Čo v domácnosti vyčistiť po chorobe? Je to hlavne týchto 9 vecí!

Čo v domácnosti vyčistiť po chorobe? Je to hlavne týchto 9 vecí!

Na dôkladné poupratovanie domácnosti je potrebné myslieť najmä vtedy, ak niektorý z jej členov bol v priebehu posledných dní chorý. Je totiž nevyhnutné zbaviť sa možných pozostatkov mikróbov a zabezpečiť tak bezpečné prostredie pre všetkých, ktorí sa v byte či dome zdržujú. V prvom rade je však vhodné myslieť na to, že pohyb pacienta je dobré sústrediť len na konkrétne miestnosti, a to najmä na kúpeľňu a potom spálňu, respektíve detskú izbu. Ak pacient vyzdravie, je na čase vziať do rúk čistiace prostriedky a poriadne poupratovať! Na ktoré veci však pri čistení nezabudnúť? To vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Posteľná bielizeň

Výmena posteľnej bielizne po tom, čo v nej pacient preležal celý týždeň, by mala byť samozrejmosťou. Je potrebné vymeniť návliečky na paplón a aj veľký vankúš či malé vankúšiky, plachty aj deky. Všetko dôkladne vyperte pri vyšších teplotách, a to aspoň pri 60 °C. Vhodné je použiť aj dezinfekciu do prania, po ktorej sa môžete poobzerať v drogérii či lekárni.

Pozri aj: Varixy na nohách ako trvalá choroba?! Dajú sa vôbec kŕčové žily liečiť?

pranie pyžama

Zdroj: Shutterstock®

Oblečenie

Dôležité je vymeniť a vyprať nielen posteľnú bielizeň, v ktorej maród preležal zopár dní, ale aj oblečenie, ktoré mal na sebe. Pyžamo či nočnú košeľu môžete pokojne prať pri vyššej teplote spolu so spomínanými obliečkami a plachtou.

Matrace

Ak máte možnosť, vyprať môžete aj samotné paplóny a vankúše. Pacient sa totiž počas choroby často nadmerne potí a teda je vhodné čisteniu vecí v posteli venovať dostatok času. Ak máte pocit, že je to potrebné, môžete sa trochu venovať aj matracom. Povysávajte ich a vyvetrajte na čerstvom vzduchu. Odnímateľné časti operte.

Často chytané povrchy

Pri upratovaní domácnosti nezabúdajte aj na povrchy, ktorých sa pacient počas choroby často dotýkal, a to najmä v kúpeľni či spálni. Ide napríklad o kľučky na dverách či vypínače svetiel. Rovnako je potrebné dezinfikovať vodovodné batérie aj splachovač na záchode.

pranie uterákov

Zdroj: Shutterstock®

Uteráky

Uteráky a osušky je vhodné pacientovi meniť každý deň. Vždy ich treba vyprať pri vyšších teplotách. Okrem toho sa snažte zamedziť tomu, aby chorý prišiel do kontaktu s uterákmi, ktoré využívajú zdraví členovia domácnosti!

Zubná kefka

Zubnú kefku je dôležité meniť pravidelne, a to aspoň štyrikrát ročne. Výmena by však mala nastať aj po prekonaní ochorenia, a to hlavne infekčného. Lacnejšie kefky jednoducho zahoďte a nahraďte novými, tie drahšie môžete dezinfikovať prostriedkami na dezinfekciu pomôcok ústnej dutiny, ktoré zakúpite v lekárni.

Hračky

Dieťa sa aj počas choroby, ak sa už cíti lepšie, často hrá s obľúbenými hračkami, prípadne mu v posteli robia spoločnosť plyšové hračky. Aj tieto predmety by pri upratovaní domácnosti nemali zostať bez povšimnutia. Umelé hračky vyumývajte pomocou horúcej vody, handričky a čistiaceho prostriedku a plyšové alebo látkové hračky rovno hoďte do práčky. Nezabudnite ich však nechať dôkladne vysušiť!

čistenie elektroniky po chorobe

Zdroj: Shutterstock®

Elektronické zariadenia

Nie je ničím výnimočným, že pacientovi robia v posteli spoločnosť aj mobilný telefón či notebook. Pri ich čistení treba byť opatrný, inak riskujete poškodenie zariadenia. Na čistenie dotykových obrazoviek je vhodné používať iba prípravky, ktoré sú na to priamo určené. Nápomocná je handrička z mikrovlákna. Nakoniec nezabudnite vyčistiť aj diaľkový ovládač!

Odpadkový kôš

Kôš plný sopľavých vreckoviek je potrebné v prvom rade vyprázdniť a následne aj priamo vyumývať. Postačí na to handrička, horúca voda a nejaký dezinfekčný prostriedok. Ak v domácnosti pri upratovaní využívate parný čistič, môžete použiť aj ten.

Odporúčame: Začal sa samozber hrachu. Na poli je o polovicu lacnejší!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Lucia Šeptáková 10.06.19 05:21

karma
108.00

To sa aj snažím vždy urobit,poučný článok.

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 10.06.19 06:10

ĽŠ
karma
100.00

Ak pacient vyzdravie, je čas poriadne poupratovať na uvedených miestach predovšetkým.

  • 0
Odpovedať

Jakub Obukaj 10.06.19 17:52

JO
karma
-1.00

+bikarbona&x=8&y=7, na tomto odkaze sa môžete dočítať na čo sa používa sóda bikarbona, je to čistič, pohlcovač pachov aj dezinfekčný prostriedok. Odkaz webovej stránky na začiatku je univerzalný z toho hľadiska, že tam sa dá nájsť veľa vecí aj ohľadne liečenia rôznych chorôb a ochorení. Stačí zadať do vyhľadávania, čo vás zaujíma a odpoveď sa nájde. Ja to nejdem všetko opisovať, všetky tie choroby a patálie so zdravím, to si môže každý vyhľadať sám. S pozdravom

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 10.06.19 21:45

JK
karma
100.00

Presne tak treba upratať veď je to samozrejme bacile sú všade po chorobe

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní