Suchá pleť – aké sú jej hlavné znaky a ako sa o ňu správne starať?

Suchá pleť  – aké sú jej hlavné znaky a ako sa o ňu správne starať?

Každá žena by mala čo najlepšie poznať svoju pleť. Prečo? Pretože len tak sa o ňu dokáže ukážkovo postarať a zabezpečiť jej všetko potrebné. Výsledkom tak môže byť zdravá a krásna pleť. Ak žena nemá prehľad o stave a potrebách svojej pleti, ľahko sa stane, že zvolí nevhodnú starostlivosť, ktorá na ňu môže mať negatívny vplyv.

Ako prvé by sme si pritom mali byť veľmi dobre vedomé svojho typu pleti. Rozoznávame štyri základné typy pleti, ktoré sú dané prevažne geneticky. Majú svoje charakteristické črty, avšak ich aktuálny stav sa môže meniť vzhľadom k veku, ročnému obdobiu a ďalším faktorom. K spomenutým štyrom základným typom pleti radíme suchú, mastnú, zmiešanú a normálnu pleť. 

Dnes sa pozrieme na všetko, čo sa týka suchého typu pleti. Ako ho rozpoznať a ako sa oň správne starať? Akých prehreškov sa voči suchej pleti nikdy nedopúšťať?

Aké znaky má suchá pleť?

Základnou črtou suchého typu pleti, ktorá následne súvisí s mnohými ďalšími typickými znakmi tohto typu pleti je, že produkuje menšie množstvo kožného mazu, ako je normálne. Ak má pleť nedostatok mazu, má následne málo lipidov, ktoré sú nevyhnutné pre zadržiavanie vlhkosti v pokožke.

Okrem toho sú lipidy nevyhnutné pre správne fungovanie ochrannej bariéry pokožky pred vonkajšími vplyvmi. Tento typ pleti sa častejšie vyskytuje u žien, pričom je omnoho náchylnejší na nežiaduce vonkajšie činitele, čo sa môže prejaviť podráždením a rôznymi inými nežiaducimi ťažkosťami.

Prejavy suchého typu pleti môžu mať u jednotlivcov rôznu intenzitu. Kým u niektorých sú prejavy suchej pleti len mierne a dostavuje sa napríklad iba pocit suchosti a pnutia na pleti, u jedincov s veľmi suchou pleťou sa môžu objaviť aj príznaky, ako šupinatenie alebo praskanie pokožky.

Vo všeobecnosti možno pozorovať pri suchej pleti nasledujúce príznaky:

  • chýba jej prirodzený lesk – je matná, mdlá, vyzerá nezdravo,

  • na dotyk je drsnejšia,

  • póry sú menej viditeľné, 

  • bežné sú pocity pnutia a ťahania, najmä ak na ňu pôsobí voda a vzduch,

  • objavujú sa pocity svrbenia,

  • môžu sa na nej objavovať šupinky alebo suché miesta, napr. na lícach alebo na čele.

Odporúčame: ​Akné a bylinky idú dokopy! Ktoré odporúča tradičná medicína?

Aké problémy ešte môžu trápiť suchú pleť?

Ako sme spomenuli vyššie, suchá pleť je menej odolná voči vplyvom okolitého prostredia, čo môže viesť k jej ľahšiemu podráždeniu či poškodeniu. Spomedzi základných typov pleti má práve suchá pleť najväčší predpoklad k tomu, aby sme ju mohli označiť aj za citlivú.

Citlivá pleť má sklon k začervenaniam, svrbeniu, páleniu či vzniku zápalov. Jej stav môžu rýchlo zhoršovať látky v kozmetike, stres či slnečné žiarenie.

Suchá pleť má zároveň aj sklon k rýchlejšej tvorbe vrások, a to najmä z dôvodu, že nie je schopná zadržiavať dostatok vlahy a byť dostatočne hydratovaná. U žien i mužov so suchou pleťou môžu byť vrásky výraznejšie viditeľné už v nižšom veku. Majitelia tohto typu pleti tiež môžu mávať častejšie problém s popraskanými žilkami. 

Mám suchú pleť?

Zdá sa vám, že vyššie spomenuté znaky suchého typu pleti vám vôbec nie sú cudzie? Vyčistite si tvár, osušte ju a ponechajte hodinu bez akéhokoľvek kozmetického prípravku. 

Nie je po hodine na pleti prítomná žiadna mastnota ani lesk a cítite nepríjemné pnutie na čele aj okolo úst? Objavili sa vám prípadne na pleti šupinky? V tom prípade máte s vysokou pravdepodobnosťou suchý typ pleti. 

Zásady starostlivosti o suchú pleť

To, čo suchý typ pleti rozhodne potrebuje, je jemné čistenie, ktoré pokožku nebude dráždiť, kvalitná hydratácia pre doplnenie vlhkosti, ako aj poriadna výživa.

Vhodne zvolená kozmetika by jej mala pomôcť k tomu, aby sa na nej vytvorila akási bariéra, ktorá bude brániť vyparovaniu vody a, samozrejme, by ju mala chrániť aj pred podráždením. 

Desatoro pre správnu starostlivosť o suchú pleť:

  1. Na starostlivosť o suchú pleť by ste mali ideálne používať jemné hydratačné prípravky priamo určené pre daný typ pleti. Mali by byť bez obsahu mydla, parfumov a rôznych vysušujúcich látok (napr. alkohol).
  2. Na odličovanie a čistenie suchej pleti (maximálne 2x denne) sú vhodné jemné čistiace peny a čistiace mlieka.
  3. Pri čistení pleti nikdy nepoužívajte veľmi teplú, či dokonca horúcu vodu. Pleť v dôsledku toho stráca prirodzený maz a ešte viac sa vysušuje.
  4. Pleť pri čistení tiež nikdy nedrhnite, stavte na jemné pohyby. Taktiež myslite na jemnosť pri sušení uterákom – žiadne šúchanie, ale len jemné prikladanie.
  5. Pre tonizáciu pleti po čistení sú vhodné jemné pleťové vody alebo hustejšie toniká bez alkoholu s obsahom ošetrujúcich zložiek. 
  6. Suchú pleť ráno aj večer hydratujte kvalitným denným a nočným krémom. Ideálne je používať pleťové krémy určené priamo pre suchú, prípadne citlivú pleť. Nezabúdajte na hydratáciu zvnútra – dostatočným pitným režimom!
  7. Pri starostlivosti o suchú pleť nezabúdajte na každodennú ochranu pred UV žiarením. Celoročne je vhodné používať krém s vysokým ochranným faktorom.
  8. Intenzívnejšiu výživu a podporu regenerácie možno suchej pleti dopriať pomocou hydratačných sér, pleťových olejov alebo esencií. Obsahujú totiž vyšší podiel účinných látok. Raz za čas možno pridať aj hydratačnú masku. 
  9. Pri starostlivosti o suchú pleť nikdy nezabúdajte na očné okolie, kde sú príznaky starnutia pleti, čiže najmä vrásky, vidieť obvykle najskôr. Stavte na kvalitný krém alebo gél na očné okolie. 
  10. Ak je to potrebné, pleti môžete raz za čas (napr. raz týždenne) dopriať aj peeling pre odstránenie odumretých kožných buniek. Voľte však jemné prípravky bez hrubých čiastočiek určené priamo pre suchú pleť.

Odporúčame: ​Vlasy po plecia – TOP účes pre majiteľky akýchkoľvek vlasov. Ako ich upravovať?

Ktoré zložky v kozmetike pomôžu suchej pleti?

Je viacero zložiek, uplatňujúcich sa v kozmetike, ktoré majú skvelé zvláčňujúce, hydratujúce, ochranné a vyživujúce vlastnosti, takže sa skvelo hodia na starostlivosť o suchý typ pleti. Ak máte suchú pleť, vyhľadávať môžete v kozmetických produktoch napríklad tieto látky:

  • ceramidy – organické lipidové molekuly, ktoré sú súčasťou bunkových membrán v epiderme, vytvárajú ochrannú vrstvu a pomáhajú udržiavať v pokožke vlhkosť,
  • kyselina mliečna – patrí medzi najjemnejšie AHA kyseliny, pleť hydratuje, rozjasňuje, upokojuje, zlepšuje jej pružnosť, pôsobí protizápalovo a zbavuje pleť odumretých buniek,
  • kyselina hyalurónová – výborná hydratačná zložka v kozmetike, pomáha zadržiavať vodu v pokožke, zlepšuje jej pružnosť, je prirodzenou súčasťou kože – podopiera kolagénové a elastínové vlákna,
  • urea (nazývaná aj močovina) – ide o odpadovú látku (konečný produkt odbúravania bielkovín u cicavcov) prítomnú aj na pokožke ľudského tela, má schopnosť viazať vodu, takže významne prispieva k hydratácii vonkajšej časti pokožky,
  • glycerín – uplatňuje sa ako zvlhčujúca, zvláčňujúca a ochranná látka na kožu, viaže vlhkosť a regeneruje vlastnú bariérovú funkciu pokožky. 

Čo škodí suchej pleti?

Mnoho vonkajších a vnútorných činiteľov môže mať negatívny vplyv na aktuálny stav suchej pleti. Ich pôsobenie môže viesť k zhoršeniu stavu pokožky, intenzívnejšiemu vysušovaniu a dráždeniu, následne k tvorbe suchých a šupinatých miest a ďalších problémov.

Suchému typu pleti môžu škodiť nasledujúce faktory:

  • nedostatočný príjem vody,
  • nedostatočný prísun nenasýtených mastných kyselín (omega-3), ale aj vitamínu E, D či zinku,
  • nevhodne zvolené prípravky, najmä s obsahom vysušujúcich látok (alkohol, parfumácie, farbivá),
  • kozmetika s agresívnymi exfoliačnými zložkami alebo kyselinou salicylovou,
  • nadmerné používanie retinoidov (môžu vysušovať),
  • príliš časté, nadmerné a nešetrné čistenie pleti,
  • umývanie pleti horúcou vodou (aj horúce kúpele, sauny),
  • príliš suchý alebo chladný vzduch,
  • pôsobenie UV žiarenia (bez ochrany),
  • cigarety a alkohol. 

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Marianna Rajniaková 19.05.23 09:13

MR
karma
109.00

hlavne nedopustiť aby bola pleť bola vysušená, krémujem večer aj ráno

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní