Máš problém so spánkom počas leta? Tak toto musíš poznať!

Máš problém so spánkom počas leta? Tak toto musíš poznať!
 • 28.08.2023
 • Simona Kostková

Posledné horúce dni aj noci máme pred sebou, rovnako ako posledné dni prázdnin. Je preto dôležité, aby sme sa poriadne vyspali, načerpali energiu a to hlavne počas noci. Lenže nočná teplota nám to komplikuje. Ako sa vyspať v horúčavách, ale aj počas celého roka doružova?

Existuje mnoho techník na to, ako sa dobre vyspať alebo ako čo najrýchlejšie zaspať. No nič z toho nie je také účinné, ako tieto jednoduché rady a tipy, ktoré používali dokonca už naše babičky. Väčšina z týchto tipov je zameraná na horúce noci, no my veríme, že vám pomôžu aj počas jesene či zimy. 

Pozrite sa spolu s nami na tieto chladivé veci, ktoré nám pomôžu ľahko zaspať, aj keby bolo v miestnosti nad 30 °C!

Dôležitá je teplota, v ktorej spíme

Najdôležitejšia vec, ktorá priamo súvisí s naším spánkom, je správna teplota, ktorá by mala byť niekde v rozmedzí 16 – 21 °C. S týmto môžete mať problém v podstate kedykoľvek počas roka, či už v lete, ak sú teploty vyššie alebo v zime, ak sú nižšie, než toto optimum.

Prvé, čím si môžete izbu vychladiť, je biela farba. Tak ako sa snažíme v tieto teplé dni nosiť čo najbledšie farby, ktoré nepriťahujú slnko, takisto to je aj so stenami v našej spálni či v celom byte, dokonca aj zvonku nášho obydlia.

Veľmi dobrým pomocníkom, ktorý nám udrží dostatočne príjemnú teplotu v miestnosti, je okrem žalúzií a závesov aj roleta alebo markíza. Okrem toho je mimoriadne dôležité aj správne načasované vetranie. 

Vetrajte vždy cez noc alebo skoro ráno, cez deň by sa totiž do izby dostalo prebytočné teplo. Nezabudnite si zaobstarať aj sieťku na okno, ktorá vás bude chrániť pred nepríjemným hmyzom a štípancami.

Musíš vidieť: Zázrak prírody u teba doma: Zisti, ako si vypestovať Aloe vera!

Studené pred spaním

A teraz prejdime na veci, o ktorých ste možno ani nevedeli, že vám dokážu schladiť izbu. Medzi také patria napríklad rastliny, ktoré navodia nielen príjemnú atmosféru, ale aj dobrú klímu. Menej prekvapivá bude aj informácia, že pomerne dostatok tepla v miestnosti vytvárajú aj spotrebiče – počítač a mobil, takže ich na noc vypnite.

Nasledujúce rady sú nielen chladivé, ale aj príjemné. Doprajte si pred spaním studenú sprchu! Ak vám nepomôže, zamrazte si termosku so studenou vodou a prikladajte ju na miesta, ako sú kolená, členky, zápästia, krk, slabiny a lakte. Chladiť sa tak môžete pokojne celú noc, ak si ju necháte pri posteli. Okrem nej vám pomôžu aj chladiace krémy s mentolom alebo Aloe vera.

prečo je studená voda dobrá

Zdroj: Shutterstock®

V čom sa oplatí spať

Vynikajúcou voľbou v lete je aj správny materiál na spanie. Väčšina z nás uprednostňuje spánok naostro, bez pyžama. Avšak, keďže sa naše telo prirodzene potí, nie je príjemné zobudiť sa na prepotenej posteli. Zvoľte si radšej pyžamo z jemného materiálu, ktorý vás poprípade aj ochladí. Takým môže byť bavlna, ľan alebo hodváb, poprípade bambus.

To isté platí aj o samotných návliečkach či deke. Spríjemniť si noc môžete aj tak, ak si na chvíľu vložíte povlečenie alebo deku do mrazničky. Zabaľte ju do nepremokavého obalu a dajte ju tam na pár minút tesne pred spaním.

Naopak, vyhnite sa materiálom, ktoré vás budú v noci zbytočne zohrievať. Takým je napríklad povlečenie z umelých vlákien alebo z flanelu a vlny. Teplé paplóny či periny nahraďte ľahkou dekou z prírodného materiálu.

v čom sa dobre spí

Zdroj: Shutterstock®

Malé tipy na záver

I keď sa vám to nebude zdať, aj strava a pitný režim sú veľmi dôležité. Alkohol, pikantné či korenisté jedlo vás zbytočne rozpália a nepomôže vám ani klimatizácia či deka z mrazničky.

To isté platí aj o teplých jedlách pred spaním, akým je napríklad polievka. Snažte sa večer ukončiť studeným jedlom, ako je šalát. Veľmi dôležitý je aj pitný režim, ktorý dodržiavajte hlavne počas dňa, no neprestaňte s ním ani v pohodlí domova. Samozrejme nevypite pred spaním liter a viac vody, pretože inak sa dobre nevyspíte, aj keby teplo nebolo. Odporúča sa vypiť maximálne pol litra na večer. Ak by vám to nestačilo, pokojne si dajte pohár s vodou k posteli.

Spite sami! Na tie noci, počas ktorých má byť naozaj teplo, si dajte so svojou polovičkou pauzu a netúľte sa zbytočne. Môžete si navzájom jeden druhému robiť radiátor, a to vám na ľahšom a príjemnejšom spánku určite nepridá.

Doprajte si vitamín D

Ako sa vám zaspáva po celom dní na pláži alebo pri vode, kde na vás príjemne pôsobia slnečné lúče a vaše telo sa nabíja vitamínom D? Často sa hovorí, že Slnko unavuje, avšak nie je to úplne tak. 

Vitamín D je totižto jeden z tých vitamínov, ktorý podporuje spánok. Preto, ak chcete počas leta spať kvalitne, vystavte sa slnečnému žiareniu alebo si vitamín D doplňte výživovými doplnkami, poprípade stravou.  

Aktualizovaný článok: 28.8.2023


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Mária Maxianová 22.08.18 12:34

MM
karma
100.00

každá rada drahá, v týchto extrémnych horúčavách ide o život

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 22.08.18 21:59

SK
karma
114.00

my napríklad spíme pod ľanovými plachtami

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 23.08.18 06:35

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobré rady!

 • 0
Odpovedať

Marta Hollá,st 24.08.18 20:01

MH
karma
-1.00

Mne pomôže už asi len ľahnúť si do chladničky :D

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 24.08.18 21:59

IM
karma
100.00

v týchto horučavach je to horor

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.09.18 19:06

JK
karma
100.00

Spávame pod klasickou lanovou plachtou a sprchujem sa aj v noci

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 10:40

karma
127.00

Mne sa celkom osvedčilo natrieť sa niečím chladivým, čo obsahuje mentol

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 30.08.23 13:49

karma
110.00

Mne pomáhalo zaplávať si večer v bazéne a tým som si ochladila telo.

 • 0
Odpovedať

Dominika Molnárová 30.08.23 16:36

DM
karma
-1.00

Vitamín D je výborná pomoc aj hlavne počas zimy.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní