Vieš, čo škodí chrbtici? Týmto si ju ničia mnohí z nás!

Vieš, čo škodí chrbtici? Týmto si ju ničia mnohí z nás!

  • Zdieľaj:
 • 7

Chrbticu máme len jednu a musí nám dobre slúžiť počas celého života. Samozrejme, starnutím sa postupne opotrebováva, čo nejako nie je možné zastaviť alebo viac ovplyvniť. Zdravie svojej chrbtice môžeme podporiť zdravým životným štýlom, ktorého súčasťou je vyvážená strava a dostatok pohybu. Na chrbticu pritom nemá negatívny vplyv len starnutie, ale v mnohých prípadoch aj zlozvyky a úkony, ktoré každý deň vykonávame.

Tie sú neraz príčinou rozličných problémov s chrbticou. Bolesti chrbta a obmedzenie hybnosti niektorých častí chrbtice sa pritom ani zďaleka netýkajú len starších osôb, ale aj mladých. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo všetko môže škodiť našej chrbtici, pričom si to v mnohých prípadoch ani neuvedomujeme. Chrbtica to však človeku môže v starobe poriadne spočítať, preto by sme sa o ňu mali starať. Čím si ju môžeme poškodzovať?

Pozri aj: Ako vybrať správny matrac? Tieto tipy pomôžu ku kvalitnému spánku

zlé držanie tela

Zdroj: Shutterstock®

Zlé držanie tela

Asi nikoho neprekvapí, keď povieme, že našej chrbtici v prvom rade škodí zlé držanie tela. Nevhodné držanie tela má na zdravie chrbtice z dlhodobého hľadiska vskutku ničivý vplyv a môže prispieť k rozvojom problémov s chrbticou. Hrozí stlačenie chrbtice, zaokrúhlenie tela a následne bolesti. Pomôcť môžu cvičenia zamerané na posilnenie chrbta a celkové zlepšenie držania tela.

Dlhé sedenie a sedavý spôsob života

Naša chrbtica sa potrebuje primerane hýbať. Sedavý spôsob života a nedostatok pohybu poškodzujú naše zdravie v mnohých smeroch. V kombinácii so zlou stravou to môže viesť k nadváhe, ktorá predstavuje záťaž pre kosti, kĺby aj chrbticu. Veľmi škodlivé je dlhodobé sedenie, ktorému sa mnohí v práci, žiaľ, nevyhnú. Pri sedavom zamestnaní sú potrebné pravidelné prestávky na natiahnutie tela. Dôležitá je vhodná stolička a najmä to, aby na nej človek správne sedel. Niekomu sa môže osvedčiť sedenie na fitlopte.

Nevhodná obuv

Naša obuv vplýva nielen na chodidlá, ale aj na stav chrbtice. Topánky by mali byť pohodlné a funkčné. Vždy je ich potrebné voliť podľa toho, čo robíte, či kam smerujete. Iné topánky sú vhodné na šport, iné na cestu do práce. Veľmi škodlivým typom obuvi sú pritom topánky na vysokých podpätkoch. Ich nosenie zvyšuje napätie v chrbtici a môže spôsobiť bolesti až v krčnej oblasti či v ramenách. Ideálna však nie je ani obuv s úplne plochými podrážkami.

nekvalitný spánok

Zdroj: Shutterstock®

Starý, nevhodný, nekvalitný matrac

Našej chrbtici tiež môžeme škodiť tým, že spíme na nevhodnom matraci – či už na nekvalitnom alebo veľmi starom, ktorý by už potreboval výmenu. Matrac sa totiž rokmi opotrebuje a je potrebné ho podľa potreby meniť. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je pritom nevyhnutný pre regeneráciu celého tela. Ak vás po prebudení bolí chrbát, neraz je na vine práve zlý matrac.

Nosenie ťažkých ruksakov a kabeliek

Chrbticu si môžeme postupne poškodzovať aj tým, že jej pridávame nejakú záťaž, napríklad v podobe ruksakov, tašiek či kabeliek. Pri nosení ruksakov a batohov sa uistite, že máte utiahnuté oba ramenné popruhy. Vhodné je voliť kvalitné batohy, ktoré poskytujú aj oporu pre chrbticu. Nosenie veľkých a ťažkých kabeliek či plných tašiek je spravidla pre chrbticu ešte horšie. Zvyčajne je totiž zaťažované len jedno rameno, a teda len jedna časť chrbtice.

Nesprávne cvičenie

Pravidelný a primeraný pohyb je nevyhnutný pre zdravie celého tela a rovnako aj našej chrbtice. Už vyššie sme spomínali, že ničnerobenie jej skrátka neprospieva. Nevhodné cvičenie a nesprávne prevádzané cviky však môžu byť pre chrbticu hotovou pohromou. Ak máte navyše problémy s chrbticou, mali by ste si pri cvičení dávať o to väčší pozor. Ideálne je cvičiť s odborníkom, ktorý pozná váš zdravotný stav a bude na vás pri cvičení dohliadať.

pozeranie do mobilu

Zdroj: Shutterstock®

Neustále pozeranie do telefónu

Aj neustále pozeranie sa do mobilného telefónu môže našej chrbtici nemálo uškodiť. Len si predstavte, ako asi pri surfovaní po internete na mobile vyzeráte. Môže sa vám zdať, že stojíte alebo sedíte s vyrovnanou chrbticou, no spravidla pri pozeraní do mobilu vždy ohýbame a nakláňame hornú časť chrbtice, aby sme videli na obrazovku. Takto si z dlhodobého hľadiska môžeme uhnať nielen bolesti krčnej chrbtice.

Zdvíhanie ťažkých predmetov

Už sme niečo hovorili o pridávaní záťaže na chrbticu, a to pri nosení tašiek či kabeliek. Nemalá záťaž však môže vznikať aj pri dvíhaní ťažkých predmetov. Problém nastáva najmä vtedy, keď predmety zo zeme dvíhame zlou technikou. Ak idete niečo zodvihnúť, nohy rozkročte na šírku ramien a potom urobte drep. Pri dvíhanie majte vyrovnanú chrbticu a ohýbajte sa len v bedrovej oblasti. Pozor by si vždy mali dávať i mamičky pri dvíhaní detí.

Stres

Možno vás to prekvapí, no i nadmerný stres hrá v tomto smere rolu. Ten má škodlivý vplyv nielen na psychické, ale aj fyzické zdravie. Výrazný stres môže z dlhodobého hľadiska prispievať k stuhnutiu svalstva a následne aj bolestiam chrbta. Dokonca by sme si mali dávať pozor aj na zadržiavanie či šírenie hnevu a zášte. V dnešnej uponáhľanej a často stresujúcej dobe je nevyhnutné nájsť si čas na poriadny oddych a relax, možno aj na meditáciu. Podporíme tak celkové psychické i fyzické zdravie.

Odporúčame: Ktorá pozícia je najlepšia pre dobrý spánok? Rozhodne skús túto!


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 11.05.20 07:47

ĽŠ
karma
100.00

Zlozvyky a úkony, ktoré sú naozaj škodlivé pre našu chrbticu a treba sa im vyvarovať, minimálne predchádzať pokiaľ je možné.

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 11.05.20 17:56

SK
karma
113.00

Som si vedomá, že bez prevencie, cvičenia, to asi nepôjde, všetky tie zlozvyky si uvedomujem aj na sebe.

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 21.05.20 08:24

karma
100.00

Vieme, čo všetko škodí našej chrbtici, ale nie vždy to vieme dodržať.

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 23.05.20 08:02

MK
karma
100.00

podľa mňa škodí chlad a stres

 • 0
Odpovedať

Jana Dvoriaková 26.05.20 16:15

JD
karma
-1.00

Z osobnej skúsenosti môžem povedať,že cvičenie na bolesť chrbtice pomáha najlepšie a pravdou je,že väčšina bolestí chrbtice pramení v skláňani sa nad počítačom či telefónom.

 • 0
Odpovedať

Marta Hollá 04.06.20 11:03

MH
karma
91.00

mňa tiež vie chrbtica potrápiť, no akokoľvek sa snažím, stále sa bolesť vracia

 • 0
Odpovedať

Svetlana Kurzova 23.03.21 11:28

SK
karma
-1.00

Mňa takto bolievala chrbtica a hlavne aj hlava, kvôli zlému matracu a to si podľa mna veľa ľudí neuvedomuje :/ Ja som na to prišla, až keď mi o tom povedal doktor a musela som ho vymeniť . Osobne som ani nevedela, že existujú aj nejake stupňe tvrdosti, až keď som našla toto a tam to bolo pekné popísané :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhrajte dobroty od Mixit.sk, ktoré môžete darovať (ak im vy sami odoláte)
SÚŤAŽE

Vyhrajte dobroty od Mixit.sk, ktoré môžete darovať (ak im vy sami odoláte)

 • 14
 • 02.12.2022
Vyhraj 3x kozmetiku Nivea ROSE TOUCH pre krásnu a žiarivú pleť
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x kozmetiku Nivea ROSE TOUCH pre krásnu a žiarivú pleť

 • 2
 • 27.03.2023
Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk

 • 5
 • 05.12.2022