Umelo meniť dieťa podľa našej predstavy je nezmyselné a ubližujúce

Umelo meniť dieťa podľa našej predstavy je nezmyselné a ubližujúce
 • 29.05.2021
 • PR článok

  • Zdieľaj:
 • 1

Už sa neviete pozerať na to, ako vášmu múdremu a šikovnému dieťaťu strpčuje plachosť detstvo? Ako je kvôli bojazlivosti a citlivosti vyčleňované z kolektívu, bojí sa nadväzovať nové kontakty či naplno sa prejaviť v triede a medzi spolužiakmi? Vaše dieťa už nemusí sedieť v kúte! Náučná online prednáška skúsenej rodičovskej a výchovnej poradkyne Martiny Vagačovej v pondelok 31. mája priblíži, ako dieťaťu pomôcť rozvíjať zdravé spôsoby zmierovania sa do strachom, prekonávania úzkosti, či trénovať sociálne zručnosti a tiež ukáže, ako sa správať, aby sme mu išli dobrým príkladom a podporili v ňom odvahu, sebadôveru a priebojnosť.

Je plachosť vrodená, naučená či oboje?

Martina Vagačová: Plachosť môže byť oboje. Prostredie, v ktorom sa dieťa vyvíja, je vplyvnejším faktorom pre rozvinutie či zvládanie plachosti ako genetika.

Prečo je vlastne potrebné s plachosťou pracovať? Je to nežiaduca vlastnosť?

Martina Vagačová: Výskumy ukazujú, že plachosť nie je problém, ktorý treba odstraňovať. Nesmelosť a neistota sú osobnostné charakteristiky, ktoré sú skôr okolím vnímané ako nepríjemné a negatívne ovplyvňujúce každodenný život človeka.

Pozri aj: Nielen fyzické zdravie je dôležité. Čo škodí duševnému zdraviu?

ako pracovať s plachými deťmi

Zdroj: kulturmarket.sk

Je možné skorou socializáciou dieťaťa plachosti predísť?

Martina Vagačová: Práca s plachosťou v prvom rade stojí na prijatí nesmelosti či nepriebojnosti dieťaťa ako faktu, ktorý dostalo do svojej jedinečnej výbavy. Nesnažiť sa dieťa prerábať podľa našej predstavy, čo je pre neho najlepšie. Umelo ho meniť je nezmyselné a ubližujúce. Treba mu dôverovať a riadiť sa podľa jeho jedinečnosti. Jedine tak prevezme život do vlastných rúk a naučí sa ho zvládať.

Ako plaché dieťa podporiť v socializácii, bez toho aby malo pocit nátlaku či nedostatočnosti?

Martina Vagačová: Podpora pri socializácii znamená riadiť sa tempom a temperamentom dieťaťa. Každý je prirodzene zvedavý a má zakódovanú potrebu rásť a rozvíjať sa.

Môže plaché dieťa prosperovať v kolektíve školy či škôlky?

Martina Vagačová: Základom prosperity v akejkoľvek inštitúcii je bezpečné a chápajúce prostredie. Preto rodič plachého dieťaťa by mal predovšetkým dbať na naplnenie týchto dvoch podmienok. Ide zväčša o zaradenie do menšieho kolektívu s rešpektujúcim a láskavým prístupom pedagógov a vychovávateľov. O prostredie, ktoré neposudzuje, nenálepkuje a rozvíja empatickú komunikáciu.

Zaujme ťa: Najlepšie finančne nenáročné koníčky: Využi svoj voľný čas naplno!

ako komunikovať s plachými deťmi

Zdroj: kulturmarket.sk

Existuje korelácia medzi plachosťou v detstve a problémami s duševným zdravím v dospelosti?

Martina Vagačová: To je otázka pre psychológov, nenatrafila som na štúdiu, ktorá by o tomto pojednávala. V súčasnosti však môžeme  konštatovať, že je vyvrátený mýtus o tom, že šťastné detstvo je zárukou duševného zdravia na celý život. Zážitky z detstva môžu determinovať náš život, ale neurčujú náš osud. Kľúčové sú naše očakávania od prostredia a naša schopnosť prispôsobiť sa udalostiam, kedy nie sú očakávania naplnené. Čiže ak naučíme dieťa zvládať zmeny a veci, ktoré nie sú podľa jeho predstáv, môže mať lepší základ pri reagovaní na stres či rôzne riziká duševného zdravia.

RNDr. Martina Vagačová Je rodičovská a výchovná poradkyňa, venuje sa individuálnej psychológii, poradenstvu a vzdelávaniu vo výchove ako lektorka cez program Efektívneho rodičovstva. Je autorka praktickej a inšpiratívnej knihy o výchove: Ako prežiť rodičovstvo - láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom. Už viac ako 11 rokov pracuje predovšetkým s rodičmi, ale aj s ľuďmi, ktorým ležia na srdci vzťahy dospelých a detí. Vytvára priestor a príležitosti pre učenie, zdieľanie a praktický rozvoj postojov a zručností potrebných pre harmonický vzťah medzi rodičom a dieťaťom. „Všetko je o budovaní vzťahu a rešpektujúcej komunikácii. Rodičovstvo vnímam ako cestu. Tá so sebou prináša pocity veľkej radosti a naplnenia, ale aj frustrácie a vyčerpania. Som rada, že môžem ponúknuť pomocnú ruku". Pravidelne publikuje v tlači, prednáša na webinároch o rôznych výchovných a rodičovských problémoch, organizuje workshopy a pri individuálnom poradenstve nezabúda aj na osobnostný rozvoj klientov a budovanie kvalitných partnerských vzťahov, ako základu pre priaznivé rodinné prostredie. 

31. 5. (pondelok)

Štart: 19:00 hod.

Vstupenky: bit.ly/PlacheDieta3105

Event: https://www.facebook.com/events/929947224516466


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 29.05.21 05:42

ĽŠ
karma
100.00

Určite to bude náučná online prednáška.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Prokrastináciu nahrádza PREKRASTINÁCIA: Jej dvojča alebo horší životný štýl?
Sebarozvoj

Prokrastináciu nahrádza PREKRASTINÁCIA: Jej dvojča alebo horší životný štýl?

 • 2
 • 03.05.2022
Vaginálna suchosť nie je vôbec zriedkavým problémom. Aké sú príčiny?
Pre ženy

Vaginálna suchosť nie je vôbec zriedkavým problémom. Aké sú príčiny?

 • 2
 • 06.06.2022
Kyslička trojhranná – kráska s fialovými listami. Ako ju správne pestovať?
Domácnosť

Kyslička trojhranná – kráska s fialovými listami. Ako ju správne pestovať?

 • 7
 • 17.04.2022
TOPlist