Máš problémy s prehĺtaním? Dávaj pozor, môže to byť naozaj vážne!

Máš problémy s prehĺtaním? Dávaj pozor, môže to byť naozaj vážne!
 • 21.03.2018
 • Simona Kostková

Stane sa to každému z nás, ponáhľame sa do práce či do školy a jedlo do seba doslova hádžeme. Popritom sa nám potrava omylom dostane do „zlej trubice“ a my sa rozkašleme. Bežné a nič výnimočné, čo by nám prezradilo, že môžeme byť chorí.

Napriek tomu sa nájde množstvo ľudí, ktorí tento nepríjemný stav, zažívajú nielen pri jedle. Toto ochorenie sa nazýva dysfágia a je omnoho vážnejšia, než by sa mohlo zdať. Ako ju správne rozoznať a prečo ísť k lekárovi? Všetky dôležité informácie o tejto chorobe sa dozviete v našom článku.

Americký vrah

Dysfágia alebo sťažené prehĺtanie, je pomerne tichý a nebezpečný spoločník. V Amerike patrí k najčastejšiemu zabijakovi, zhruba 50% postihnutých umrie do 6 mesiacov od stanovenia diagnózy. Príčin vzniku ťažkostí s prehĺtaním je niekoľko a môže ísť len o prechodný stav, ktorý niekedy súvisí s vážnejším ochorením. Dysfágia sa môže vyskytnúť u každého človeka, ale častejšie prichádza s vyšším vekom.

Hlavný dôvod, prečo je dysfágia nebezpečná, je to, že postihnutý potravu neprehĺta normálne, ale časť z nej môže vdýchnuť. To môže viesť od zápalu pľúc až k smrti. Pacienti väčšinou nemajú chuť na jedlo, pretože vedia, čo ich každý lahodný kúsok bude stáť bolesti. V čom spočíva zákernosť tejto choroby?

Neprehliadni: Neignoruj varovné signály choroby srdca! Takto ich dešifruješ

bolesť v krku

Zdroj: Shutterstock®

Ako to vzniká?

Pri normálnom prehĺtaní ide jedlo z ústnej dutiny do pažeráku, ktorý slúži ako prepravca potravy z úst rovno do žalúdka. Počas prehĺtania sa pomocou hrtanovej príchlopky uzavrú dýchacie cesty, aby sa jedlo nedostalo do pľúc. Problémové prehĺtanie môže viesť k dráždivému kašľu, vďaka ktorému sa môže dostať potrava do nosa alebo do dolných dýchacích ciest. Práve to je nebezpečné.

Pravidelne aspirovaná potrava, ak ju vdýchnete, vyvolá zápal pľúc a ten môže, hlavne u starších pacientov, predstavovať vážny problém. Mimo to, existuje aj tzv. tichá aspirácia - bez kašľa, kedy ani nemusíte tušiť, že sa vám jedlo dostalo do pľúc. Okrem toho, pacient, ktorý pravidelne zažíva problémové až bolestivé prehĺtanie, je dehydratovaný, bez chuti do jedla a rapídne stráca na váhe. Niektorí majú dokonca problém s prehltnutím vlastných slín, ktoré musia vypľúvať.

Pozri aj: Trápi ťa bolesť? Toto ťa jej zbaví do pár minút!

rakovina hltana

Zdroj: Shutterstock®

Príčiny vzniku

Medzi najčastejšie príčiny patrí:

 • Defektný chrup či nesprávne zhotovená protéza
 • Zápal horných dýchacích ciest
 • Mozgová príhoda
 • Parkinsonov syndróm
 • Demencia
 • Skleróza multiplex
 • Tracheotómia
 • Nádor ústnej dutiny, hrtana alebo hltana
 • Chirurgická liečba tumorov
 • Strach z prehĺtania, bulímia alebo anorexia

Pozor si dajte na tieto príznaky - bolesť pri prehĺtaní, pocit uviaznutia jedla v krku, slintanie, zachrípnutie, pálenie záhy či kašeľ pri prehĺtaní.

problémy so štítnou žľazou

Zdroj: Shutterstock®

Liečba je nevyhnutná

V prvom rade je veľmi dôležité včas túto poruchu diagnostikovať. Najčastejšie sa to robí pomocou endoskopu, ktorý priamo odhalí aspiráciu počas prehĺtania. Alebo sa podáva určité množstvo potravy s kontrastnou látkou, ktorú vidno pomocou röntgenu. Následne môže doktor odporučiť zhustenú stravu, ktorá nemá žiadnu výraznú chuť a vy tak stratíte všetku chuť do jedla.

Niekoľko geriatrov skúsilo tento spôsob zahustenej stravy na 12 hodín a výsledok bol hrozný - pár ich vydržalo až do konca, väčšina však skončila po pár hodinách. Boli znechutení, smädní, mali vysušené ústa a boli predčasne sýti.

Skúste sa preto vyhnúť týmto nepríjemnostiam a pri podozrení okamžite vyhľadajte lekára, ktorý vám vie spraviť dôkladnú prehliadku a pár testov, vďaka ktorým by mal určiť príčinu, prečo máte s prehĺtaním problém. Možnosti liečby sú rôzne, buď sa odstráni príčina, väčšinou chirurgicky, najčastejšie sa rozšíri časť pažeráku alebo sa môže nastaviť diéta. 

Zaujme ťa: Trasenie rúk: Toto sú najčastejšie príčiny! Dá sa s tým bojovať?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Kelemenová 21.03.18 07:46

SK
karma
86.00

preto sa hovorí že máme jesť častejšie a jedno si vychutnávať a jesť veľmi pomaly.... aj rýchle jedenie nám môže tento nepríjemný pocit "zadusenia" spôsobiť veľkú neplechu.....samozrejme, ak za tým nie je nejaká iná choroba...

 • 1
Odpovedať

Mária Bujňáková 21.03.18 14:02

MB
karma
-1.00

Máme aj v rodine skúsenosti s prehltnutím jablkovek šupky do "krivej dierky" ktoré sa riešilo ako plúcny problém, keďže sa napichla do plúc a robila tam velkú šarapatu, takže velky pozor dávajte

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 21.03.18 20:58

PV
karma
113.00

Mám priateľa, o ktorého sa starám už 6 rokov.Je ležiaci a má tento problém.Mal tracheostómiu, takže odvtedy pretrváva to ,že nemôže dobre prehltať. Je to veľmi ťažké.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 21.03.18 22:17

karma
115.00

veľmi nepríjemné...občas mi "zabehne" a rozkašlem sa,ale tým to končí.O chorobe som nevedela.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 22.03.18 07:20

ĽŠ
karma
100.00

Desivé!

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní