Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS): Aká je najlepšia prevencia?

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS): Aká je najlepšia prevencia?
  • 08.03.2019
  • PR článok

V súčasnosti neexistujú žiadne možnosti určiť, u ktorých detí hrozí väčšie riziko výskytu syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS), teda je ťažké mu stopercentne zabrániť. Napriek tomu je možné urobiť niekoľko krokov, ktoré môžu zvýšiť bezpečnosť vašich detí v čase, keď spia.

1. Použitie monitora dychu

Najúčinnejšou prevenciou je použitie certifikovanej zdravotníckej pomôcky, teda monitora dychu, ktorý sleduje dych dieťaťa a pri zaznamenaní život ohrozujúceho spomalenia, nepravidelnosti, zástavy či apnoickej pauzy spustí zvukový a optický alarm.

2. Spánok na chrbte

Dôležitým bezpečnostným pravidlom a prevenciou SIDS je ukladanie detí na spanie v polohe na chrbte. Nie je bezpečné ukladať deti na spanie v polohe na boku. Deťom, ktoré sa v spánku z boku prevalia na bruško, hrozí nebezpečenstvo výskytu SIDS 18-krát viac ako tým, ktoré spia na chrbte.

Zisti viac: Hviezdy internetu: Neuveríte, koľko majú tieto rozkošné bábätká dní!

monitor dychu Dr. Max

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Dr. Max

3. Zdravá postieľka

Deti by mali spať v postieľkach, ktoré spĺňajú aktuálne bezpečnostné predpisy a parametre. Matrac by mal byť pevný a mal by dokonale vyplniť rám postieľky. Ideálne je, keď môžeme používať spací vak, ktorý dieťaťu poskytuje maximálne bezpečný a zároveň pohodlný spánok v teple. Deti do jedného roka života by nemali spať v jednej posteli s rodičmi alebo na vodných posteliach, na pohovke a nemali by spať v posteľnej bielizni či prikrývke z ovčieho rúcha. Dieťa by ste nikdy nemali ukladať alebo fixovať do určitej polohy polohovacími klinmi či vankúšikmi. Okrem toho, že na to nie sú určené, nezaručia, že dieťa vydrží v polohe celú noc, naopak, môžu byť nebezpečné, keď sa dieťa v spánku otáča alebo inak pohybuje.

4. Prikrývka hlavy

Bolo zistené, že deti, ktoré majú niečím zakrytú hlavičku, sú oveľa viac vystavené riziku výskytu SIDS. V situáciách, keď napríklad svieti slnko, alebo je v okolí príliš veľký hluk, nezakrývajte hlavu spiaceho dieťatka vankúšom, klobúkom a podobne. Akákoľvek podobná zábrana vytvára uzavretý priestor, v ktorom sa môže hromadiť vydychovaný vzduch s nedostatočným množstvom kyslíka, ktorý potom obklopuje tvár dieťaťa a môže viesť k SIDS alebo zaduseniu.

prečo si nebrať dieťa do postele

Zdroj: Shutterstock®

5. Zásady pre zdieľanie postele

Neberte dieťa k sebe na noc do postele. Platí to obzvlášť pre deti do 12 mesiacov veku, alebo pre deti predčasne narodené a s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Je v úplnom poriadku, vziať si k sebe do postele dieťatko na kŕmenie alebo maznanie, ale keď je čas na spánok, dieťa by malo spať vo svojej vlastnej, bezpečnej postieľke, ideálne vo vašej spálni. Jedným z dôvodov, prečo je spoločné spanie pre malé deti tak nebezpečné, je prítomnosť veľkého množstva lôžkovín (periny, vankúše) a tiež nebezpečenstvo zaľahnutia dieťaťa dospelým, najmä ak je extrémne unavený alebo pod vplyvom sedatív, liekov proti nespavosti a podobne. Doterajšie prieskumy ukazujú, že zatiaľ čo zdieľanie postele zvyšuje riziko úmrtia dieťaťa 40-krát, zdieľanie miestnosti naopak znižuje riziko výskytu SIDS. Preto je veľmi dôležité, aby do šiestich mesiacov veku vaše dieťa spalo v rovnakej miestnosti a vo svojej vlastnej postieľke, ktoré je vedľa tej vašej. Dieťaťu to poskytne pocit bezpečia a vám dostatočne intímnu blízkosť. 

6. Cumlík

Doterajšie prieskumy naznačujú, že riziko výskytu SIDS je možné výrazne znížiť, keď dieťaťu dáme na spanie cumlík. Zatiaľ nie je úplne jasné, čo presne spôsobuje fakt, že prítomnosť cumlíka prispieva k bezpečnejšiemu spánku detí. Jedným z vysvetlení je možnosť, že ak má dieťa v ústach cumlík, má menšiu potrebu otáčať sa v spánku na bruško. Je jednoducho pokojnejšie. Druhým vysvetlením je, že fyziologický proces sania cumlíka udržuje polohu jazyka v pevnej, vzpriamenej polohe, ktorá umožňuje voľný priechod vzduchu ústnou a nosovou dutinou. Na druhú stranu, sací reflex, ktorý je spúšťaný prítomnosťou cumlíka v ústach dieťaťa, môže brániť dieťaťu v prechode do veľmi hlbokých fáz spánku, čo síce znižuje riziko výskytu SIDS, ale nie je to zrejme vhodné pre zdravý a prirodzený spánok dieťaťa. Nie je to však pravidlom. A bežne sa stáva, že keď dieťa upadne do hlbokej fázy spánku, cumlík mu z úst jednoducho vypadne.

ako dlho dojčiť dieťa

Zdroj: Shutterstock®

7. Fajčenie

U detí, ktorých matky v tehotenstve fajčili, je riziko výskytu SIDS 3-krát väčšie ako u ostatných detí. Rovnako tak vystavovanie detí pasívnemu fajčeniu v prítomnosti rodičov či iných dospelých prispieva k rovnakému efektu.

8. Teplota pre spánok

Deti by mali vždy spať v dostatočne vyhriatej miestnosti, ale nikdy by sa nemali prehriať. Udržujte teplotu v miestnosti pokiaľ možno čo najpríjemnejšiu pre človeka, ktorý je ľahko oblečený a dieťa príliš neobliekajte.

9. Starostlivosť v tehotenstve

Na zdravie dieťaťa a mieru rizika výskytu SIDS má vo veľmi taktiež vplyv vaše tehotenstvo. Preto je tak dôležitá pravidelná lekárska kontrola, zdravá a pravidelná strava, abstinencia (alkohol, fajčenie, drogy) a tiež pohyb.

10. Dojčenie

Je dokázané, že dojčenie má okrem radu iných pozitívnych efektov tiež veľký vplyv na podporu imunitného systému dieťaťa voči chorobám a infekciám. Ak je to len trochu možné, odporúča sa, aby matky svoje deti dojčili po dobu 12 mesiacov a výhradne dojčili aspoň počas prvých 6 mesiacov.

Zdroj: Nadácia Križovatka


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 08.03.19 08:37

ĽŠ
karma
100.00

Je super, že je možné urobiť aspoň niekoľko krokov, ktoré môžu zvýšiť bezpečnosť detí v čase, keď spia.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní