Aj vám stará mama rozotierala čemer, keď vás bolelo brucho z cukríkov? Alebo vám tento pojem vôbec nič nehovorí? Už nie raz sa ukázalo, že babské rady alebo triky starých materí majú oveľa väčší efekt, než všetky ibalginy, aspiríny a paraleny dokopy.
A čemer je presne tento prípad. Ak viete, o čom je reč, zrejme vás práve zabolelo predlaktie. :-) A ak je to pre vás novinka, čítajte ďalej a zistite, čo to ten čemer vlastne je!
Slovo čemer by ste veru v žiadnom slovníku slovenského jazyka nenašli. A už vôbec ho nehľadajte v slovníkoch cudzích slov! Toto nárečové slovo si privlastňujú v Turci, no nárokujú si naň aj na Záhorí.
V každom prípade, hovorí sa mu aj ochvat. My vám prezradíme, čo toto tajomné slovo znamená. Možno ste si niekedy všimli, že keď ste sa schuti najedli a zostalo vám ťažko na žalúdku, na predlaktí sa vám objavili zvláštne hrče.
A sme doma. Reč je o nahromadenej lymfatickej tekutine, ktorú je potrebné rozmasírovať, aby sa vám uľavilo. Podobné hrčky alebo opuchliny pod kožou sa vám však mohli objaviť aj na chrbte či dlaniach. Iným slovom, reč je o čemeri.
Strašiak v podobe nepožutého jedla
Ide o tradičné ľudové označenie ťažkostí po rýchlom zjedení akéhokoľvek, často tučného, ba dokonca skazeného jedla. Na vznik čemera úplne postačí zjesť malé množstvo jedla, no bez dostatočného požutia každého sústa.
Vznikne teda preto, že organizmus nie je schopný v rýchlosti spracovať všetky prijaté tuky. Príčinou je aj nadmerné prehĺtanie vzduchu popri jedení, následkom čoho vznikne vzduchová bublina, ktorá tlačí na bránicu, čo spôsobuje mimoriadne nepríjemné pocity. Ak sa vám na tele objaví čemer, môžete hovoriť o poruche metabolizmu.
Čemer ako porucha metabolizmu
Sprievodnými znakmi sú nevoľnosť, silná bolesť hlavy až migréna a malátnosť. Čemer býval označovaný aj za uhorskú chorobu, pretože vtedajšia medicína mu venovala výnimočnú pozornosť.
V dnešnej dobe je čemer pomerne častým problémom u ľudí s poruchou činnosti pankreasu alebo u diabetikov. Nie je ničím výnimočným, že po rozotretí a rozmasírovaní čemeru vám zostanú na rukách modriny po silnom tlaku prstov. Na druhej strane, radšej modriny, než mimoriadne nepríjemná ťažoba na žalúdku, čo poviete?
Neprehliadni: Goji ako elixír mladosti: Poznáš toto zázračné ovocie?
Kde všade sa čemer rozotiera?
Za zmienku stojí, že čemer sa nerozotieral len na miestach, kde sa objavili hrčky, ale masírovali sa aj plecia alebo krk. Ideálne je masírovať miesta s pomocou masážneho krému.
Ak ste však práve o čemeri počuli prvýkrát, neľakajte sa a pri najbližšej ťažobe na žalúdku si na tele nehľadajte žiadne tenisové loptičky! Ide skutočne o nepatrné hrčky, ktoré si môžete jedine nahmatať, ale ani to nie je u každého samozrejmosťou.
Túto prvú pomoc využite v prípade, že sa najete schuti alebo hltavo, po čom vás prepadne ťažoba na žalúdku, spolu s ospalosťou a bolesťou hlavy. Silným tlakom palcov si rozotierajte miesta od zápästia po lakeť, a to na oboch rukách, prípadne aj spomenuté plecia a krk. Ideálne poproste o pomoc pri masáži niekoho z rodiny.
Takáto masáž rozhýbe činnosť čriev a vám sa uľaví. Teraz, keď už viete, čo to ten čemer vlastne znamená, veríme, že si na zdravé a výživné jedlo vždy nájdete dostatok času a pokoja. No ak vás čemer predsa len prepadne, určite vyskúšajte tento účinný grif našich starých mám – určite sa vám uľaví.
Aktualizovaný článok: 25.7.2023
- Anketa
POMOHLO VÁM NIEKEDY ROZMASÍROVANIE ČEMERU?
Odpovedalo 8724 ľudí