Poznáte nástrahy najúčinnejšieho low carb stravovania?

Poznáte nástrahy najúčinnejšieho low carb stravovania?
 • 20.11.2017
 • Tomáš Čerhit

Zrejme ste si už všimli, že vo svojich článkoch opisujem zdravý životný štýl, a čím ďalej tým viac sa vás snažím nabádať na obmedzovanie sacharidov a pridávanie zdravých tukov do stravy. Je to jeden z najefektívnejších spôsobov, ako nastaviť svoj metabolizmus na spaľovanie tukov, zlepšenie estetickej stránky tela a celkového zdravia. Napriek tomu, že je  toto stravovanie veľmi účinné, prináša so sebou aj zopár rizík, o ktorých by ste mali predtým, ako s ním začnete, vedieť. Poďme si teraz prejsť niektoré nástrahy low carb stravovania.

Programovanie metabolizmu

Predstavte si programátora, ktorý pracuje na aplikácii. Napíše časť kódu, otestuje ho a vidí, že presne podľa toho, čo napísal, sa program aj správa. Ak napísal všetko správne, program funguje podľa očakávaní programátora. Ale pokiaľ sa pomýlil, program sa zachová nie podľa jeho očakávaní, ale práve  podľa napísaného kódu a bude vyhadzovať rôzne chyby.

Presne tak to funguje s telom. Ak do seba hádžete fast foodové jedlo, nezdravé sacharidy, tuky a bielkoviny plné antibiotík a podobných „skvelých záležitostí” (robíte chyby v programe), programujete vaše telo, aby vytváralo zápaly a priberalo (program vyhadzuje chyby). V podstate stravou píšete kód, a vaše telo vykonáva len to, čo napíšete.

Ak budete postupom času uberať na nezdravých potravinách a pridávať tie dobré, vaše telo sa začne správať podľa vašich očakávaní. Tiež vám začne samo radiť, čo mu máte dopriať. S tým sa automaticky prestanete zbytočne prejedať, väčšina nezdravých jedál vám prestane chutiť, a čo je najlepšie, začnete sa cítiť skvelo.

Pozri aj: Ako využiť kávovú usadeninu? 5 overených receptov si hneď zamiluješ!

Low carb stravovanie

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sú rôzne diéty hlúposť

Ideálna strava nie je pre každého rovnaká. Stravovanie mladého športovca bude iné ako stravovanie obézneho dôchodcu. Preto sú všetky všeobecné diéty nevhodné. Neberú totiž ohľad na jedinečnosť daného človeka. Je to hlavný dôvod, prečo je vysokotučná strava tak efektívna. Nejde v nej o konkrétne jedlá a konkrétne časy. Ide o princípy, ktoré keď si osvojíte, čoskoro budete badať prvé výsledky.

Odporúčame tiež: Recept na kávu s maslom a MCT olejom ti zmení život v zdravší!

Výhody low carb stravovania

Zdroj: Shutterstock®

Konkrétne nebezpečenstvá

Je dôležité postupne experimentovať a dať si čas pri očakávaní výsledkov. Nezbláznite sa hneď na začiatku a nevylúčte všetko nevhodné zo stravy naraz. Ak to preženiete, rýchlo vás to prestane baviť a veľmi skoro sa vrátite na staré zlé chodníčky. Počúvajte svoje telo. Celkom iste vám bude prvých pár mesiacov radiť: Daj si pizzu alebo obľúbený keks! To je znamenie, že nie je všetko v poriadku. V takých prípadoch buď odolajte, alebo zjedzte menej, ako máte vo zvyku. Ak to dokážete, bude to pre vás znamenať malé víťazstvo.

V každom prípade, ak ste sa práve rozhodli, že budete postupne meniť svoju stravu, začnite spoločne s touto zmenou konzumovať viac minerálov a vitamínov. Veľmi dôležitý je sodík, keďže zvýšený inzulín zadržiava soľ v tele. V rámci tejto stravy sa bude inzulín držať nižšie ako predtým. Práve preto si smelo pridajte trochu himalájskej soli do stravy. Vaším novým skvelým zvykom môže byť lyžička himalájskej soli rozpustená v pohári vlažnej vody ráno nalačno. A ak aj napriek týmto odporúčaniam preženiete svoju snahu zmeniť stravovanie, môžu nastať nasledujúce komplikácie:

 • zápach z úst
 • nepravidelný cyklus
 • strata svalovej hmoty
 • studené končatiny
 • oslabená imunita
 • bolesť hlavy
 • zápcha
 • hnačka
 • rozhodený hormonálny systém

V takom prípade, sa poučte, trochu uberte a pokračujte vo svojej snahe stať sa novou lepšou zdravou osobou.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Marcel Maňák 20.11.17 00:40

MM
karma
-1.00

Zaujímavý článok.

 • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 20.11.17 14:12

ZP
karma
100.00

To sa tak dobre číta, ale v praxi sa to horšie aplikuje. Aj keď sa snažím (pozor nie každý deň) postupne "zdravo" stravovať, moja chuť na sladké stále víťazí :) a potom mám pocit, že som všetko pokazila...

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 20.11.17 15:47

KK
karma
89.00

veľmi dobre je to napísané, ja akurát tým keksíkom ťažko odolávam ale občas si nejakú horalku dám, ale zase mám veľa pohybu a dobrý metabolizmus takže s váhou vôbec nemám problém

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 20.11.17 18:01

KK
karma
111.00

neviem si predstaviť život byť bez sladkostí, ale vymenila som rôzne keksíky za kvalitnú čokoládu

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.17 18:45

SK
karma
113.00

kekse nemusím, občas čokoládu

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 30.12.17 17:29

JK
karma
103.00

veru si dám mám rád sladkosti

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní