Mávaš zlé sny? Pravdepodobne sa dožiješ vysokého veku

Mávaš zlé sny? Pravdepodobne sa dožiješ vysokého veku
 • 13.06.2018
 • Simona Kostková

Práve ste na odovzdávaní hereckých cien a dostávate cenu za najlepší herecký výkon, ktorú vám odovzdáva samotný Brad Pitt. Usmieva sa na vás a začína sa k vám pomaly približovať. Tesne predtým, ako sa vaše pery spoja, začne zvoniť budík. Každá z nás pozná tento pocit, keď sa v najlepšom zobudíte a uvedomíte si, že to bol iba sen.

Väčšinu snov si po zobudení nepamätáme, nájdu sa také, ktoré nám vŕtajú v hlave aj pár dní alebo sú noci, kedy žiadny sen nemáme. Význam a dôležitosť snov láka vedcov a bádateľov už mnohé storočia, avšak výsledky sú stále nejasné. My vám prinášame jeden z pohľadov, ktorý tvrdí, že sny sú pre nás veľmi dôležité, dokonca nám môžu predĺžiť život. Čítajte ďalej a analyzujte svoj život!

Náš mozog sny potrebuje

Sny sú jednou z najväčších záhad nášho života. Niekedy mávame príjemné sny, z ktorých sa nechceme zobudiť do krutej reality a inokedy sa nám prisní nočná mora, ktorá nás máta ešte niekoľko dní. Podľa mnohých odborníkov, medzi ktorými bol aj Freud či Jung, sú sny odrazom niečoho, čo sme cez deň vytesnili – či už vedome alebo nevedome. Konkrétne sú to tie sny, ktoré si pamätáme aj po prebudení a vŕtajú nám v hlave po celý deň. Práve tieto sny by mali byť pre nás kľúčové!

Náš mozog nám vždy určí, v podobe sna, čomu by sme mali venovať pozornosť a práve na základe tejto dôležitosti si daný sen pamätáme alebo nepamätáme. A aký je dôvod? Mozog nás chce uchrániť od ďalších potencionálnych stresových situácií a chce nám pomôcť s vysporiadaním sa s určitými životnými situáciami. Bez snov a takéhoto očistného procesu, by sme vraj do desiatich až pätnástich rokov umreli.

Neprehliadni: Máš svoj osvedčený rituál pred spaním? Pre toto je veľmi dôležitý!

dobrý spánok

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sa nebáť nočných môr?

Spomeniete si, kedy ste mali naposledy nočnú moru? Určite áno a ako ženy ste ich mali určite viac, než vaši partneri. Ženy sú citlivejšie, vnímavejšie a empatickejšie, preto sa niet čomu diviť, že sa ich celodenná nálada, často sprevádzaná výkyvmi nálady, premietne aj do snov, presnejšie v podobe nočnej mory. Práve tá je znamením, že niečo je v neporiadku a blíži sa búrka. Pravdepodobne v podobe depresie či nervového zrútenia. Nepodceňujte preto svoje sny a venujte im dostatočnú pozornosť, a tým nemyslíme, že máte stráviť hodiny nad študovaním snára, ale psychickú očistu.

Nevhodné je preto tlmiť akékoľvek problémy, stres či nadmerné psychické vypätie, tabletkami na spanie. Tie totiž potláčajú snovú fázu spánku a váš mozog sa tak nedokáže dostatočne očistiť od všetkého, čo ho „vyčerpalo“. Časom nám môže hroziť zníženie funkcie mozgu, ktorý namiesto očistného procesu skrz sny, jednoducho vypneme pomocou prášku. Jednou z najdôležitejších funkcií mozgu počas spánku je ukladanie, triedenie a spracovanie informácií, ku ktorým časom nemusí dochádzať vôbec a hrozia nám ochorenia, ako napríklad demencia.

ako byť v pohode

Zdroj: Shutterstock®

Ako analyzovať sen?

Od dnešného dňa zabudnite na snár a naučte sa analyzovať svoje sny! Veď ako by vám aj nejaká knižka mohla poradiť, čo sa deje vo vašom vnútri? Začnite teda jednoduchým krokom – uvedomte si, že každý sen je váš, odhaľuje časť z vášho vnútra, vaše pocity a vaše túžby. Každá jedna postava, ktorá sa vo vašom sne vyskytuje, predstavuje časť vášho ja. V sne teda nekričíte na svojho šéfa, ktorý vám zas dal prácu navyše, ale kričíte len a len na seba.

Snažte sa preto poriadne rozobrať každú časť sna, ktorú si pamätáte a pýtajte sa sami seba – prečo práve o tomto sa mi snívalo, čo mi to má pripomenúť, čo mám zmeniť? Zamerajte sa hlavne na tie zlé sny, ktoré sú akýmsi varovaním, že sa niečo zlé alebo vážne deje, poprípade sa ešte len stane. Pokiaľ sa chcete svojim snom naozaj naplno venovať a viesť pokojný a šťastný život, musíte pravidelne trénovať. Odporúča sa aj začať s analýzou snov pomocou terapeuta, ktorý vás usmerní a časom už to budete zvládať sami s prehľadom.

Ako byť šťastný

Zdroj: Shutterstock®

Malá rada na záver

Pokiaľ si chcete vylepšiť skóre a zapamätať si každý jeden sen, vyskúšajte tieto tipy! Ako prvé si položte na nočný stolík zošit alebo papier s perom a ihneď po prebudení si sen zapíšte. Dôležité je tiež po prebudení zostať ešte chvíľu ležať a nerobiť prudké pohyby, aby vám sen nevyfučal z hlavy. V prípade, že ste sa už pohli, vráťte sa do pôvodnej polohy, v ktorej ste snívali. 

Po prebudení si okrem iného vybavte všetky emócie, ktoré ste počas sna mali, aj tie nepríjemné. Práve vďaka nim si sen lepšie zapamätáte a môžete si ho aj hneď zapísať. Ak ste sa zobudili v noci a nemáte možnosť si sen zapísať, snažte sa si ho detailne prejsť, ráno si naň jednoduchšie spomeniete.

Neuveríš: Čo je spánková hygiena? Ako ju správne praktizovať?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Katarína Konečná 13.06.18 07:04

KK
karma
111.00

ja keď mám zlý sen tak kričím zo sna, zobudím tým manžela, ten ma zobudí a sen zmizne a potom neviem o čom sa mi snívalo, ale býva to iba tak raz za rok

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 13.06.18 17:04

DB
karma
117.00

zaujímavé...ja si väčšinou sny pamätám, len nechápem ako sa mi niektoré "blbosti" môžu vôbec snívať :-)

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 13.06.18 17:34

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi zaujímavé; problémy, stres či nadmerné psychické vypätie naozaj nie je dobré tlmiť tabletkami na spanie!

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 13.06.18 18:48

AR
karma
103.00

ja si pisem snar :) sice nie uplne pravidelne, ale pomaha mi to zapamatat si sny lepsie. niekedy je zaujimave, ze rano si zapisem sen..ale ked si ho vecer citam neviem si nan vobec spomenut :) akoby to napisla uplne ina osoba

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 13.06.18 19:17

MM
karma
100.00

mávam zlé sny, ale snažím sa na ne čo najskôr zabudnúť

 • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 14.06.18 11:53

karma
110.00

Nejako som nepochopila pointu toho, prečo sa vďaka zlým snom dožijem vysokého veku. :o(

Ak má človek nočné mory..podvedomie ho len varuje, že nerobí niečo správne a má chybné postoje. Ak sa nad sebou zamyslí a uvedomí si nesprávnosť svojich činnov, ok..ale ak nie, môže sa u udiať niečo , čo ho vyhodí zo života a bude to niesť ťažko. Ten kto často sníva je snivec a ten má lepšie spojenie s podvedomím, lebo skrz sny sa snaží seba viac pochopiť. Preto zachytí aj varovné signály z podvedomia formou sna...no dôležité je si ich správne vyložiť, lebo symbolika podvedomia je úplne iná, ako naša myseľ sfarbená dualitou.

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 15.06.18 09:11

DB
karma
114.00

naozaj zaujímavé.veľa krát si sen nepamätám,zostane mi po ňom len pocit.často mi len srdce búši a ja zažívam strach a neviem z čoho a prečo.

 • 0
Odpovedať

Martina Putoráková 15.06.18 20:53

MP
karma
97.00

Zaujimavy clanok, palec hore :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.06.18 18:44

JK
karma
100.00

Občas mám zlý sen a pamätám si ich málo

 • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 10.07.18 22:38

MP
karma
111.00

Neviem, čím to je, ale keď sa mne niečo sníva, vždy to podľa snára znamená niečo zlé. Veľmi rád by som sníval o veciach , či udalostiach, ktoré prinášajú niečo pozitívne.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní