Ako podporiť látkovú premenu? Metabolizmu pomôže táto rastlinka!

Ako podporiť látkovú premenu? Metabolizmu pomôže táto rastlinka!

  • Zdieľaj:
 • 5

Rôzne druhy byliniek, známe a často využívané aj tie skoro zabudnuté, môžu byť veľkým pomocníkom pri liečbe najrozličnejších zdravotných problémov. Mnohé predstavujú napríklad skvelý prírodný podporný prostriedok na vykašliavanie. Iné majú blahodarný vplyv na hladinu hormónov v mužskom či ženskom tele a ďalšie zase pomôžu pri nepríjemných tráviacich ťažkostiach. Dnes si niečo povieme o dvojzube, ktorý nie je veľmi známy, no zato skutočne účinný. Priaznivo vplýva najmä na metabolizmus, taktiež na trávenie či močové cesty. Zistite o ňom viac!

Poznáte dvojzub?

Dvojzub trojdielny, latinsky Bidens tripartita, je jednoročná bylina z čeľade astrovité. Ide prevažne o európsky a ázijský druh, druhotne sa vyskytuje aj na niektorých územiach Severnej Ameriky či v Austrálii. Dvojzub obľubuje stanovištia s dostatkom vlahy, je totiž vlhkomilný. Rastie hlavne pozdĺž väčších riek či pri vodných nádržiach aj rybníkoch či močiaroch. Spravidla je ho možné nájsť od nížin až po horský stupeň. Dvojzub dorastá do výšky okolo 120 až 150 centimetrov. Má vzpriamenú a zvyčajne bohato rozkonárenú stonku, ktorá býva purpurovo sfarbená. Listy majú nepravidelne pílkovitý okraj a prevažne kopijovitý tvar. Rastlina má pekné rúrkovité kvety žltej až hnedožltej farby, usporiadané v úboroch. Plodom dvojzubca sú nažky.

Odporúčame: Ako sa zbaviť ľadových nôh? Na čo si dať najväčší pozor?

účinky dvojzuba

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky bylinky?

Dvojzub trojdielny, konkrétne jeho vňať, sa v tradičnej ľudovej medicíne využíva v prvom rade ako prostriedok na podporu látkovej premeny, respektíve na podporu správnej funkcie metabolizmu. Taktiež prispieva k vylučovaniu škodlivín z tela. Je zdrojom horčín, trieslovín či niektorých minerálnych látok, taktiež skrýva cenné flavonoidy. Známe sú tiež diuretické, respektíve močopudné účinky dvojzuba.

Táto rastlinka sa ďalej využíva na stimuláciu funkcie nadobličiek, taktiež ako podporný prostriedok pri liečbe problémov s močovými cestami. Napomáha ich prečistiť a taktiež podporuje potenie. Liečivá droga z dvojzuba je tiež označovaná za antireumatikum. Môže byť osožná pri reumatických bolestiach. Okrem toho podporuje činnosť pečene aj vylučovanie tráviacich enzýmov a môže pomôcť pri problémoch s trávením.

použitie dvojzuba

Zdroj: Shutterstock®

Ako dvojzub používať?

Dvojzub trojdielny nie je na našom území voľne v prírode až tak rozšírený, nájsť je ho možné na zopár územiach. Ľahšie ako zber je preto siahnuť po sušenej droge, ktorú je možné zohnať v lekárňach, na internete či v predajniach so zdravými potravinami a sušenými bylinami. Zo sušenej vňate je možné pripraviť zápar, respektíve čaj. Jedna lyžica drogy sa nechá lúhovať v 2,5 dcl vriacej vody asi 10 až 15 minút. Čaj z dvojzuba je vhodný na podporu trávenia či pri liečbe chorôb dýchacích aj močových ciest. Dostupné sú aj tinktúry z dvojzuba, ktoré sú rovnako nápomocné pri riešení vyššie spomínaných zdravotných ťažkostí. Využívajú sa zvonka i zvnútra. Pri ich vnútornom používaní však vždy dodržujte odporúčané dávkovanie z obalu produktu či príbalového letáčika.

Odporúčame: Pomóóóc, mám opar! Aké sú prírodné lieky na herpes?


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Martina Zahoranová 04.05.20 18:20

MZ
karma
109.00

ešte som nepočula o tejto rastlinke a aj sa čudujem pretože mám problémy s kĺbami a už som si študovala všetko možné aj aké bylinky a rastlinky sú vhodné

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 04.05.20 21:22

JK
karma
100.00

Túto bylinku nepoznám no môže byť osožná pri reumatických bolestiach. Okrem toho podporuje činnosť pečene aj vylučovanie tráviacich enzýmov a môže pomôcť pri problémoch s trávením.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 04.05.20 23:04

karma
100.00

Dvojzub veru nepoznám.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 05.05.20 07:07

ĽŠ
karma
100.00

Dvojzub poznám, no ešte som neskúšala.

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 05.05.20 20:58

MR
karma
104.00

o tejto bylinke čítam prvýkrát

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Cannabis od Dermacol: Upokojí citlivú, nezaťaží mastnú ani zmiešanú pleť
Novinky

Cannabis od Dermacol: Upokojí citlivú, nezaťaží mastnú ani zmiešanú pleť

 • 0
 • 08.04.2022
TOP 3 letné účesy, ktoré si obľúbiš: Vyskúšaj poptarting alebo mini vrkoče
Vlasy

TOP 3 letné účesy, ktoré si obľúbiš: Vyskúšaj poptarting alebo mini vrkoče

 • 4
 • 18.06.2022
Charitatívny projekt Ružová mení životy (Pink Changing Lives)
Líčenie

Charitatívny projekt Ružová mení životy (Pink Changing Lives)

 • 0
 • 21.06.2022
TOPlist