Ako na umývanie riadu: Toto sme sa naučili a praktizujeme!

Ako na umývanie riadu: Toto sme sa naučili a praktizujeme!

  • Zdieľaj:
 • 7

Umývanie riadu je otravné, ale zato potrebné. Avšak mnohí z nás majú akúsi averziu a nechuť riad umývať. No komu by sa chcelo bývať v nepriaznivom prostredí, plnom použitých nádob, tanierov, príborov... Trochu nechutné! Ak sa vám nechce riad umývať, tak si zakúpte papierové tácky, plastový príbor alebo si objednávajte obedové menu.

Ale nie, máme pre vás iné riešenie. Spísali sme vám nejaké tipy a triky, ktoré praktizujeme aj my. Aj z takejto bežnej rutiny sa dá urobiť zábava. Vraví sa, že ak je kuchyňa usporiadaná a uprataná, tak celý byt pôsobí útulne a upratane. Tak ako na to? Ako mať doma stále poriadok a čisto?  

Pozri aj: Vitamín D: Ako ho získať, keď máme v zime nedostatok slnka?

umývanie riadu s rukavicami

Zdroj: Shutterstock®

1. Musí to byť zábava!

Veľa z nás berie umývanie riadu ako povinnosť, ktorú musíme vykonávať. Avšak, mali by sme to robiť spontánne a hlavne by sme si mali užívať upokojujúci zvuk tečúcej vody. Takýmto štýlom je následne umývanie riadu zábavkou. 

2. Rukavice sú nutnosťou

Ak ich ešte nepoužívate, tak by ste mali začať. Mne osobne pri umývaní riadu najviac vadí mastný riad, ktorý je ťažké poriadne odmastiť. Samozrejme, s horúcou vodou a saponátom to ide ľahko, avšak neznášam následný pocit mastných rúk. Preto sú rukavice nutnosťou. Okrem toho, že ochránia vaše ruky pre vysúšaním, ochránia tiež lak na nechtoch. 

hubka na riad

Zdroj: Shutterstock®

3. Špongie na riad sú nechutné

Áno, sú, o tom vieme všetci. Usádzajú sa v nich baktérie, ktoré sa množia a vytvárajú zápach. Z tohto dôvodu by sme mali meniť hubky každý týždeň. A čo je šokujúce, tak najnovšie výskumy preukázali, že dezinfekcia hubky na riad v mikrovlnnej rúre je úplne zbytočná.  Dokonca sa baktérie pôsobením tepla mierne rozmnožujú. 

4. Pripálený hrniec nemusí hneď skončiť v smetiaku

Aj tej najšikovnejšej a najskúsenejšej gazdinke sa občas stane, že čosi pripáli. A očistiť taký pripálený hrniec, panvicu alebo plech je fuška na niekoľko hodín. Čo používate vy? Skúšate to zoškriabať drôtenkou, alebo nedajbože nožom? My nie! My používame trik s peroxidom a octom

utieranie riadu

Zdroj: Shutterstock®

5. Odkladať suchý riad alebo môže byť mokrý?

Zdá sa, že taký jednoduchý krok, ako odkladanie všetkého riadu späť do skriniek so zopár kvapkami vody je úplne neškodný. Aj keď to na prvý pohľad problém nie je, postupe sa môže vytvoriť. Veď si len predstavte všetky tie kvapky vody, ktoré vám spôsobujú vlhkosť v skrinkách, čím sa deformuje materiál alebo sa vytvára pleseň. Poprípade sa len voda odparí a na nádobách zanechá škvrny. Takže do skriniek patria len úplne suché nádoby!

Neprehliadni: Ako odstrániť zápach z pračky? Táto rada je na nezaplatenie!


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Mária Maxianová 25.01.18 08:32

MM
karma
100.00

dnes, keď nám stále tečie z vodovodu teplá voda, nemám vôbec problém s umývaním riadu, pamätám si inakšie časy

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 25.01.18 09:03

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Jana Belicová 25.01.18 13:06

JB
karma
96.00

Aj tak umývanie riadu neznášam a budem neznášať.

 • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 25.01.18 13:41

MB
karma
98.00

mne umyvanie riadu neprekaza, aspon viem , ze ho mam cisty a dobre umyty. Umyvacka ma skor desi - zvysky saponatu,zvysky jedla pouziva malo vody a poskrabane pohare casom... Dnes, ked tecie tepla voda a su saponaty je to v pohode.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 25.01.18 14:55

PV
karma
113.00

Nerada umývam riady.. Teraz sú umývačky riadu ,ale ja ju nemám ,neviem ,či by som si zvykla..Najprv asi treba našetriť a potom uvidíme ;-) Kedže musím umývať riad,tak to hned spravím ,ked uvarím obed, alebo medzitým a ide to ľahšie.. Nechám vyschnúť,nikdy neutieram.. Hubky mením pravidelne..!!

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 25.01.18 19:20

SK
karma
113.00

všetko, čo nám ľuďom uľahčuje prácu a šetrí čas, je super, tak ako automatická pračka, tak aj umývačka riadu, kto ich má, tak si chváli a je spokojný a môže sa venovať inej činnosti...

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 26.01.18 07:34

SK
karma
86.00

ak máme návštevu a kopu riadu ako na vašej fotke, tak to riešim umývaním riadu v myške a ešte pri varení na víkend... vtedy je toho riadu neúrekom... inak si umyjem bežne aj pod tečúcou vodou...

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní