Ustupujúce ďasná: Príčina ťa prekvapí, čítaj!

Ustupujúce ďasná: Príčina ťa prekvapí, čítaj!
 • 08.04.2024
 • Simona Kostková

„Veď si čistím zuby pravidelne – aspoň dvakrát za deň a pomerne dlhý čas.“ Jedna z typických viet, ktorú zubár počúva od svojich pacientov. Väčšina ľudí si totiž myslí, že čistenie zubov dvakrát denne dve až tri minúty úplne postačí a všetko bude v poriadku. Problém je ale v tom, že mnohokrát majú zlú techniku alebo vôbec nepoužívajú medzizubné kefky. A práve z toho môže vzniknúť jeden problém.

Ustupujúce ďasná nie sú v začiatočných štádiách vôbec badateľné, takže ich možno ľahko prehliadnuť. Až keď si človek vidí polovicu zuba, až vtedy zistí, že nie je všetko v poriadku. Príčin je niekoľko, nemusí ísť iba o zlú hygienu. Prezradíme vám, aké sú príčiny a čo z prírodnej lekárne vám pomôže tento problém vyliečiť.

Dá sa zastaviť ústup ďasien?

Možno si poviete, že ustupujúce ďasná sú len prechodným problémom, ktorý sa sám po čase vylieči. Bohužiaľ, to nie je tak celkom pravda, toto ochorenie ďasien treba včas podchytiť. Pokiaľ sa tento proces nezačne liečiť v skorom štádiu, môže postupne dôjsť k vypadávaniu zubov a to nielen v mieste, kde sme si ustúpené ďasno všimli. Zápal sa totiž prirodzene bude šíriť ďalej a ďalej. 

Ako zistiť, že ďasná postupne ustupujú?

Ako si to včas všimnúť? Veľmi jednoducho! Zub alebo zuby sú citlivejšie, ďasno je mierne začervenané a daný zub či zuby sa môžu oproti ostatným javiť dlhšie. Ustupujúce ďasná sa často prejavujú ako postupné odsunutie ďasien od zubov. Pri pohľade do zrkadla môžete vidieť, že zuby majú dlhší vzhľad, pretože je viac zubného krku viditeľného.

Keď ďasná ustupujú, môže sa odkryť koreň zuba, čo môže spôsobiť citlivosť na teplé, studené, sladké alebo kyslé jedlá a nápoje. Ďasná, ktoré ustupujú, môžu byť náchylnejšie na krvácanie. Krvácanie ďasien sa môže objaviť pri čistení zubov alebo používaní dentálnych nití. Postupný ústup ďasien môže spôsobiť, že medzizubné priestory sa zväčšia.

Pokročilá recesia ďasien môže spôsobiť, že zuby stratia oporu a môžu sa posúvať alebo sa môže zmeniť ich poloha v ústnej dutine.

Odporúčame: DIY čistiaci dezinfekčný prostriedok s vôňou pomaranča a čajovníka

ako si správne umývať zuby

Zdroj: Shutterstock®

Prečo ďasná ustupujú?

Najčastejšou príčinou vzniku tohto javu sú obyčajné baktérie. Každý zub obsahuje na svojom povrchu množstvo baktérií, rovnako je to tak aj v celých ústach. Pri nedostatočnej alebo zlej hygiene sa tieto baktérie, v spojení so zložkami zo stravy, akými sú hlavne cukry, začnú množiť a ukladať v blízkosti ďasna. V prvých štádiách sa to javí ako nepatrný zubný povlak, ktorý je ľahko odstrániteľný zubnou kefkou.

Časom, ak ho neodstránime, začne tvrdnúť a premení sa na zubný kameň, ktorý nám musí odstrániť zubný lekár. Ak tieto procesy v ústach stále ignorujeme, baktérie budú naďalej produkovať látky, ktoré začnú dráždiť naše ďasná. Tie začnú ustupovať.

Mimo dentálnej hygieny a genetiky môžu byť aj iné príčiny. Jednou z nich sú hormonálne zmeny. Toto sa týka hlavne žien. Zmeny sú patrné, či už počas puberty, tehotenstva alebo s nástupom menopauzy. Pozorovateľné to je hlavne zvýšenou citlivosťou zubov a liečba je väčšinou pomocou endokrinológa. Ten určí hladinu jednotlivých hormónov, ktoré by za to mohli byť zodpovedné a spolu so zubárom sa postarajú o úpravu tohto stavu.

Ďalšou príčinou ustupujúcich ďasien môže byť drsný prístup. Ďasná sú jemnou štruktúrou, ktorá je do určitej miery stlačiteľná, no na druhej strane je ľahko poškoditeľná. Ak si budete zuby umývať príliš silno a kefkou budete tlačiť na ďasno, poškodíte ho tým. Rovnako tak aj nesprávnym používaním dentálnej nite dochádza často k poraneniam ďasna, ktoré môžu viesť k jeho ustupovaniu. Samozrejme nejde o jeden – dva razy, čo sa vám niečo také stane - musíte takto ďasno poškodzovať dlhšiu dobu.

Rizikové faktory ustupujúcich ďasien:

 • nedostatočné, nepravidelné čistenie zubov a nesprávna ústna hygiena,
 • fajčenie,
 • gingivitída (chronický alebo akútny zápal ďasien, nedostatočné liečenie zápalu ďasien),
 • parodontitída,
 • bruxizmus (škrípanie zubami),
 • mechanické poškodzovanie ďasien,
 • genetika.

Je rozdiel medzi čistením zubov a správnym čistením zubov

Ak včas nezastavíme ustupovanie ďasien, môžeme si veľmi ľahko privodiť parodontitídu, ktorá je pre zubárov stále ťažkým orieškom, s ktorým sa snažia bojovať. Okrem toho však môžeme mať aj genetické predispozície, s ktorými nič, okrem správnej hygieny, nespravíme.

Správne čistenie zubov vám ukáže váš zubný lekár a mal by vás poučiť tiež o nutnosti používania medzizubných kefiek. Práve tie sa dostanú na miesta, kam sa obyčajná kefka nedostane – medzi zuby. Pokiaľ si budete naozaj dobre čistiť zuby, nemôže sa stať, že by vás trápilo hocičo so zubami, samozrejme, pokiaľ už nie je neskoro.

Musíš  vidieť: Ako sa prejavuje gingivitída? Hlavné príznaky zápalu neignorujte!

parodontóza

Zdroj: Shutterstock®

Ako liečiť ústup ďasien?

Čo sa týka liečby ustupujúcich ďasien, v prvom rade by ste mali vyhľadať svojho zubára a poradiť sa s ním. Po zahájení liečby si môžete však pomôcť aj sami a to týmito prírodnými látkami! Ako zastaviť ustupujúce ďasná? Ústa si vyplachujte týmto:

 • Morskou soľou: Vlažná voda s morskou soľou pomôže upokojiť podráždené ďasno, dezinfikuje ho, zmierni aj bolesť. Preplachujte si ňou ústa 15 sekúnd dva až trikrát denne.
 • Sezamovým olejom: Sezamový olej nielen dezinfikuje, ale má aj antibakteriálne účinky, čo sa v prípade namnožených baktérií môže hodiť. Nalejte polievkovú lyžicu oleja do vody a kloktajte až 15 minút. Následne si vypláchnite ústa čistou vodou. Opakujte každý deň po dobu jedného mesiaca.
 • Kamilkovým čajom: Rumanček kamilkový má antiseptické a protizápalové vlastnosti. Pripravte si čaj z dvoch až troch lyžíc sušenej byliny, lúhujte 10 minút a vyplachujte ním ústa trikrát denne. Túto procedúru robte až do doby, kedy zápal a citlivosť ustúpi.
 • Tee tree oilom: Má podobné vlastnosti ako predchádzajúce spomenuté látky, avšak má aj antibiotické účinky, čo je mimoriadne priaznivé pri liečbe zapálených a ustupujúcich ďasien. Používať ho môžete aj pri krvácajúcich ďasnách! Kvapnite jednu až dve kvapky do zubnej pasty a umývajte si ňou normálne zuby, akoby tam ani nebol. Avšak maximálne niekoľko týždňov, nie viac.
 • Zeleným čajom: Platí, že čím viac čaju vypijete, tým lepšie. Samozrejme, zistite si, aké je maximálne odporúčané množstvo zeleného čaju, ktorý máte doma, na deň a neprekračujte ho. Zelený čaj je dokonca vedecky skúmaný pri liečbe parodontózy. Podobne to je aj s brusnicovou šťavou, ktorá je spolu s čajom voľbou číslo jedna pri ustupujúcich ďasnách.

Odporúčame: Parodontitída – čo je príčinou a aké príznaky upozorňujú na problém?

brusnicová šťava a jej účinok

Zdroj: Shutterstock®

Správne čistenie zubov

Milé dámy, na záver by sme vám radi pripomenuli, že je veľmi dôležité, aby vás váš zubný lekár poučil o tom, ako si správne umývať zuby. Technika čistenia zubov je nesmierne dôležitá. Vďaka tomu sa vyhnete rôznym nepríjemným problémom, bolesti a hlavne ušetríte peniaze. Investujte radšej do kvalitnej kefky a medzizubnej kefky. Tiež je potrebná vhodná zubná pasta.

Pokiaľ už trpíte nepríjemnosťami, ako sú krvácajúce či ustupujúce ďasná alebo citlivé ďasná, navštívte najprv lekára a až potom si naordinujte vyššie spomenuté výplachy z domácej lekárničky. Rozhodne nepodceňte nič, čo sa vám nepozdáva vo vašich ústach, aj tú najmenšiu zmenu. Neberte zdravie ústnej dutiny na ľahkú mieru.

Odporúčame: Starostlivosť o detské zuby? Radšej veríme mýtom

Článok aktualizovaný 8.4.2024


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

22 komentárov

Ľubica Šťastná 11.08.18 06:41

ĽŠ
karma
100.00

Je naozaj rozdiel medzi čistením zubov a správnym čistením zubov.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 11.08.18 06:56

MM
karma
100.00

Tea tree olej používam už pri prvých náznakoch, trápi ma podobný problém

 • 2
Odpovedať

Libuše Šumná 11.08.18 14:48

karma
113.00

to je hrozná fotka zubů, až z toho mrazí

 • 4
Odpovedať

Lucia Šeptáková 12.08.18 07:25

karma
108.00

Veľmi dobrý článok,netreba to podceniť.

 • 3
Odpovedať

Alžbeta Stanková 11.09.18 16:41

AS
karma
108.00

veru, zle sa na to aj pozerá. dúfam, že ja nedopadnem takto

 • 1
Odpovedať

Zdena Paňková 15.08.18 08:47

ZP
karma
100.00

Veľmi nepríjemný obrázok, ale človek sa pri pohľade zamyslí nad tým, či naozaj si zuby "správne čistí" a venuje im dostatočne pozornosť. Škoda je, že nám trvalé zúbky po vypadnutí nedorastajú ...

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 18.08.18 12:36

MC
karma
109.00

Zaujímavý článok ,veru dôkladné a správne čistenie zubov je dôležite.

 • 1
Odpovedať

Robert Jurčák 20.08.18 14:52

RJ
karma
100.00

výborný článok....aj ja mávam problém s ďasnami...a nie je to nič príjemné...

 • 1
Odpovedať

Daniela Šurláková 24.08.18 19:26

karma
97.00

Veľmi zaujímavý a poučný článok.Celý život sa učíme a stále niektoré veci robíme nesprávne.

 • 1
Odpovedať

Dušan Varga 31.08.18 22:01

DV
karma
103.00

Som prekvapený príčinou vzniku ustupujucich ďasien.Poznam tejto problém

 • 1
Odpovedať

Lenka Čajová 03.09.18 09:21

karma
97.00

Od kedy používamo sonicku kefku na zuby nemám žiadny problem :)dva krat rocne navstivim dentalnu hygienicku myslim ze to je zaklad

 • 2
Odpovedať

Alžbeta Stanková 11.09.18 16:43

AS
karma
108.00

keby tá dentálna hygienička nebola taká drahá!

 • 0
Odpovedať

Robert Jurčák 06.09.18 18:30

RJ
karma
100.00

užitočné rady.....budem na ne myslieť pri každom umývaní zubov...

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 11.09.18 16:40

AS
karma
108.00

mám dosť citlivé ďasná, niekedy sú aj zapálené. Mne pomohol Tee tree olej. Teraz chcem vyskúšať aj zelený čaj

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 02.02.20 17:56

karma
107.00

Veľmi poučný článok, len keby mal zubár čas na pacienta a poradil, čo robiť s ustupujúcimi ďasnami.

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 28.09.21 14:52

DB
karma
114.00

veľmi poučný článok. mal by visieť na nástenke v každej zubnej čakárni a okrem pacientov y ho mali čítať aj lekári a sestry.

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 30.09.21 15:15

MB
karma
108.00

Po dentálnej hygiene a usmernení od lekára mám dojem že aj pri najlepšom vedomí že si čistím zuby správne zistím, že ešte to stále nie je ono...

 • 0
Odpovedať

Alena Hocková 04.10.21 15:35

AH
karma
-1.00

Mám podobný problém, teda nie ako na obrázku, to je extrém, ale mám výrazne ustupujúce ďasná a zatiaľ sa to ničím nezlepšuje, vyskúšam ešte nové rady z článku. Ďakujem.

 • 0
Odpovedať

beata kolkova 04.10.21 21:57

BK
karma
-1.00

No veru, zacinam mat problemy. Urcite nieco vyskusam.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 05.10.21 20:51

JK
karma
100.00

Zas som sa dozvedela veľa zaujímavého

 • 0
Odpovedať

Jana Čipková 08.12.21 22:40

karma
107.00

Veľmi poučný a osožný článok.

 • 0
Odpovedať

Anna Vargová 11.02.22 19:27

AV
karma
100.00

Veľmi zaujímavý, no hlavne poučný článok.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní