Zubný amalgám: Je naozaj nebezpečný? Prečo by sa nemal používať?

Zubný amalgám: Je naozaj nebezpečný? Prečo by sa nemal používať?

Len málokto sa môže pochváliť dokonalým chrupom bez jedinej plomby. Avšak nie je plomba ako plomba. Veď ešte pár rokov dozadu sa na tento účel používali výlučne amalgámové výplne a tie, čuduj sa svete, obsahujú ortuť. Ortuť zo zubného amalgámu však v tom čase nikto neriešil z jediného prostého dôvodu – nemal na výber. Dnes už však zubná medicína pokročila a postupne sa amalgámu v našich ústach zbavujeme. A prečo vlastne? Prezradíme vám to v nasledujúcom článku, preto nikam neodchádzajte!

Pozri aj: Pieskovanie zubov: Získaj aj ty biele zuby bez námahy! Ako na to?

amalgámová výplň

Zdroj: Shutterstock®

Je lacný a dostupný

Sú amalgámové plomby skutočne nebezpečné alebo je to len ničím nepodložený predsudok? Amalgám sa v stomatológii využíval (a využíva), pretože je lacný a ľahko dostupný. Ide o zlúčeninu ortuti (50 %) a kovového prášku, pozostávajúceho prevažne z medi, cínu, zinku, zlata, kadmia, olova alebo striebra. A ako vieme, práve ortuť, hlavne vo väčšom množstve, je pre človeka nebezpečná. Reč je predovšetkým o ľuďoch, alergických na niektorú z látok, ktoré amalgám obsahuje.

A hoci boli tieto výplne načas zakázané, veľmi rýchlo sa opäť vrátili do hry. Koniec koncov, musí sa mu nechať, že je pevný, odolný, trvanlivý a praktický. Zároveň umožňuje jednoduchú a rýchlu techniku výplne a ľahko sa modeluje.

staré plomby

Zdroj: Shutterstock®

Pozor, ak ste tehotné alebo plánujete tehotenstvo!

Na pozore by sa pred ním mali mať predovšetkým tehotné či dojčiace ženy a deti. Ortuť je totiž vraj toxická v akomkoľvek množstve a akonáhle ju máme v zuboch, máme ju aj v krvi. Z ústnej dutiny či krvi tehotnej ženy takisto preniká do plodovej vody, v prípade dojčiacej ženy do materského mlieka. Poznáte to – niekto otvorí ústa a dopraje vám pohľad na zuby, plné tmavej kovovej farby, ktorá doslova kričí do neba: Som tu, lebo tento zub bol pokazený! Nič príjemné. O to horšie, ak sa takýto druh výplne vyskytuje v prednej časti zubov. Preto sa dnes amalgám využíva najmä pri oprave zadných zubov.

Prečítaj si: Chceš krajšie a zdravšie zuby? Takto dosiahneš hollywoodsky úsmev!

návšteva zubára

Zdroj: Shutterstock®

Jeho odstraňovanie nie je žiadna výhra

Paradoxne, ak by ste sa rozhodli zbaviť sa naraz všetkých amalgámových výplní, obsahujúcich ortuť, zrejme by vás stomatológ mierne usmernil, nakoľko práve odstraňovaním tohto materiálu sa dostáva najviac ortuti do krvi - a to tak vašej ako aj vášho stomatológa. Čo teda s tým? V prvom rade dôverujte svojmu zubnému lekárovi a nechajte si dôkladne vysvetliť, čo amalgám vo vašich ústach spôsobuje a môže spôsobiť, prípadne ako a čím je možné ho nahradiť.

ortuť a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímavosti o amalgámových výplniach zubov:

  • Používať sa začali už na začiatku 19. storočia, hoci pár nejasných záznamov sa datuje už do 16. storočia.
  • V Škandinávii je amalgám v súčasnosti zakázaný.
  • Žuvanie žuvačky znásobuje množstvo takzvaných ortuťových pár v ústach.

Zaujme ťa: Vyhni sa im veľkým oblúkom: 4 nebezpečné toxíny pre telo


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Zdena Paňková 30.08.18 11:30

ZP
karma
100.00

Som dieťa minulého storočia a amalgámové plomby "vlastním". Pokiaľ držia, nebudem ich meniť. Zostáva mi len veriť, že keď mi doteraz neuškodili, už sa na tom nič nezmení. Áno, bolo to lacné, praktické a rýchle riešenie výplne zubných stoličiek.

  • 1
Odpovedať

Anna Podmanická 03.12.18 21:55

AP
karma
103.00

Žiaľ, všetko za má aj svoje proti, no najviac ma trápi,že tieto „plechové“ zuby má väčšina ľudí a napriek ich škodlivosti si zubári dobre naplnili vrecká.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní