerne sympatický zelený minerál bol pomenovaný na počesť švédskeho chemika Torberna Bergmana. Nachádza sa v ložiskách žuly a v minulosti býval vyhľadávaným zberateľským kúskom. Jeho zaujímavá farba je však varovaním, nakoľko sa vyznačuje rádioaktivitou. Vo všeobecnosti sa treba mať na pozore pri mineráloch výrazných zelených, žltých až kanárikovožltých farieb, takými sú okrem zeleného torbenitu aj žltý autunit a ťujamunit, ktoré sú taktiež rádioaktívnymi minerálmi. Torbenit obsahuje rádioaktívny urán, takže vystaviť si ho na poličku rozhodne nepatrí medzi najlepšie nápady. Okrem toho, pri zohrievaní sa z neho uvoľňuje smrtiaci radón.

Vybrali sme: Ako sa zbaviť molí v domácnosti? Tieto 100 % účinné triky ocení každý

Torbenit

Zdroj: Shutterstock®

Auripigment

Skrýva sa aj pod pomenovaním sulfid arzenitý a vyskytuje sa v blízkosti termálnych prameňov. Spojenie arzénu a síry dáva tušiť, že nejde o žiadny neškodný kamienok. Nenechajte sa pomýliť jeho optimistickým žlto-oranžovým sfarbením. Pri zahrievaní šíri silný cesnakový zápach, ktorý je typický pre nerasty s obsahom arzénu. V niektorých kultúrach do jeho prachu obaľovali hroty šípov, aby tieto uštedrili istú smrť. V minulosti sa taktiež používal ako otrava na potkany.

Auripigment

Zdroj: Shutterstock®

Chryzotil

Volá sa tiež biely azbest. Vláknitá odroda chryzotilu sa vyznačuje tým, že sa z nej oddeľujú ohybné vlákna. Ak sa tieto čiastočky azbestu dostanú do vzduchu, môžu pri ich vdychovaní výrazne poškodiť pľúca. Azbest, ktorý sa v minulosti bežne používal, napríklad na výrobu eternitu či potrubia, je okrem iného závažným karcinogénom.

Zaujme ťa: Vysoko nákazlivé ochorenie v Bratislavskom kraji: Ako sa mu vyhnúť?

azbest

Zdroj: Shutterstock®

Cinabarit

Náš výber jedovatých kameňov ukončíme jedným z najtoxickejších minerálov, ktorý bol v minulosti mimoriadne cenený pre svoju červenú farbu a využíval sa aj na rôzne dekoratívne účely. Cinabarit sa nachádza v blízkosti sopiek aj ložísk síry a je hlavným zdrojom ortute. Tá sa z neho väčšinou uvoľní zahrievaním. Jeho ťažba bola v minulosti extrémne nebezpečná a priemerná doba žitia baníka v takejto toxickej bani bola tri roky.

Cinabarit

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 16.03.19 08:40

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé informácie!

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 18.03.19 00:05

karma
115.00

Kamene doma máme,ale našťastie takéto určite nie.Môj manžel si totiž z každého výstupu na nejaký vrchol,napr.v Tatrách,vo Fatrách atd.,ked sme robili túry,zobral na pamiatku kamienok a teraz má peknú zbierku kameňov :-)

  • 1
Odpovedať

Jana Čipková 19.03.19 17:38

karma
106.00

Zbierku kameňov sme mali tiež doma. Nosieval nám ich môj otec z práce z bane. Myslím, že tie naše neboli toxické, mali sme ich ako ozdobu, nerobili sme s nimi žiadne expertízy.

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 16.04.19 11:15

karma
127.00

Tie kamene vyzerajú krásne, našťastie ich človek asi len tak bežne nestretne.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 19.04.19 21:11

JK
karma
100.00

Tak to som vôbec nevedela

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní