100 eur! Dostanete už čoskoro zvýšený prídavok na dieťa?

100 eur! Dostanete už čoskoro zvýšený prídavok na dieťa?
  • 10.05.2022
  • Zuzana Andrášová

Počas pandémie Covidu-19 mali mnohí ľudia obmedzený príjem. Ďalší nepracovali vôbec a žili, v tom lepšom prípade, z úspor. Dnes už viacerí majú späť svoju prácu a s ňou spojený finančný príjem. Avšak, žiaľ, napriek tomu, že tu máme jar, zmráka sa. Dôvodom je zvyšovanie cien potravín, energií, pohonných hmôt i ďalšieho tovaru či služieb, ktoré denne využívame.

Zvládnu zdražovanie mladé rodiny, matky či otcovia samoživitielia, seniori i ďalšie skupiny? Bez určitej pomoci to bude veľmi ťažké. Vládni ministri preto prišli s návrhom opatrení.

Jednorazový prídavok na dieťa vo výške 100 eur

Rodinám s deťmi chce vláda poskytnúť jednorazový prídavok na dieťa vo výške 100 eur. To znamená, že v jeden konkrétny, ešte neurčený mesiac by ste na účet na každé dieťa, na ktoré poberáte prídavok, dostali nie 25,88 eur ale 100 eur. Rodina s dvoma deťmi by teda nedostala 51,76 eur, ale jednorazovo 200 eur.

Zvýšený prídavok na dieťa

Okrem jednorazového prídavku na dieťa vládni ministri avizovali aj troška viditeľnejšie zvýšenie mesačného prídavku, ktorý od januára tohto roka stúpol o 38 centov. Mesačný prídavok by sa mal teda od 1. júla 2022 zvýšiť na 30 eur a od 1. januára 2023 na 40 eur.

Daňový bonus

Zvyšovať by sa mal aj daňový bonus. Aktuálny daňový bonus na dieťa do šiestich rokov je na úrovni 47,14 eur, od júla tohto roka by mohol stúpnuť na sumu 70 eur a od budúceho roka na 100 eur.  

Na dieťa vo veku od 6 do 15 rokov si môže aktuálne rodič uplatniť bonus vo výške 43,60 eur. Od júla by mal tiež stúpnuť na 70 eur a od januára budúceho roka na 100 eur.

Menšia suma je však pri deťoch od 15 rokov. Aktuálne je vo výške 23,57 eur. V druhej polovici tohto roka by mala stúpnuť na 40 eur, od budúceho roka na 50 eur.

Viete však, čo pojem daňový bonus znamená?

Daňový bonus je daňové zvýhodnenie. To znamená, že pracujúci rodič platiaci dane si ich môže znížiť na dieťa, s ktorým žije v spoločnej domácnosti. Konkrétne daňovým bonusom sa znižujú preddavky na daň, ktoré by musel daňovník zaplatiť. Takže podľa veku dieťaťa sa o sumu daňového bonusu znižuje daň – nie základ dane – čo následne zvyšuje plat.

Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť len jeden z rodičov!

Príspevok na tzv. voľnočasové aktivity

Vláda navrhuje pre rodiny s deťmi ešte ďalšiu pomoc v podobe služieb deťom, tzv. voľnočasové aktivity. Dnes takýto príspevok neexistuje. Od budúceho roka by mal byť vo výške 60 eur.

Pozri aj: Druhé tehotenstvo – počkať alebo je minimálny vekový rozdiel medzi deťmi ideálny?

pomoc pre rodiny s deťmi od vlády

Zdroj: Shutterstock®

Príspevky pre ďalšie sociálne skupiny

Ministri tiež predstavili jednorazové príspevky pre ďalšie sociálne skupiny:

  • jednorazový príspevok vo výške 100 eur by mali dostať aj domácnosti v hmotnej núdzi,
  • seniori nad 62 rokov, ktorí nemajú nárok na dôchodok,
  • opatrovatelia a osobní asistenti osôb so zdravotným postihnutím,
  • náhradní rodičia.

Rozhodnú poslanci a prezidentka

Príspevky, ktoré predstavili ministri vlády premiéra Eduarda Hegera, ešte musí v konkrétnej podobe schváliť vláda. Rokovanie vlády k danému návrhu by sa malo konať zajtra (11.5.2022). Podporujú ich vládne strany OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí. Strana Sloboda a solidarita je v určitých bodoch kritická.

SaS podporuje rýchlu a adresnú kompenzáciu pre zraniteľné skupiny obyvateľstva, ktorá by bola vo výške 133 miliónov eur a môže byť krytá z očakávaných rozpočtových nadpríjmov. Strana však odmieta zvyšovanie daní, ktoré je pre ňu červenou čiarou.

Po schválení vládou sú na ťahu poslanci nielen koalície, ale aj opozície. Svojím hlasovaním môžu aspoň čiastočne pomôcť pri neustálom sa zvyšovaní cien. Následne bude návrh v rukách prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá by ho mala podpísať. Vládna koalícia chce stihnúť vyplácať príspevky začiatkom leta.

Zaujme ťa aj: Detské veľkosti oblečenia a obuvi: Ako vybrať správnu veľkosť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Andrea Petrušková 15.05.22 16:51

AP
karma
104.00

Snáď sa toho dočkáme.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní