Bolesti v okolí panvy: Vieš, ktoré vážne choroby signalizujú?

Bolesti v okolí panvy: Vieš, ktoré vážne choroby signalizujú?

  • Zdieľaj:
 • 2

Bolesti v okolí panvy charakterizujeme ako bolesť v oblasti medzi pupkom a začiatkom dolných končatín, teda nôh. Vo veľa prípadoch ide o celkom neškodné nepríjemné pocity, ktoré u žien často jednoducho vyjadrujú to, že sú plodné, napríklad v období ovulácie alebo menštruácie. Niektoré prípady sú však závažnejšie, ako iné a vyžaduje sa, aby ste im venovali dostatočnú pozornosť. Pozrime sa spoločne na to, kedy bolesť v okolí panvy netreba ignorovať a čo nám môže naznačovať!

Bolestivé a časté močenie ​

Zápaly močových ciest či mechúra sú pomerne časté ochorenia, ktoré je však potrebné riešiť. Môžu ich spôsobiť baktérie alebo rôzne iné spúšťače. V každom prípade sa budete potýkať s bolesťami v podbrušku, sprevádzanými častým močením. Keď však dobehnete na toaletu, napriek vysokému tlaku z vás vychádza len veľmi málo moču. Vo väčšine prípadov tieto zápaly dajú do poriadku správne antibiotiká. Ani takýto, napohľad obyčajný zápal by sa však nemal nikdy podceňovať, preto neodkladne navštívte lekára!

Viac o tejto téme: Endometrióza: Čo všetko by o nej mali vedieť najmä mladé ženy?

čo znamenajú silné menštruačné bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Veľmi, veľmi bolestivá menštruácia ​

S kŕčmi v podbrušku tesne pred alebo počas menštruácie sa stretáva pravidelne každý mesiac mnoho žien. Ak sa však bolesti zhoršujú a vy pre kŕče už ani nevidíte, je veľmi pravdepodobné, že niečo nie je v poriadku. Takéto ostré bolesti, ktoré sú neporovnateľné s bolesťami, ktoré zažívajú vaše kamarátky, môžu byť predzvesťou endometriózy. Toto ochorenie je veľmi nebezpečné najmä pre ženy, ktoré by ešte rady mali deti, preto je dôležité problém ihneď riešiť.

Nepríjemné pichanie ​

Obdobie, kedy je žena plodná a pripravená na oplodnenie a počatie dieťatka, sa nazýva ovulácia. Počas neho mnoho žien pociťuje slabé pichanie, ktoré signalizuje, že zrelé vajíčko opustilo vaječníky a hľadá spermiu, ktorá by ho oplodnila. Tieto mierne bolesti si ale netreba zamieňať s bolesťami oveľa vážnejšími, ktoré môžu signalizovať často nebezpečné cysty. Niekedy sa cysty len pozorujú, no v prípade, že sa stávajú väčšími a bolestivejšími, vyžadujú chirurgický zákrok. Ak sa podcenia, môžu dokonca ohroziť život ženy. Podobné problémy, teda okrem bolestí aj neprestávajúcu a silnú menštruáciu a navyše aj problémy s močením, môžu spôsobovať aj myómy. Tie, podobne ako cysty, treba sledovať a nastaviť im liečbu podľa potreby.

ako sa prejavuje zápal slepého čreva

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie ochorenia ​

Bolesti v okolí panvy sú teda často predzvesťou vážnych zdravotných problémov. Okrem vyššie uvedených chorôb môžu signalizovať zápal slepého čreva, mimomaternicové tehotenstvo, pohlavné choroby, hlboký zápal panvy či chronickú bolesť malej panvy. V každom prípade je naozaj nutné navštíviť lekára a identifikovať príčinu bolestí včas. Neignorujte ani často prehliadané bolesti počas pohlavného styku, ktoré môžu viesť ku ktorejkoľvek z chorôb opísaných v tomto článku!

Vyskúšaj recept: Bezlepková ríbezľová torta s makom: Budeš sa zalizovať až za ušami!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 01.08.18 16:52

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné bolesti, nech už sa týkajú ktorejkoľvek z opísaných chorôb.

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 01.08.18 22:20

IM
karma
100.00

kedysi som mavala boleti a silné pri menzese a doktorka ma odbyla vraj to máme každá

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Pečená mrkva s hnedým cukrom: Skvelá aj s pečeným cesnakom i kozím syrom
Bezmäsité jedlá

Pečená mrkva s hnedým cukrom: Skvelá aj s pečeným cesnakom i kozím syrom

 • 5
 • 12.05.2022
Zdravá hrášková nátierka vhodná aj pre deti: Zamiluješ si ju!
Jednohubky

Zdravá hrášková nátierka vhodná aj pre deti: Zamiluješ si ju!

 • 3
 • 29.04.2022
Cesnakové SMASHED POTATOES: Zemiaky na iný spôsob
Bezmäsité jedlá

Cesnakové SMASHED POTATOES: Zemiaky na iný spôsob

 • 4
 • 09.05.2022
TOPlist