Cestovateľský semafor: Aké sú aktuálne podmienky návratu z jednotlivých krajín?

Cestovateľský semafor: Aké sú aktuálne podmienky návratu z jednotlivých krajín?
 • 15.06.2021
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 2

Koronavírus všetkým bez rozdielu zasiahol do každodenného života. Obmedzenia, opatrenia, zákazy a príkazy nám znemožnili nielen normálne fungovať, chodiť do práce, posielať deti do školy, ale i vycestovať. Aj napriek novým mutáciám sa situácia pomaly zlepšuje a mnohí z nás si toto leto vychutnajú odložené alebo zrušené dovolenky pri mori. Aká je aktuálna situácia? Aké sú podmienky a povinnosti návratu z jednotlivých krajín?

Čo je to cestovateľský semafor?

Cestovný semafor na základe farebného rozlíšenia rizika umožňuje ľahký a jasný prehľad o epidemiologickej situácii v krajinách sveta. Jeho cieľom je poskytnúť aktuálne informácie, a tak umožniť relatívne bezpečné cestovanie do zahraničia a súčasne minimalizovať import nových infekcií. Tím odborníkov zostavuje cestovateľskú mapu s farebne vyznačenými krajinami – zelená, červená, čierna, ktorá sa prehodnocuje každé dva týždne. V prípade, ak v určitej krajine dôjde k náhlej eskalácií epidemiologickej situácie, individuálne sa krajiny môžu prehodnocovať aj mimo tohto dvojtýždňového systému. Farbu krajín stanovuje Úrad verejného zdravotníctva SR v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom vnútra SR. Prinášame vám cestovateľský semafor platný od 14. júna 2021.

Pozri aj: Dovolenka v Albánsku: Tento neprebádaný balkánsky raj musíš navštíviť

Mapa

Zdroj: shutterstock

Zelené krajiny

Do tejto skupiny patria krajiny EÚ a krajiny mimo EÚ s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciou: Andorra, Austrália, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hong Kong, Chorvátsko, Island, Írsko, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macao, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Singapur, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Taiwan.

Podmienky návratu: ak ste zaočkovaní, prekonali ste ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch, tak sa na vás karanténa ani povinnosť testu nevzťahujú. To isté platí i pre deti do 18 rokov. Pri príchode na Slovensko sa zaregistrujete na e-hranici (formulár treba vyplniť pred prekročením hraníc) a môžete pokračovať v bežnom živote. Ak nie ste zaočkovaní a ani ste neprekonali COVID-19, musíte sa zaregistrovať a absolvovať RT-PCR alebo antigénový test po príchode, čím môžete 14-dňovú domácu karanténu ukončiť negatívnym testom.

Červené krajiny

Krajiny s označením červené sú tie, ktoré sa vyznačujú nepriaznivou epidemiologickou situáciou a kde 14-dňová miera infekčnosti je vyššia ako 50 na 100 tisíc obyvateľov alebo epidemiologická situácia sa v krajine rýchlo zhoršuje. Patria sem nasledovné krajiny: Albánsko, Arménsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Kirgizsko, Libanon, Malajzia, Moldavsko, Mongolsko, Portoriko, Rusko, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan.

Pri návrate na Slovensko z vyššie uvedených červených krajín platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na 8. deň. Výnimku tvoria zaočkované osoby so statusom pendler, na ktorých sa karanténa nevzťahuje. 

Cestovanie

Zdroj: shutterstock

Čierne krajiny

Najrizikovejšiu skupinu krajín tvoria krajiny EÚ alebo krajiny mimo EÚ s nehodnovernými, nedostupnými a neaktuálnymi dátami, alebo šírením nebezpečných variantov. Do tejto skupiny patria všetky ostatné krajiny, ktoré neboli označené ako zelené a červené. Pri návrate na Slovensko platí 14-dňová domáca karanténa, nezávisle od výsledku RT-PCR testu z 8. dňa. Takisto sa musíte zaregistrovať na e-hranici a v prípade vstupu na územie Slovenskej republiky letecky ste povinný vyplniť formulár na stránke Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Výnimku zase tvoria zaočkované osoby so statusom pendler.

Podmienky vstupu do iných krajín

Každá z krajín má iné podmienky vstupu vo vzťahu k Slovensku. Pred tým, ako sa vyberiete do zahraničia, dôkladne si ich preštudujte. Aktuálne informácie o vstupe a podmienkach do jednotlivých štátov môžete nájsť na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo sa riaďte pokynmi cestovnej kancelárie či agentúry. 

Neprehliadni: Cestovateľský tip: Modrá mešita v Istanbule, ktorá ťa určite očarí!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Zdenka Sabanošová 16.06.21 08:31

ZS
karma
100.00

Všímam si to,ale do zahraničia necestujeme.

 • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.09.21 18:14

KS
karma
133.00

Už by sa to mohlo celé skončiť.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Tento letný účes je hitom Instagramu: Všetky ženy a dievčatá ho zbožňujú
Vlasy

Tento letný účes je hitom Instagramu: Všetky ženy a dievčatá ho zbožňujú

 • 5
 • 12.06.2022
AcneCover - Dermacol predstavuje novinky v boji proti akné
Novinky

AcneCover - Dermacol predstavuje novinky v boji proti akné

 • 3
 • 14.06.2022
Starostlivosť o pleť a telo podľa celebrít: Čo všetko vyskúšali?
Pleť

Starostlivosť o pleť a telo podľa celebrít: Čo všetko vyskúšali?

 • 0
 • 15.09.2022
TOPlist