RECENZIA - teplovzdušná fritéza Lauben Hot Air Fryer 4000BC - dokonalý pomocník do každej domácnosti!

RECENZIA - teplovzdušná fritéza Lauben Hot Air Fryer 4000BC - dokonalý pomocník do každej domácnosti!
 • 17.11.2023
 • Lenka Biba Slovak

Nie ste si istí, čo je to teplovzdušná fritéza alebo či by ste si ju vôbec mali kúpiť? Ak ste v obchodoch videli fritézy, možno vás zaujíma, čo to vlastne "vzduchová fritéza" je. Pojem teplovzdušná fritéza môže byť tak trošku mätúci - vyprážanie potravín vzduchom nedáva veľký zmysel a to znamená, že mnohí ľudia si nie sú istí, ako fungujú a či sú skutočne užitočným domácim kuchynským spotrebičom.

Teplovzdušná fritéza je v podstate zariadenie, ktoré využíva konvekčné teplo na výrobu potravín, ktoré by sa zvyčajne vyprážali - ako sú napríklad hranolky - s použitím veľmi malého alebo dokonca žiadneho množstva oleja. A hoci nemožno poprieť, že konečný výsledok nie je úplne rovnaký ako u smažených hranolčekov, teplovzdušné fritézy ponúkajú zdravší spôsob varenia a vychutnávania si rôznych druhov pochúťok.

Ako funguje teplovzdušná fritéza?

Na rozdiel od fritézy, kde je jedlo ponorené do horúceho oleja, teplovzdušná fritéza využíva konvekčné teplo.

Tieto fritézy cirkulujú horúci vzduch na varenie jedla, podobne ako v rúre s ventilátorom, a spoliehajú sa na chemický proces známy ako Maillardova reakcia na chrumkavosť vonkajšieho povrchu jedla s chutnými výsledkami.

 • Väčšina teplovzdušných fritéz má buď perforované podnosy alebo koše, ktoré umožňujú horúcemu vzduchu prúdiť okolo jedla bez obmedzenia.
 • Tento spôsob varenia si vyžaduje veľmi málo oleja, ale stále dokáže dosiahnuť chrumkavé, zlatohnedé výsledky a je jedným z dôvodov, prečo majú teplovzdušné fritézy povesť zdravšieho spôsobu prípravy tradične vysokotučných jedál.

Aký je rozdiel medzi teplovzdušnou fritézou a rúrou?

Teplovzdušné fritézy síce používajú konvekčné teplo - podobne ako ventilátorová rúra, ale majú zároveň aj veľa vlastností, ktoré ich odlišujú.

 • Najviditeľnejším rozdielom je ich veľkosť - teplovzdučšné fritézy sú stolové spotrebiče, a preto majú menšiu kapacitu ako tradičná rúra.
 • Táto kompaktná veľkosť v kombinácii s výkonným zdrojom tepla a ventilátorom znamená, že dokážu variť jedlo oveľa rýchlejšie ako tradičná rúra, často s rovnomernejšími výsledkami.
 • Okrem toho mnohé teplovzdušné fritézy vyžadujú krátky až žiadny čas predhrievania, čo z nich robí pohodlný spôsob, ako urýchliť prípravu jedla, najmä pre zaneprázdnené rodiny.

Pravdepodobne najväčšou výhodou teplovzdušnej fritézy oproti tej "klasickej" je, že tie najlepšie z najlepších dokážu uvariť niektoré jedlá za polovičný čas.

Čo môžem variť v teplovzdušnej fritéze?

Keď väčšina ľudí myslí na teplovzdušné fritézy, prvé veci, ktoré im napadnú, sú hranolky a vyprážané kurča, ale tieto fritézy sú oveľa všestrannejšie.

Teplovzdušnú fritézu môžete použiť na varenie väčšiny jedál, ktoré by ste zvyčajne piekli vo fritéze alebo v rúre.

 • Zelenina sa skvele varí v teplovzdušnej fritéze a má jemnú a chrumkavú textúru.
 • Ryby a mäso sa tiež dobre pečú v týchto fritézach.
 • A samozrejmosťou zostávajú obľúbené hranolky či zemiakové krokety.

Sú fritézy zdravé?

Ak vymeníte fritovanie v oleji za fritovanie na vzduchu, určite urobíte pozitívnu zmenu vo svojom jedálničku s výrazným znížením množstva skonzumovaného tuku.

Neprehliadnite: Toto sú chutnejšie a zdravšie varianty bežných potravín

fritéza lauben

Zdroj: redakcia KAMzaKRASOU.sk

Teplovzdušná fritéza Lauben Hot Air Fryer 4000BC

S digitálnou teplovzdušnou fritézou Lauben Hot Air Fryer 4000BC si môžete na svojich obľúbených chrumkavých pokrmoch pochutiť skutočne s čistým svedomím. Ako je to možné?

 • Táto teplovzdušná fritéza funguje na princípe 360° cirkulácie horúceho vzduchu - jedlo je vždy rovnomerne prepečené.
 • Horúci vzduch jedlo ohrieva zo všetkých smerov, a nie je tak treba použiť takmer žiaden tuk - zároveň sa ale povrch rúry nezahrieva a vy sa tak nepopálite.
 • Vďaka pachovému filtru môžete na nevábnu vôňu, ktorá bežne sprevádza smaženie a pečenie, pokojne zabudnúť - fritéza disponuje pachovým filtrom a smaženie tak prebieha bez nepríjemného zápachu.
 • Digitálny displej zaručuje jednoduché a intuitívne ovládanie - pogram si zvolíte pomocou tlačidiel a vďaka displeju môžete pohodlne sledovať teplotu a dobu prípravy.
 • Priehľadná stena je jednou z častí tela fritézy - je transparentná pre jednoduchú kontrolu pripravovaného pokrmu. Vnútro fritézy je s osvetlením.
 • Možnosť manuálneho nastavenia vám umožňuje to, že pokiaľ vám nevyhovuje žiadny z ponúkaných režimov, môžete si nastaviť teplotu i dobu smaženia podľa vlastných preferencií.
 • Fritéza spĺňa aj funkciu rúry, ako aj ohrev jedla.
 • Ľahká údržba a manipulácia - vnútorná tácka fritézy sa dá jednoducho umyť v umývačke riadu a rodinná veľkosť fritézy - vnútorná kapacita 4l - zaručí prípravu jedla pre všetkých členov vašej domácnosti.
 • Táto teplovzdušná fritéza šetrí zdravie i peňaženku - až o 70% menej elektrickej energie oproti rúre a až o 85% menej tuku a o 50% rýchlejšie hotové jedlá.
 • Nízka hlučnosť garantuje, že fritéza beží tak potichu, že vás nebude žiadnym spôsobom obmedzovať alebo vyrušovať pri vašich ostatných činnostiach.

Odporúčame aj: TOP mýty o potravinách – ktoré z týchto 7 tvrdení ste považovali za pravdivé?

teplovzdušná fritéza

Zdroj: redakcia KAMzaKRASOU.sk

Funkcie teplovzdušnej fritézy Lauben Hot Air Fryer 4000BC

S teplovzdušnou fritézou Lauben Hot Air Fryer 4000BC máte na výber zo 6 prednastavených programov, a to:

 • Hranolky
 • Pečenie - mäso
 • Sladké pečenie
 • Zelenina
 • Univerzálne teplovzdušné pečenie (DIY)
 • Kuracie mäso

S pomocou ďalších dvoch funkcií Predhriatie a Manuálne nastavenie si ale skutočne poradíte s akoukoľvek požiadavkou členov vašej rodiny či vašich hostí!

POZOR - pokiaľ vám žiadna z ponúkaných variant nebude vyhovovať, teplotu i čas prípravy jedla si môžete jednoducho upraviť sami pomocou tlačidiel displeja. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, výsledkom bude zdravé, dokonale prepečené a chrumkavé jedlo, ktorým potešíte všetkých svojich blízkych.

Tip pre vás: Úžasná premena: 66-ročná osobná trénerka dokazuje, že na zmenu nie je nikdy neskoro

vzduchová fritéza

Zdroj: redakcia KAMzaKRASOU.sk

Teplovzdušná fritéza Lauben Hot Air Fryer 4000BC jej ďalšie TOP vlastnosti

Ovládanie teplovzdušnej fritézy Lauben Hot Air Fryer 4000BC zvládne bez problémov skutočne každý. Požadovaný program si jednoducho nastavíte pomocou tlačidiel a na displeji môžete kontrolovať teplotu a dobu prípravy. Vďaka priehľadnej časti fritézy a osvetleniu vnútra môžete pokrm ľahko skontrolovať kedykoľvek aj pohľadom.

 • Všetky časti, ktoré sa v priebehu prípravy jedla ušpinia, je možné umývať v umývačke riadu.
 • Čerešničkou na torte je naozaj vkusný minimalistický dizajn, vďaka ktorému môžete fritézu bez obáv vystaviť na kuchynskú linku.

Zaujme vás: Kôpor nie je len korenina. Aké liečivé vlastnosti ukrýva?

fritéza

Zdroj: redakcia KAMzaKRASOU.sk

Teplovzdušná fritéza Lauben Hot Air Fryer 4000BC - skúsenosti redakcie

Pri používaní teplovzdušnej fritézy Lauben Hot Air Fryer 4000BC sme sa mali možnosť presvedčiť, že tento kuchynský pomocník je skutočne nenahraditeľný najmä vtedy, ak potrebujeme pripraviť jedlo rýchlo a zdravo.

Oceňujeme jednoduché ovládanie, ako aj možnú kontrolu jedla počas jeho prípravy a v neposlednom rade aj širokú škálu funkcií a programov.

 • Dávame však do pozornosti, že kapacita teplovzdušnej fritézy postačuje pre 2 - 3 ľudí, pri príprave jedla pre viac členov rodiny musíte jedlo pripravovať opakovane.
 • Jednotlivé programy však možno nastaviť na vami požadovaný čas a teplotu, a preto viete s časom prípravy rozumne nakladať tak, aby výsledkom bolo chutné a zdravé jedlo.

Tip redakcie - na dno teplovzdušnej fritézy sme dali pod mriežku papier na pečenie, vďaka čomu sme si uľahčili následné čistenie koša fritézy.

Pri našom testovaní sme vôbec nepoužívali olej - pre našu chuť to vôbec nebolo potrebné.

Dizajn fritézy je veľmi elegantný, a preto sme presvedčení, že sa hodí do každej kuchyne.

Zdroj úvodnej foto - redakcia KAMzaKRASOU.sk


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Andrea Hazuchová 13.12.23 13:38

AH
karma
-1.00

Možno mi tento rok konečne Ježisko prinesie fritézu hehe

 • 0
Odpovedať

Andrea Szabová 14.12.23 14:21

AS
karma
-1.00

fritéza vyzerá super len škoda, že nemám v kuchyni toľko miesta

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 19.12.23 08:52

SH
karma
123.00

je to super pomocník v domácnosti

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní