Ako skončiť s fajčením? Neodkladaj to na zajtra, sprav to už dnes!

Ako skončiť s fajčením? Neodkladaj to na zajtra, sprav to už dnes!
 • 08.08.2013
 • Aďa Knies

Pre nefajčiarov je ťažké pochopiť, prečo sa niektorí ľudia nevedia zbaviť tohto návyku. Zbaviť sa akejkoľvek závislosti je naozaj obtiažne. Či už ide o alkohol, sladkosti, nezdravé jedlo alebo fajčenie. Skúšali ste už niekedy prestať fajčiť? Pokiaľ fajčíte dlho a pravidelne, mohli by ste sa zamyslieť nad prípadnými rizikami, ktoré tento zlozvyk prináša. Rôzne srdcové choroby, rakovina pľúc, vysoký krvný tlak, cievne a mozgové príhody a mnoho ďalších nepríjemných následkov.

Je dôležité uvedomiť si, že fajčením škodíme aj svojmu okoliu, či už životnému prostrediu alebo ľuďom, ktorí sú v našej blízkosti. Koniec koncov, varovania s prípadnými chorobami sú uvedené aj na krabičke od cigariet. Tak prečo je potom fajčenie u niekoho na prvom mieste? Dôvody, prečo ľudia začali fajčiť, sa líšia. Niektorí sa do toho nechali zatiahnuť vďaka svojím rovesníkom, iní majú pocit, že vďaka cigaretám sa z nich uvoľňuje stres a prebytočné napätie. Prestať fajčiť je náročný proces. Nie je však nemožný.

Odporúčame: Poznáš ich všetky? Toto sú najzdravšie druhy listovej zeleniny!

ako skončiť s cigaretami

Zdroj: Shutterstock®

Určenie dátumu

V kalendári si nájdite deň, ku ktorému by ste rada prestala fajčiť. Keď ten deň príde, buďte pripravená zahodiť všetky cigarety, popolníky, zapaľovače a všetky veci spojené s fajčením. V prípade, že ste fajčili v aute alebo doma, zbavte sa tohto nepríjemného pachu. Rôzne pohlcovače tabaku alebo vône vám k tomu dopomôžu.

Čo sa vám páči na fajčení?

Pokúste sa na hárok papiera poznačiť, čo sa vám na fajčení páči a v čom prispieva vášmu zdraviu. Na druhú stranu si napíšte, ako tieto veci, ktoré sa vám páčia, vplývajú na život vašich blízkych a váš vlastný život. Aj vy ste dospeli k záveru, že prestať bude mať pozitívny vplyv na vaše okolie a váš život? Chcete zažiť šok? Skúste si vypočítať, koľko peňazí ste ochotná za tento zlozvyk vyhodiť za jeden rok. K akej cifre ste sa dostali?

fajčenie

Zdroj: Shutterstock®

Ísť do toho naplno!

V snahe prestať fajčiť sa musíte tomuto presvedčeniu zaviazať naplno. Už od začiatku ste presvedčená, že to nedokážete? Potom aj výsledok bude rovnaký. Vaše rozhodnutie zbaviť sa tohto zlozvyku musí byť čo najväčšie. Nebojte sa, vy to dokážete!

Nahraďte „výhody“ fajčenia

Môžete tvrdiť, že nikotín je upokojujúca látka, ktorá vám pomáha relaxovať. Existujú však aj iné spôsoby, ako sa dá relaxovať. To môžete uskutočniť vďaka prechádzke alebo joge. Potrebujete mať vaše ústa neustále zamestnané? Cigaretu skúste nahradiť cukríkom alebo žuvačkou. Vyhnete sa tak nepríjemnému zápachu z úst.

Pozri aj: Vieš, čo je pneumokonióza? Zisti, ako sa prejavuje a kto je najviac ohrozený!

škodlivosť fajčenia

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je motivácia

Prečo by ste mali prestať fajčiť? Aké sú výhody? Koľko peňazí ušetrím? Racionálne uvažovanie vám k tomu dopomôže. Nedovoľte vlastnej mysli, aby sa začala správať inak, keď vám už začne denná dávka cigariet chýbať.

Nepoddajte sa pokušeniu

Myslím, že už jediný obláčik dymu vám môže byť na škodu. Ak sa už ocitnete v prítomnosti fajčiara, ani nepremýšľajte o tom, že si jednu zapálite aj vy! Dostavilo sa nutkanie? Choďte sa radšej prejsť, alebo si vezmite lízatko. Jednou cigaretou to nikdy nekončí. Sama to veľmi dobre viete.

škodlivé fajčenie

Zdroj: Shutterstock®

Pozitívne myslenie a viera v seba samého

Kľúčom k úspechu je viera v seba samého a pozitívne myslenie. Bez neho sa nikam nepohnete. Negativita v myslení je len začiatok konca. Konca toho, o čo ste sa tak dlho usilovali, skoncovať s fajčením. Naplňte svoju myseľ len pozitívnymi myšlienkami. Napríklad, môžete prestať fajčiť bez ohľadu na to, ako dlho a často fajčíte.

Každý, kto prestal fajčiť vie, že z času na čas sa dostaví aj nejaká chybička. Niekedy je to nutkanie tak silné, že mu nedokážete odolať a zapálite si. Dôležité je si to uvedomiť a skúsiť to napraviť. Vždy sa však zamerajte na svoje zdravie. Nepríjemný zápach z úst, zažltnuté zuby a nechty, rakovina pľúc alebo iná závažná choroba, to je to čo naozaj chcete?  

Odporúčame: Ako vplýva vitamín C na pleť: Potrebuje ho vôbec? Stačí sa ním natierať?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Jana Komadová 08.08.13 17:38

karma
100.00

nikdy som nefajčila ani manžel a som rada že sa nesmie fajčiť hoci kde

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 08.08.13 19:41

BS
karma
100.00

Ani u nás sa nefajčí, ale určitý čas som sa pohybovala v prostredí, kde ostatní fajčili, len ja nie, veľmi mi to vadilo, ale inak sa nedalo. Som rada, že už konečne sa s tým skončilo.

 • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 08.08.13 20:08

IO
karma
96.00

Ja si síce občas zapálim, ale velmi ocenujem, že sa to v poslednom čase dost obmedzilo, hlavne čo sa týka na pracoviskách ,či reštauráciách...)

 • 0
Odpovedať

Michaela Hudáková 10.08.13 10:03

MH
karma
-1.00

fajčiar musí chcieť prestať a vtedy prestane. ale na ako dlho?! je to blby navyk

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 21.10.13 20:07

karma
100.00

je to riadná závislosť bŕŕ nikdy som nefajčila a ani manžel

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 11:01

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 11:01

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní