Prírodný liek na dýchacie cesty: Priprav si tento macerát!

Prírodný liek na dýchacie cesty: Priprav si tento macerát!

Dnes vám povieme o jeden bylinke, ktorá predstavuje akýsi prírodný liek na problémy dýchacej sústavy. Hoci je často využívaná ako okrasná rastlina, nedajte sa zmiasť. V skutočnosti majú jej kvety blahodarný vplyv na ľudský organizmus a sú nápomocné pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí. Veľmi jednoducho si z nej môžete pripraviť macerát, ktorý obsahuje množstvo účinných látok. O akej bylinke je reč a ako dokáže ovplyvniť naše zdravie vám prezradíme v nasledujúcom článku.

O akú bylinku ide?

Topoľovka ružová, známa aj ako ibiš ružový či latinsky Alcea rosea a ľudovo slezová ruža, je dvojročná alebo aj vytrvalá rastlina z čeľade slezovité. Predpokladá sa, že pôvodne sa vyskytovala najmä v okolí Egejského mora a priľahlých častí Balkánskeho polostrova či na území Turecka, pričom už veľmi dávno bola pestovaná v záhradách najmä ako okrasná rastlina. Postupne sa udomácnila v mnohých častiach sveta, značne rozšírená je napríklad v Taliansku či Francúzsku. Topoľovka nie je náročná na pestovateľské podmienky, obľubuje suchšie a slnečné stanovištia.

Nájdeme ju najmä v záhradách či parkoch, pričom na liečebné a farmaceutické účely sa pestujú konkrétne odrody. Čo sa týka jej vzhľadu, topoľovka je charakteristická priamou chlpatou stonkou, ktorá môže dosahovať výšku 1 až 3 metre. Má rozkonárený podzemok a ružicu prízemných listov. Väčšie ochlpené, prevažne päťlaločné, listy pokrývajú aj stonku. Veľké kvety vyrastajú z pazúch listov a sú zoskupené do klasovitých strapcov. Zvyčajne majú ružovú, fialkovú až čiernofialovú farbu. Vyskytnúť sa však môžu aj kvety v iných odtieňoch.

Odporúčame: Mandľové kamene: Príčina zápachu z úst, o ktorej vie len málokto!

účinky topoľovky

Zdroj: Shutterstock®

Pomôže pri mnohých neduhoch

Z farmakologického hľadiska sú najhodnotnejšie odrody s čo najtmavšími kvetmi. Rozšírený je napríklad kultivar Nigra. V kvetoch topoľovky sa pritom ukrývajú slizy, glykozidy či triesloviny. Liečivá droga pôsobí protizápalovo. Osvedčila sa najmä pri rozličných problémoch s dýchacou sústavou človeka. Podporuje vykašliavanie aj odhlieňovanie. Osoží ako podporný liek pri ochoreniach respiračného systému, napríklad zápale priedušiek či pri zápale slizníc. Okrem toho má priaznivý vplyv aj na tráviace ústrojenstvo. Topoľovka mierne pôsobí ako preháňadlo a je nápomocná pri zápalových ochoreniach tráviaceho traktu. Tlmí podráždenie žalúdka a dokonca môže priniesť úľavu aj pri väčších menštruačných bolestiach. Pri vonkajšom použití môže predstavovať i riešenie kožných problémov. Pomáha zlepšiť stav pokožky, ak vás napríklad trápi ekzém, mastná pleť aj akné

čaj z topoľovky

Zdroj: Shutterstock®

Ako topoľovku využiť pre zdravie?

Po sušenej droge z kvetov topoľovky ružovej sa môžete poobzerať na internete, v lekárni či v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami a sušenými bylinkami. Kedže obsahuje slizovité látky, nie je veľmi vhodné ju používať na prípravu záparu, respektíve klasického čaju. Takýto spôsob prípravy, čiže zalievanie horúcou vodou, by mohol negatívne ovplyvniť prítomnosť účinných látok v nápoji. Oveľa vhodnejšie je pripraviť si zo sušených kvetov topoľovky práve macerát. Ako na to? Dve lyžičky sušeného kvetu zalejte v pohári vlažnou vodou a nechajte lúhovať aspoň 4 až 5 hodín. 

Následne ho sceďte a prípadne i doslaďte medom. Pri zdravotných problémoch si môžete dopriať 1 až 2 šálky tohto nápoja denne. Podporte ním svoje zdravie pri liečbe zápalu priedušiek, chrípky či nádchy. Macerát z topoľovky tiež môžete využiť ako šetrné laxatívum. Taktiež ho vo forme obkladov môžete použiť na ošetrenie pokožky tela pri rozličných nepríjemných kožných ochoreniach.

Pozri aj: 3 bylinné sirupy prvej pomoci na doma: Máš ich aj ty?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 17.07.19 06:13

ĽŠ
karma
100.00

Pestujem ibiš čierny a naozaj teší nielen svojou krásou.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 17.07.19 12:11

AS
karma
108.00

zaujímavý článok, bývam na dedine, ale túto rastlinku som ešte v našom okolí nevidela

  • 0
Odpovedať

Jana Brezovská 18.07.19 09:38

JB
karma
-1.00

ďakujem za info, tento rok sme ich obdivovali na dovolenke v Poľsku, boli snáď v každej záhradke a rôzne farebné kombinácie, priznávam, že doteraz som nevedela ako sa volá a už vôbec o jej benefitoch :)

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 19.07.19 20:55

IM
karma
100.00

ešte som o tejto bylinke nepočula

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 20.07.19 19:14

MM
karma
100.00

ďakujem za článok, kvety pestujem na záhrade, ale netušila som, aké sú osožné pre zdravie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní